Friday , January 18 2019
Lajmi i fundit

Author Archives: Admin

Feed Subscription

KKZ: TË DREJTË VOTE KANË MBI 19 MIJË PERSONA

Komuna e Ulqinit, Opstina Ulcinj

Duke përfunduar me 26 janar, të drejtë vote në komunë të Ulqinit ka 19.181 qytetar, është deklaruar nga Komisioni komunal zgjedhor. Në zgjedhjet parlamentare në tetor të vitit 2012 të drejt vote kishin 140 persona më shumë, gjegjësisht 19.321 qytetarë. Përqindja e atyre që votojnë sillet rreth dy të tretat e të regjistruarve. Kështu, për shembull, në zgjedhjet e fundit ... Read More »

Të mirat detare: NJË E TRETA E TË ARDHURAVE U REALIZUAN NË ULQIN

Velika plaza, Plazhi i madh

Ndërmarrja publike për të mirat detare ka realizuar në komunë të Ulqinit rreth një të treten e gjithsej 5.6 milion euro të ardhura vitin e kaluar. Siç është deklaruar agjencisë Mina-business, vetëm vlera e kompensimit të kontraktuar për objektet dhe shtëpizat e përkohshme në Bunë ishte 1,3 milion euro. Nuk është cekur veçanërisht sa të ardhura janë realizuar në këtë ... Read More »

Instituti për biologjinë e detit: LLOJE TË REJA TË PESHKUT NË ULQIN

Sirra, Peshk i eger, Divlja, Strijelka, Zubatica, Hamdi Truma

Dr Aleksandar Joksimoviq nga Instituti për biologjinë e peshkut nga Kotorri ka thënë se në Ulqin gjithnjë e më shpesh kapen lloje të peshkut deri tani të panjohura: peshku lëkursferë (Sphoeroides pachygaster) , një lloj e gaforres – gaforrja e kaltër amerikane dhe bluefish –  (Pomatomus saltatrix). Ai për Portal Analitika deklaroi që paraqitja e llojeve të reja në Adriatik ... Read More »

In Memoriam: ENVER – ENO MOLLABEQIRI

Enver Mollabeqiri Eno

Me 7 janar 2014, pas një sëmundjeje të rëndë, ndërroi jetë Enver – Eno Mollabeqiri dhe duke mos pasur mundësi të vij në Ulqin, po i shkruaj këto rreshta për të ngushëlluar veten, familjen e tij, por edhe Ulqinin, sepse kemi humbur një njeri të qetë, por tejet ambicioz dhe erudit. Me profesion — ekonomist, me shpirt — ulqinak, me ... Read More »

Komuna e Ulqinit: SILLET VENDIMI MBI FINANCIMIN E PËRKOHSHËM

Opstina-Ulcinj_Komuna-e-Ulqinit_

Kryetari i Komunës së Ulqinit Nazif Cungu ka nxjerrë sot Vendimin për financimin e përkohshëm të nevojave të Buxhetit të Komunës së Ulqinit për periudhën janar – mars 2014. Shkak për nxjerrjen e këtij Vendimi është mos shtirja e këtij Vendimi në rendin e ditës të Kuvendit të Komunës në mbledhjen e mbajtur me datën 27. 12. 2013, dhe për ... Read More »

SHKODER: PAKICA SLLAVE FESTON KRISHTLINDJET

Në kishën e Shën Trinisë, në fshatin Vrakë, pak kilometra larg Shkodrës, një zonë e cila banohet nga komuniteti i pakicave serbo-malazeze, u organizua sot mesha solemne me rastin e krishtlindjeve ortodokse sllave. Ceremoni kjo e përcjellë si zakonisht në dy gjuhë, atë shqipe përmes At Nikolla Petanit, drejtues i kishës ortodokse në Shkodër dhe homologut të tij në Cetinje të ... Read More »

PHU: ULQINIT I MUNGOJNË 500 BANESA

Ulqin, Ulcinj, Panorama

Sipas rezultateve të numërimit nga viti 2011, komuna e Ulqinit disponon me 15.763 banesa, nga të cilat 5.279 (33.5%) banesa përdoren për banim të përhershëm, 161 (1%) për banim dhe kryerjen e veprimtarisë, 3.301 (20.9%) janë përkohësisht të banuara, 125 (0.8%) banesa janë të lëshuara, thuhet në Draftin e Planit hapësinor urbanistik të komunës së Ulqinit deri në vitin 2020. ... Read More »

Të mërkurën në TV Teuta: DEBATI I PARË I BARTËSVE TË LISTËS

Komuna e Ulqinit, Opstina Ulcinj

Debati i parë i bartësve të listave të këshilltarëve në përbërjen e ardhshme të Kuvendit komunal të Ulqinit do të mbahet nesër mbrëma (të mërkurën) në Televizioni Teuta. Ky debat do të jetë në gjuhën shqipe, ndërsa në të njëjtin medie të shtunën do të mbahet debati në gjuhën malazeze. Sipas Ligjit për zgjedhjen e këshilltarëve dhe deputetëve, dy debate ... Read More »

Antigona Kotorri: NËSE VENDOSI TË MERREM ME POLITIKË, DO TË KTHEHEM NË ULQIN

Antigona Kotorri nuk është një emër i panjohur për botën mediale. Gjithmonë duke punuar në prapaskenë ajo deri me tani është autore e disa emisioneve jo vetëm në televizionin që ajo e menaxhon “1st Channel” por edhe në televizione të tjera. Në këtë intervistë për gazetën prishtinase “Express”, Antigona flet për ecjen e televizionit të saj por edhe për jetën ... Read More »

Të Mirat detare: TË ARDHURAT VITIN E KALUAR GJASHTË MILION EURO!?

Kalaja, Stari grad

Ndërmarrja publike Të Mirat detare përfitoj vitin e kaluar gjashtë milion euro nga dhënia me qira e pjesëve të bregdetit , nga të cilat tre milion euro janë paguar në llogaritë e gjashtë administratave lokale nga Ulqini deri në Herceg Novi. Drejtori i kësaj ndërmarrje Rajko Baroviq në tubimin vjetor me gazetarë ka thënë që të ardhurat prej gjashtë milion euro ... Read More »

Scroll To Top