Thursday , August 17 2017
Lajmi i fundit

Author Archives: Admin

Feed Subscription

Rruga e kombit:VIDHET SINJALISTIKA!

Hyrje-daljet përgjatë gjithë autostradës së Kombit që lidh Shqipërinë dhe Kosovën janë diçka normale, duke parë gjendjen e krijuar, ndërsa veçanti tani përbën vjedhja e sinjalistikës. Tabelat sinjalizuese janë hequr në shumë pjesë të kësaj autostrade, e po kështu janë dëmtuar elementet fosforeshente të vendosura për orientimin e drejtuesve të automjeteve.Që nga hyrja e Rrëshenit dhe deri në Kalimash, tabelat ... Read More »

AQ: NË ULQIN I GJYKOHET ATYRE QË LUFTOJNË KUNDËR ANARKISË

“Edhe pse i përkasim radhës së demokracive të reja dhe të pazhvilluar, pa traditë demokratike, Mali i Zi tregon trend pozitiv në maturimin politik, megjithëse të thurur me mangësi serioze. Principet demokratike arrihen në mënyrë evolutive dhe duhet të jemi të vetëdijshëm për faktin që shoqëria malazeze mbas periudhës shumëvjeçare të tranzicionit akoma është në procesin e konsolidimit të demokracisë”, ... Read More »

SHËRBIMI POSTAR NË ULQIN

Ulcinj,_Montenegro_-_Sept._2010

Shërbimi postar në këtë qytet është themeluar në vitin 1880. Legjislacioni postar është zhvilluar sipas normave të konventave ndërkombëtare postare, derisa rregulloret postare janë publikuar sipas nevojes. Kështu në vitin 1912 miratohet „Rregullorja për vozitjen e kamionçinës Tivar-Ulqin“. Transferta e postës në mes Tivarit e Ulqinit është kryer deri në vitin 1909 në këmbë, gjegjësisht me kalë, pastaj me kamionçinë, ... Read More »

Nikolaidis: SHQIPTARËT NË MAL TË ZI ASKUJT NUK KANË NEVOJ TI PROVOJNË ASGJË

Kjo zgjatën me muaj: nuk kalon java, e që portalet më të lexuar të Malit të Zi dhe Serbisë mos ta publikojnë informatën për “Shqipërinë natyrale”, rrezikun e ri i cili paraqitet në regjion. Si frontmen i saj në publik paraqitet Koço Danaj, historian dhe politikan nga Shqipëria, i cili përkujton në Dëshmitarët e Jehovait: atë çka e ofron askush ... Read More »

Beqiraj: “PATRIOTIZMI ULQINAK”

189287_102365396612741_1916477642_n

“Jam duke punuar për të ribotuar librin tim ‘Malli për Ulqinin në Këngë’. Nëpërmjet këtij ribotimi dua ta risjell librin më të plotë para lexuesit këtu në Durrës, në Ulqin, pse jo e më gjërë nëse do të mundem”, tha muzikologu dhe kryetari i Shoqatës të ulqinakëve në Durrës Zyhni Beqiraj. Ai theksoi që libri do të plotësohet edhe me ... Read More »

Futboll: NË XHIRON E PARË FEDERALI ME ORJENIN

Stadion_Safari

Në xhiron e parë të Regjionit jugor të futbollit të Malit të Zi “Federali” i Ulqinit (ish Otranti) të dielën do të luaj me ekipin e “Orjenit” nga Herceg-Novi. Ndeshja fillon në orën 13:00 në stadiumin tek Safari. Në ligën e Tretë malazeze, e cila njihet edhe si “beton liga” (nga ajo nuk mund të bihet), në ktët sezon marrin ... Read More »

KNSH: KUVENDI I ELEKTORËVE NË 20 DITËT E ARDHSHME

Kuvendi i elektorëve i Këshillit nacional të shqiptarëve do të mbahet në 20 ditët e ardhshme, mëson Portali UL-info. Data e saktë do të caktohet në mbledhjen e Komisioni zgjedhor të Këshillit e cila do të mbahet të hënën, por që tani është e sigurt që 14 anëtarët e këshillit në Kuvendin e elektorëve do të zgjidhen në fund të ... Read More »

Ulqin: U PËRMBYS KAMIONI PLOT ME RËRË, SHOFERI VETËM PREU DORËN

ulcinj-prevrnuo-se-sleper-pun-pijeska-vozacu-samo-posjecena-ruka-slika-310284 (1)

Millan Gjurishiq nga Ulqini është përmbys sot rreth orës 07.30 me kamion plotë me rërë në urën e re në Port Milenë, në afërsi të restorantit Antika. Gjurishiq, i cili ishte vetë në kabinën e kamionit BR-BG 497, ka kaluar me lëndime të lehta trupore dhe është fat i madh që në momentin e aksidentit nuk kishte komunikacion, gjegjësisht automjete ... Read More »

PARASHIKIMI I MOTIT, e shtunë, 14 shtator

Kryesisht mot me diell. Ka mundësi për vranësira në mëngjes. Era e dobët dhe e ndryshueshme, deri në 10 nyje. Temperatura më e lartë e ajrit deri në 26 C. Deti i qetë. Shikueshmëria 10-20 km. Ditët e ardhshme temperatura pa ndryshime të mëdha. Read More »

Mbas katër ditë kohëzgjatje: TË PREMTEN PËRFUNDOI PANAIRI I ARTIZANËVE

njeriu_qe_gdhend_natyren

“Patjetër që mund të jemi të kënaqur me panairin. Sepse, në të kanë marrë pjesë artistët e njohur dhe të respektuar nga vendi dhe jashtë, e sidomos jam i kënaqur me strukturën e pjesëmarrësve”, tha për portalin tonë organizuesi kryesor i këtij manifestimi, udhëheqësi i OJQ “Globus ART” Ramiz Hajdari. Ai tha që vizitorëve nga Rusia dhe Polonia, të cilët ... Read More »

Scroll To Top