Thursday , May 23 2019
Lajmi i fundit

Author Archives: Admin

Feed Subscription

Kriporja: TË GJITHË PUNËTORËT SHKARKOHEN NGA PUNA

Kriporja, Solana

Prej sot është ndërprerë marrëdhënia e punës e të gjithë 49 punëtorëve të Kripores. Kryetari i Organizatës sindikale Marko Miranoviq ka thënë që janë të zhgënjyer me këtë vendim të administruesit të falimentimit Ognjen Jovoviq, sepse më herët është arritur marrëveshja që marrëdhënia e punës të ndërpritet kur punëtorët të themelojnë shoqërinë afariste dhe të marrin me qira fabrikën. Ai ... Read More »

Zgjedhjet lokale: SHQIPTARËT DHE BOSHNJAKËT BASHKË NË TIVAR

Mustafic, Husovic, Cungu, Bardhi, Koalicioni Tivar

Koalicioni Shqiptarë i përberë nga Lidhja Demokratike në Mal të Zi, Forca e re demokratike dhe Partia Demokratike do të marrin pjesë në zgjedhjet lokale në komunën e Tivarit në listë të përbashkët me Partinë Boshnjake. Lista do të quhet “Boshnjakët, Muslimanet dhe Shqiptarët – Tivari në të cilin besojmë”, shkruan Krajaonline. Marrëveshja për pjesmarrje të përbashkët në zgjedhjet lokale ... Read More »

EEMZ: PLAZHI I MADH NESËR PA RRYMË

Rryma elektrike, Struja

Nga Elektroekonomia e Ulqinit kanë deklaruar që nesër, më 30 prill, për shkak të punimeve në rrjetin elektrik pa rrymë në periudhën nga 9 deri në ora 14 do të jetë qendra e Plazhit të madh. Në njoftim shtohet që në rast të motit të keq ose shiut punimet do të shtyhen. Read More »

I.Karamanaga: APEL PËR KOMPLEKSIN E ALI PASHËS

Kroni i Pashes, Pasina cesma

Për Xhami, shtëpi, kronin dhe hamamin e Ali Pashës kam shkruar edhe më parë, por më duket se nuk është e tepërt të përsëritet prapë, pasi që çdo herë kurë ndërrohet pushteti, gjithmonë ekziston mundësia që Pushteti më i ri, të marrë hapa që të bëhet më tepër për valorizimin e përmendoreve kulturo-historike, njëkohësisht edhe fetare, pasi që ky kompleks ... Read More »

Pagat në Ulqin: TË NJËJTA SI VITIN E KALUAR

Që në Ulqin është çdo gjë njëjtë si vitin e kaluar, tregon dhe niveli i pagës mujore për mars. Siç është thënë Portalit Ul-info nga Enti shtetëror për statistikë – Monstat, paga mesatare në Ulqin muajin e kaluar ishte 367 euro, njëjtë sikurse në mars të vitit 2013. Kjo do të thotë që pagat në Ulqin vazhdojnë të jenë më ... Read More »

OT: HAPJA ZYRTARE E SEZONIT TURISTIK

Minir Karamanaga

Drejtori i Organizatës turistike të Ulqinit Minir Karamanaga ka thënë që mbajtja e manifestimit „Të gjithë për turizëm“ do të shënojë fillimin e sezonit të sivjetmë turistik në këtë komunë. Ai në konferencën e sotme për shtyp ka thënë që programi jashtëzakonisht i pasur i këtij manifestimi, si dhe programet që për 1 maj do të mbahen në plazhin „Kopakabana“, ... Read More »

Bozo: MIS SHQIPËRIA ËSHTË PROMOCION I SHKËLQYER I ULQINIT

Producenti i spektaklit “Miss Shqipëria” Petri Bozo ka thënë që mbajtja e këtij manifestimi në Ulqin nuk është i pazakontë. “Çdo vit në konkursin tonë marrin pjesë vajzat me prejardhje shqiptare nga Mali i Zi, Maqedonia, Greqia, SHBA, nga të gjitha anët e botës. Edhe këtë vit do të jetë ashtu”, tha ai për “Vijesti”. Sipas fjalëve të tija, mbajtja ... Read More »

Në Ulqin më 1 maj: VJEN MINISTRI I URBANIZMIT TË TURQISË

Ministri i mjedisit dhe urbanizmit të Turqisë Idris Gulluce do të udhëheqë delegacionin nga ky vend i cili më 1 maj do të vizitojë Ulqinin, mëson Portali UL-info. Në delegacion do të jetë dhe ambasadori i Republikës së Turqisë në Mal të Zi Mehmet Nijazi Tanilir. Gulluce është, përndryshe, bashkëpunëtor i afërt i kryeministrit turk Rexhep Tajip Erdogan. Read More »

Policia në Kripore: DIVERSIONI I RADHËS?

Punëtorët e Kripores e kanë lajmëruar dje policinë që gjatë fundjavës në fabrikë është prerë shiriti transportues në transporter, i cili shërben për transferimin e kripës së papërpunuar deri në përpunim, shkruajnë “Vijesti”. Ato mendojnë që bëhet fjalë për edhe një diversion në mes të negociatave për qiramarrje të fabrikës. Elektroekonomia e Malit të Zi ka deklaruar që administrata e ... Read More »

Egzona Ademi: PUSHIMET GJITHNjË NË ULQIN

Artistja me origjinë nga Prishtina, Egzona Ademi prej dy vjetësh jeton në Tiranë. Fillimisht ajo u ngjit në skenë si këngëtare te “X factor”, e më pas vazhdoi të punojë si trajnere te “Gjeniu i vogël”, për të vijuar me projekte në teatër, me shfaqjen “Konkursi”.  Të dielën interpretoi në Teatrin e Metropolit rolin e Katerinës, te “Nënat dhe bijat” ... Read More »

Scroll To Top