Thursday , July 16 2020
Lajmi i fundit

Author Archives: Admin

Feed Subscription

Donacion: STANKOVIQ NDIHMOI SHOQATËN E DIABETIKËVE

Rifat Stankoviq, Stankovic

Ulqinaku me banim të përkohshëm në Gjermani, Rifat Stankoviq, pronari i Qendrës shëndetësore “DAFT” në Frankfurt, ka dorëzuar sot donacionin për Shoqatën e diabetikëve “Rrethi i kaltër”. Donacionin me vlerë disa mijëra euro, e përbëjnë, përveç tjerash, gjashtë shirita për matjen e insulinës. Stankoviq shtoi që në periudhën e ardhshme duhet të presim aksione të ngjashme. Në emër të “Rrethit ... Read More »

Biblioteka: NISËN PUNIMET PËR RINOVIMIN

Biblioteka

Dje në Bibliotekën e qytetit kanë nisur punimet në rinovimin e disa hapësirave, ka njoftuar udhëheqësja e këtij institucion Ardita Rama. Ajo tha se në këtë mënyrë është realizuar premtimi të cilin të mërkurën e dha kryetari i komunës së Ulqinit Fatmir Gjeka kur e vizitoi këtë objekt. Në Bibliotekën e qytetit ka mbi 40 mijë libra të cilët tash ... Read More »

Sport: SUKSES GJYSMAK

Kosarka, Basketboll

Këtë të shtunë skuadrat sportive nga Ulqini në rangun më të lartë të garimit kanë arritur sukses gjysmak. Kështu basketbollistët në Xhiron e pestë të Ligës së parë Erste në basketboll para tifozëve të vet kanë fituar ekipin “Jednistvo” nga Bijelo Pole me rezultatin 96:88. Njëkohësisht, hendbollistët e Ulqinit kanë humbur në Plevla nga skuadra vendase, Rudar, me rezultatin 33:21 ... Read More »

Vërtetohet: NË ULQIN DO TË ORGANIZOHET PRITJA E VITIT TË RI

Komuna e Ulqinit, Opstina Ulcinj

Mbas takimit të sotëm të drejtuesve të komunës, Organizata turistike dhe shoqata e sipërmarrësve, është e qartë që në këtë qytet do të organizohet pritja festive e Vitit të ri 2015. Në këtë takim është formuar grupi punues i përbërë prej shtatë anëtarësh, në krye me kryetarin e komunës Fatmir Gjeka, të cilët ditët e ardhshme do të propozojnë mënyrën ... Read More »

Tregimi i ri turistik: SABATAJ CEVI KA DY MILION PËRKRAHËS

Sabetaj Cvi

Sipas pohimit të drejtuesve të OJQ “Likud”, Sabataj Cevi ka rreth dy milion përkrahës prej gjithsej 14 milion Hebrenj të cilët sot jetojnë në botë. Nuk është e rastit që shumica e Rusëve të cilët vitet e fundit kanë blerë ose ndërtuar shtëpinë në Ulqin janë pikërisht Hebrenj. Apo që për këtë histori të madhe kanë biseduar zyrtarët malazez dhe ... Read More »

Peticioni: DJE U MBLODHËN RRETH 600 NËNSHKRIME

Protest, Protesta, Arsimi

Iniciuesi i tubimit të djeshëm protestues Gëzim Ibroçi ka thënë që vetëm gjatë ditës së djeshme janë grumbulluar rreth 600 nënshkrime të qytetarëve të cilët janë të pakënaqur me gjendjen e arsimit në gjuhën shqipe në Mal të Zi. Ai për Portalin UL-info ka thënë se peticioni me kërkesa të cilat do ti dërgohen organeve kompetente në vend sot do ... Read More »

Politikanët për protestën: NEVOJITET MË SHUMË VULLNET I PUSHTETIT

Protest, Protesta

Një sërë politikanësh ishin të pranishëm dje në tubimin protestues para ndërtesës të komunës së Ulqinit për shkak të gjendjes së arsimit në gjuhën shqipe. Lideri i Lidhjes demokratike në Mal të Zi Mehmet Bardhi ka thënë që duhet të formohet shërbim i veçantë pranë Ministrisë së arsimit për arsimim në gjuhën shqipe. „Kuadrot malazeze nuk duhet të kontrollojnë dhe ... Read More »

G.Ibroçi: JU FALEMINDERIT!

Gezim Ibroci

Dje, 14 nëntor datën kur u mblodh kongresi i Manastirit, Kongresi i Abetares , në Ulqin e shënuam këtë datë me tubim paqësor dhe demokratik, për të dëshmuar se kemi dinjitet dhe duam ta mbrojmë atë, se duam barazi, jemi popull autokton këtu dhe duam të na i respektojnë të drejtat tona elementare të njohura me çdo konventë ndërkombëtare e ... Read More »

Komuna: FORMOHET ARKIVI QENDROR

Arhiva, Arkivi

Grupi tetë anëtarësh i të punësuarve në administratën lokale, në krye me nënkryetarin e komunës Safet Beci, do të punojnë në periudhën e ardhshme për formimin e Arkivit qendror të këtij institucion, mëson Portali UL-info. Qëllimi i punës së këtij grupi është që dokumentet të cilët me dekada janë të hedhura nëpër zyra dhe korridore të komunës të mblidhen dhe ... Read More »

Plani hapësinor: DERI NË FUND TË VITIT MIRATIMI I DISA PDU

Gradjevinske dozvole, Leje ndertimi, plani, Arhitektura

Në komunë të Ulqinit të premten është mbajtur shqyrtimi publik rreth ndryshimeve dhe plotësimeve të Planit detaj urbanistik (PDU) Ulqin qytet, për lokalitetit “Gjerane 1”. Ky plan është në shqyrtim publik deri më 25 nëntor. Mbas kësaj përpunuesi do të shprehet për të gjithë vërejtjet. Portali UL-info mëson se ka filluar puna në përpilimin e Studimit të lokacionit për Katërkollë, ... Read More »

Scroll To Top