Wednesday , November 20 2019
Lajmi i fundit

Author Archives: Admin

Feed Subscription

Me rastin e Fiter Bajramit: MESAZH URIMI NGA KKSH

Genci Nimanbegu

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Shqiptarëve në Malin e Zi, Zt. Genci Nimanbegu ju uron të gjithë besimtarëve mysliman gëzuar festën e Bajramit të madh. Te nderuar besimtar mysliman, Ju që me vullnet dhe bindje të thellë gjatë muajti të Ramazanit , sakrifikuat dhe privuat veten nga ushqimi, pija dhe shumëçka tjetër, pa dyshim që festa e Bajramit vjen si ... Read More »

Parashikimi i motit: NESËR NË MENGJES SHI, PASDITE DIELL

Vranesira, Oblacno

Nga Enti hidrometeorologjik i Malit të Zi kanë njoftuar që nesër në orët e para të mëngjesit në këtë zonë priten reshje intensive, ndërsa në orët e pasdites intervale me diell. Era e dobët deri në mesatare. Temperatura e ajrit në Ulqin të hënën do të jetë rreth 28 shkallë. Deri të premten moti do të jetë jostabil, ndërsa temperatura ... Read More »

Sabri Salaj: Prapaskenat e diplomacisë – Lidhja e Prizrenit (5)

Sabri Salaj

Më 28 qershor 1880 ambasadori Goshen dhe ai gjerman Hacfel i kumtuan sulltanit se për t’i qetësuar shqiptarët ishte më mirë që atyre t’u jepej autonomia administrative. Po ashtu, më 27 korrik të vitit 1880 ambasadori Goshen i deklaroi kolegut të tij austro-hungarez, se ishte i vendosur për formimin e Shqipërisë dhe se nuk mund ta mendonte ndryshe zgjidhjen e ... Read More »

Turizmi i Ulqinit: DUKE PRITUR VALËN E VËRTET

Panorama Jadran. Mala plaza

Rrjedha e deritashme e sezonit ka treguar që ai ka ecur në përputhje me motin: nxehtë-ftohtë, niset-ndalet, me hove. Në bazë të rezervimeve dhe paralajmërimeve, vala kryesore turistike më në fund do të jetë javën e ardhshme. Edhe pse as atëherë (e deri në fundjavë) moti nuk do të jetë veror. Punëtorët turistik shpresojnë që prej ditës së dytë të ... Read More »

Svatek: SHËTITJA NË ÇARSHINË E ULQINIT PËRJETIM I MREKULLUESHËM

Carshia e vjeter e Ulqinit

Shëtitja në rrugën kryesore, siç shkruante në fillim të shekullit 20 udhërrëfyesi çek dhe dashamirësi i Ulqinit Jozef Jan Svatek (1870-1948), bën pjesë në përjetimet më interesante në të gjithë Orientin. Sepse, në Çarshi pulson jeta. Të gjitha gjërat që njeriu i shtinte në shtëpi në masën më të madhe vinin nga Çarshia. Ajo është arteria kryesore e qytetit. Në ... Read More »

Shtojakët i shkruajtën Gjekës: DUHEJ TË PYESNIT PËR MENDIMIN TONË

Akva park

Mbasi që Kuvendi komunal i Ulqinit ka miratuar vendimin për qiradhënie të tokës për ndërtimin e akva-parkut në Shtoj, ka reaguar Këshilli i kësaj bashkësie lokale. Siç thuhet në letrën e dërguar kryetarit të komunës Fatmir Gjeka, e të cilën e nënshkruan kryetari i Këshilli Viktor Makoviq, kjo parcelë është lëndë e kthimit të cilën e kërkon familja e Rudoviq ... Read More »

Gjeka: GËZUAR FESTËN U FITËR BAJRAMIT

Fatmir Gjeka, Fatmir Djeka

Kryetari i komunës së Ulqinit Fatmir Gjeka ka uruar të gjith besimtarët musliman me rastin e festës së Fitër Bajramit. “Në këto moment të festës për Ju dhe familjet Tuaja pas një muaji të përkushtimit, agjërimit dhe respektimit të besimit dëshiroj të jem pranë të gjithëve me urime më të ngrohta dhe më të përzemërta. Uroj që kjo ditë e ... Read More »

BI: DITA E PARË E BAJRAMIT TË HËNËN

Xhamia e detareve, Dzamija pomoraca

Nga Bashkësia islame e Ulqinit është deklaruar që dita e parë e Bajramit të ramazanit është të hënën, më 28 korrik. Siç thuhet, atë mëngjes në të gjitha xhamitë e Ulqinit, në gjashtë ora e tre minuta (6,03), do të falet namazi i Bajramit. “I dërgojmë urime të sinqerta të gjithë muslimanëve me dëshirë që këtë festë të shenjtë ta ... Read More »

PSD: VENDIMI PËR AKVA-PARK MESAZH I MIRË NGA ULQINI

Skender Elezaga, Skender Elezagic

Partia socialdemokrate ka vlerësuar që miratimi i vendimit për shpalljen e thirrjes publike për qiradhënie afatgjate të patundshmërisë për ndërtimin e akva-parkut është mesazh i mirë që është nisur investitorëve. “Neve pikërisht na mungojnë përmbajtjet që do të pasurojnë ofertën, ndërsa akva-parku është hap i mirë në këtë drejtim”, tha shefi i Klubit të këshilltarëve të kësaj parti në Parlamentin ... Read More »

Inspekcioni: PËR DILERËT E DHOMAVE DËNIMI 150 EURO

Ulqin, Ulcinj, Panorama

Edhe këtë verë në hyrje të qyteteve bregdetare mund të shihen dilerët e dhomave të cilët mbushin, para së gjithash, objektet që nuk janë të regjistruar. Kështu fitojnë përqindjen të cilën askush nuk e taton, njëjtë sikur dhe qiradhënësit e paligjshëm të dhomave. Nga Drejtoria për punë inspektuese është thënë Portalit Analitika që dënimi për dilerët e dhomave është 150 ... Read More »

Scroll To Top