Saturday , November 18 2017
Lajmi i fundit

Author Archives: Admin

Feed Subscription

I VETMI QYTET NË BOTË ME PESË EMRA!

Ulqini është ndoshta qyteti i vetëm në këtë planetë i cili ka pesë emërtime. Përveç Ulqin dhe Ulcinj, ky qytet në gjuhët romane quhet Dolcigno, ndërsa në turqisht Ylgyn. Ndjekësit e mesisë së fundit të rremë Shabataj Cvi, i cili vdiq këtu më 17.9.1676, e quajnë Alkum. Read More »

Gazetari francez për Ulqinin: VEND I CILI NGADALË PO VDES

“Ulqini është bastioni i fundit i kusarëve në Evropë, vend ku mbaron njëra dhe fillon bpta tjetër”, ka shkruar gazetari i Internet-portalit francez (Le Courrier des Balcans)” (Zëri i Ballkanit), Zhan-Arno Deran, i cili pak kohë më parë ka qëndruar në këtë qytet. “Pa industri, i harruar nga Qeveria malazeze dhe i shitur nga disa politikan të korruptuar të cilët ... Read More »

Kriporja në fund: PUNËTORËT DISA MUAJ PA RROGA

Mbas grumbullimit relativisht të mirë, Kriporja vazhdon rënien e lirë. Kjo ndërmarrje më e vjetër e Ulqinit është pa rrymë elektrike dhe ujë, punëtorëve ju detyrohet shtatë rroga, shitja e kripës po shkon dobët, edhe pse tani është koha e saktë për këtë punë. Ministria e ekonomisë pak kohë më parë ka lajmëruar që kompania, e cila tash dy vite ... Read More »

MR. Sabri Salaj: VOX POPULI, VOX DEI

Sabri Salaj

          Deklaratat e fundit të liderëve politik në  Komunën e Ulqinit në lidhje më zgjedhjet e parakohshme, kanë hapur një debat të gjerë në opinionin publik të Komunës së Ulqinit dhe më gjerë . Si do të  jetë e ardhmja e qytetit të Ulqinit, do të  vazhdojmë të ngelim në nivelin e politikës së thashethemeve  apo ... Read More »

MBRETI NIKOLLA I OFROI AMERIKANËVE VALDANOSIN, PASTAJ TËRË ULQININ!?

Arkiv, Arhiva 1900

Në majin e vitit 1909 deputeti i SHBA, Riçmond Pirson, erdhi në vizitë lamtumire në Cetinë. Në bisedë me dr Lazar Tomanoviqin, kryetarin e qeverisë malazeze, iu dha propozimi që Shteteve të Bashkuara të Amerikës ti jepet “përgjithmonë dhe falas, pa kushte dhe pa rezerva” gjiri i Valdanosit, së bashku me rripin bregdetar i cili është shtrirë deri tek shkëmbinjtë ... Read More »

BI: KURBAN BAJRAMI TË MARTËN

Xhamia e detareve, Dzamija pomoraca

Bashkësia islame ka lajmëruar që të martën, me 15 tetor, është dita parë e festës myslimane Kurban Bajramit. Thuhet që atë ditë namazi i sabahut në xhamiat e Ulqinit falet në ora 6.30, ndërsa namazi i Bajramit në ora 7.34. Shtohet që të hënën është Dita e Arefatit, kur haxhitë në Meke qëndrojnë në kodrën Arefat, vendin e mëshirës, në ... Read More »

Qetkoviq: PUSHTETI I KA MASHTRUAR QYTETARËT

Andrija Cetkovic

Kryetari i Këshillit komunal të Partisë socialiste popullore Andrija Qetkoviq ka thënë që pushteti aktual në Ulqin i ka mashtruar qytetarët. „Përfaqsuesit të pushtetit në Ulqin tani janë në organet e Ndërmarrjes publike për menaxhimin e të mirave detare, por për këtë çështje asgjë nuk po zgjidhet. Ne e pritëm një gjë të tillë, sepse tani janë në koalicion me ... Read More »

Peroviq: ME VALDANOS DHE TË MIRA DETARE BËHET TREGËTI POLITIKE

Xhemal Peroviq, Dzemal Perovic

“Me përpjekjet shumëvjeçare dhe punë të një grupi të OJQ, ish pronarëve, bashkësive fetare dhe opozitës së dikurshme, janë krijuar kushtet që prona në Valdanos të ju kthehet pronarëve të vërtet. Nga e gjitha kjo është bërë vetëm një gjë: është aktivuar plazhi në Valdanos dhe tani të shkuarit në bregdet është i lirë”, ka deklaruar drejtori ekzekutiv i MOGUL-it ... Read More »

Gjoni: NË KOMUNË PUNOHET NË MËNYRË TË PALIGJSHME

Opstina-Ulcinj_Komuna-e-Ulqinit_

“Ka përfunduar tre mujori i tretë i punës së Kuvendit, ndërsa për këtë periudhë janë miratuar më pak se 20për qind të vendimeve të Kuvendit, kështu që është punuar në bazë të vendimeve të paverifikuara në Kuvend, që do të thotë, është punuar në mënyrë të paligjshme”, vlerësoi kryetarja e klubit të këshilltarëve të Unionit Demokratik të Shqiptarëve Hatixha Gjoni. ... Read More »

ULQINAKJA NË FINALEN E MISS SERBIA

Disa qindra vajza janë lajmëruar në përzgjedhjen e këtij viti për Miss Serbia, por vetëm 22 kanë arritur të bëhen finaliste dhe kanë arritur të drejtën të luftojnë për titullin “e përfaqësueses më të bukur të bukurisë serbe” – Mis Serbia 2013. Një nga ato është dhe Arnella Zekoviq nga Ulqini, e cila ëndërron fitoren në Natën finale të konkursit, ... Read More »

Scroll To Top