Thursday , July 9 2020
Lajmi i fundit

Author Archives: Admin

Feed Subscription

Iniciativa: TË HAPET DEGA E DETARISË NË SHKOLLË TË MESME

Vllezerim Bashkim, Bratstvo jedinstvo, Shkolla, Skola

Nga Shkolla e mesme “Vëllazërim-bashkim” në Ulqin këto ditë drejt Ministrisë së arsimit është dërguar propozimi që në vitin e ardhshëm shkollor në këtë institucion arsimor të hapet drejtimi për detarë, mëson Portali UL-info. Sipas fjalëve të kapedanëve, kjo do të thotë se duhet të ekzistojnë drejtimi i nautikës dhe i makinerisë së anijes, si në shkollat e mesme në ... Read More »

Grupi punues: KUVENDI TË PAGUAJ KOHËN JAVORE

Kuvendi (2)

Kuvendi i Malit të Zi duhet të financojë të përjavshmen në gjuhën shqipe “Kohën javore”, e cila do të botohej në kuadër të Këshillit kombëtar të Shqiptarëve. Ky është përfundimi i Grupit punues të Parlamentit të cilin në procedurë parlamentare e çuan kryetari i Grupit punues Genci Nimanbegu dhe anëtarët e këtij trup, deputetët Dritan Abazoviq dhe Predrag Sekuliq. Me ... Read More »

EEMZ: NDËRPRERJET E PËRKOHSHME NESËR NË P.MADH

Rryma elektrike, Struja

Më 15.12.2014, për shkak të punimeve të planifikuara në TS 35/10 Kv “Plazhi i madh 1” o të ketë ndërprerje të përkohshme të furnizimit me rrymë elektrike për zonën të cilën e mbulon ky nënstacion në periudhën prej 11.30 deri në 16.00, njoftohet për Portalin Ul-info nga Elektrodistribucioni i Ulqinit. Read More »

Dervishi: NË PRILL NISIN PUNIMET NË RRUGËN ULQIN-KRYTHË

Krythe, Krute, Ana e Malit

Sekretari i Sekretariatit për veprimtari komunale dhe mbrojtjen e mjedisit jetësor Avdulla Dervishi ka thënë se së shpejti do të shpallet tenderi për rikonstruktimin e rrugës magjistrale prej Krythës deri në Ulqin. “Kjo është faza e tretë e rikonstruktimit të aksit i cili çon deri në kufi me Shqipërinë dhe do të kushtojë nëntë milion euro”, theksoi ai. Sipas fjalëve ... Read More »

Buxheti për 2015: EDHE TRE DITË PËR VËREJTJE

Avdo Dervishi, Valdet Axhemoviq

Sekretari i Sekretariatit për financa dhe buxhet Valdet Axhemoviq ka thënë se të gjithë që dëshirojnë munden deri të mërkurën të dorëzojnë propozimet dhe sugjestionet për buxhetin e komunës së Ulqinit për vitin 2015. Ai gjatë shqyrtimit publik të mbajtur të shtunën në Sallën e madhe të komunës, ku ishin të pranishëm pak qytetarë, tha që është fituar pëlqimi në ... Read More »

Promovimi: FLUTUR MUSTAFA – VAJZË ME SHUMË POTENCIAL

Flutur Mustafa - Promovimi i librit

Fjalia e shkrimtarit nga Ulqini Jaho Kollari që “Flutur Mustafa është poete e re që ka potencial të madh”, ka shënuar promovimin e librit të parë të kësaj shkrimtareje “Përtej lajthitjes”, i cili u mbajt të shtunën mbrëmje në Galerinë e Qendrës për kulturë. Salla e mbushur plotë ka përshëndetur Flutren e cila e ka përjetuar, veçanërisht, në mënyrë emocionale ... Read More »

Premiera: FILMI I C. LAZOS PËR FAMILJET ULQINAKE NË DURRËS

Cano Lazoja

Artisti i njohur ulqinak Cani Lazoja ka deklaruar për Portalin Ul-info që të premten, më 19 dhjetor, në Sallën e madhe të Qendrës për kulturë, do të mbahet premiera e filmit të tij dokumentar “Familjet ulqinake në Durrës”. Në këtë qytet bregdetar të Shqipërisë jeton komunitet i madh dhe i mirë organizuar i cili ka prejardhjen nga Ulqini. Nuk mbahet ... Read More »

OT: TË HËNËN ZGJEDHIN PASARDHËSIN E CAKULIT

Kuvendi i OT Ulqin, Skupstina TO Ulcinj

Kuvendi i Organizatës turistike të Ulqinit do të mbahet të hënën, në Sallën e vogël të komunës, me fillim në ora 11, mëson Portali Ul-info. Në këtë mbledhje do të shpallet dorëheqja e kryetarit të deritashëm të Këshillit ekzekutiv (KE) Xhaudet Cakuli, do të zgjidhet anëtari i ri i KE, e pastaj kryetari i ri i këtij trupi. Një person ... Read More »

MD: PADI PËR NDËRTIM PA LEJE

Parking 2

Nga Ndërmarrja publike për menaxhimin e të mirave detare për Portalin Ul-info është njoftuar se në fillim të javës së ardhshme do të dorëzohen paditë për ndërtimin pa leje mu në breg të detit në vendbanimin Krruç. Po ashtu është thënë që prokurorit kompetent në fillim të nëntorit janë dorëzuar mbi 40 padi penale për shkak të punimeve pa leje ... Read More »

Abazoviq: LËVIZJA JONË DO TË JETË SURPRIZË E KËNDSHME

Dritan Abazovic

Deputeti i pavarur në Kuvendin e Malit të Zi mr Dritan Abazoviq ka thënë se përgatitjet për formimin e lëvizjes qytetare rrjedhin përtej çdo pritshmërie. “Çdo gjë shkon më mirë seç e paramenduam. Së shpejti do të vejmë në lëvizje organizatën politike e cila do të grumbullojë individ me besueshmëri dhe e cila pa dyshim do të jetë alternativë e ... Read More »

Scroll To Top