Saturday , July 4 2020
Lajmi i fundit

Author Archives: Admin

Feed Subscription

Forca: PRESIM FTESËN E GJUKANOVIQIT

Djukanovic, Husovic, Cungu, Koalicioni, Koalicija

Mbas njoftimit të kryeministrit Millo Gjukanoviq që para riorganizimit të Qeverisë do të bisedojë edhe me përfaqësuesit e partive shqiptare të cilët kanë marrëveshje koalicioni me PDS-në, përfaqësuesit e Forcës së re demokratike për Antena M kanë thënë që ftesën për bisedime nuk e kanë marrë ende zyrtarisht, por shpresojnë që në dhjetë ditët e ardhshme mund të takohen me ... Read More »

Mark Milani në Ulqin: NASHKE DHE SHQIP

Marko Miljanov, Mark Milani

Vojvoda i Kuçëve Mark Milani ka qëndruar në Ulqin në vitin 1897 për mjekim. Siç e ka shkruar mësuesi popullor Mashan Paviqeviq, Milani ishte mysafirë në disa familje shqiptare në Mahallë të re të cilët e pyetën si është e mundur që ai e flet shumë mirë gjuhën shqipe. “Në fisin tim flitet nashke dhe shqip. Të dyja janë të ... Read More »

Ulliri: BREND I ULQINIT TASH 2,5 MIJËVJEÇAR

Valdanos,

Ulliri është druri më i njohur dhe më i shenjtë i civilizimit tonë, ndërsa vaji i tij është drita dhe shëndeti i jetës tonë. Në të kaluarën vaji është përdorur për rite fetare, si lëndë djegëse për kandila, mjet për masazh të mbretërve dhe perandorëve, madje edhe si para. Sesa është cilësor druri i ullirit e tregon fakti që ai ... Read More »

Aksident: LËNDOHEN RËNDË DY PERSONA

Policia, Policija

B.Gjakonoviq dhe D.Muhoviq nga Ulqini janë lënduar rëndë në aksidentin i cili sot pasdite ka ndodh në rrugën prej Adës kah Ulqini, shkruan “Vijesti”. Mbas dhënies së ndihmës së parë në Shtëpinë e shëndetit në Ulqin, janë hospitalizuar në Spitalin e përgjithshëm në Tivar. Sipas informatave të kësaj gazetë, Gjakonoviq në aksident ka pësuar tronditje në tru, ndërsa Muhoviq thyerje ... Read More »

Prindër shqiptarë në MZ: PETICIONI PËR ARSIM TË DËNJË

Protesta

Nxënës shqiptarë, qytetarë të Malit të Zi! Duke u bazuar në aktin më të lartë juridik, Kushtetutën e Malit të Zi, neni 79 Mbrojtja e Identitetit kombëtar, dhe neni 80 që ndalon asimilimin, dhe ligjet ndërkombëtare që garantojnë të drejta të barabarta pa marrë parasysh gjininë, kombësine, fenë apo ngjyrën, kërkojmë respektimin e të drejtave tona themelore për arsimim të denjë ... Read More »

Mbas incidentit në Irish: A.P GJOBITET PËR KUNDËRVAJTJE

Irish Pub Ulcinj, Irish Pub Ulcinj

A.P. (1983), i cili mbrëmë në Irish pub ka shkaktuar incident duke ofenduar në baza nacionale mysafirët e lokalit, është arrestuar mbas kësaj dhe dërguar në stacionin policor në Ulqin ku u mbajt deri sot në mëngjes, mëson Portali UL-info. Ai, siç thonë në polici, në momentin e arrestimit ishte në një gjendje dukshëm të dehur. Policia e ka proceduar ... Read More »

Peshkatarët në Ulqin të gëzuar: VARKAT U FUNDOSEN NGA PESHA E PESHKUT

Peshku

Tradita po vërtetohet edhe këtë vit në Ulqin: kur nuk japin fryte ullinjtë, atëherë kapen sasi të mëdha peshku. Dhe vërtet: gjatë vjeshtës në det dhe në Bunë janë zënë sasi të mëdha të peshkut cilësor, kryesisht qefull. Mirëpo, rekordi është arritur të shtunën. Vlerësohet që janë zënë rreth dy tonë peshk, kështu që ishte festë e vërtet në Ranë. ... Read More »

Në Qendrën islame në Tivar: MYSAFIR SULEJMAN BUGARI

Sulejman Bugari

Teologu më i njohur islamik në Ballkan, hafiz Sulejman Bugari nga Sarajeva, do të qëndrojë javën e ardhshme në Mal të Zi. Ai me këtë rast në Qendrën kulturore islamike në Tivar, në xhaminë “Selimia”, të shtunën, më 15 nëntor, do të mbajë ligjëratën me temën “Tek problemi gjej dhuratën”. Hafiz Bugari me qasjen e tij pozitive dhe të sinqertë, ... Read More »

Rikonstruktimi i Qeverisë: GJUKANOVIQ DO TË FTOJË EDHE LIDERËT E PARTIVE SHQIPTARE

Millo Gjukanoviq, Milo Djukanovic

Para rikonstruktimit të paralajmëruar të Qeverisë malazeze, kryeministri Millo Gjukanoviq do të ftojë në bisedime edhe kryetarët e partive nacionale të cilat në nivel shtetëror janë në koalicion me Partinë demokratike të socialistëve, mëson Portali UL-info. Ato do të kërkojnë nga Gjukanoviqi që përfaqësuesi i tyre të jetë në krye të Ministrisë për të drejtat e njeriut dhe pakicave. Sipas ... Read More »

Abazoviq në Tiranë: PJESËMARRËS NË TUBIMIN E PARLAMENTARËVE TË BALLKANIT

Kuvendi (1)

Anëtari i Këshillit për marrëdhënie ndërkombëtare dhe emigrantë, deputeti mr Dritan Abazoviq, si anëtarë i Grupit punues, merr pjesë në takimin e Grupit të punës të Asamblesë parlamentare të Procesit të Bashkëpunimit të Europës juglindore – SEECP, e cila në kuadër të udhëheqjes shqiptare me këtë iniciativë mbahet sot në Tiranë, njoftohet nga Kuvendi i Malit të Zi. Grupi i ... Read More »

Scroll To Top