Friday , October 18 2019
Lajmi i fundit

Adroviq: CUBUS LUX – MASHTRUES ORDINER, PA CENT DONIN VALDANOSIN

Samir Adroviq, Samir Adrovic

Gazetari i të përditshmes “Vijesti” Samir Adroviq i shkroi letër të hapur profesoreshës britanike Tari Mekormak. Përveç të tjerash, ai në letër rikujton në rastin e para pesë viteve kur i ashtuquajturi investitor strategjik, kompania britanike “Cubus lux”, dëshiroi të marrë me qira gjirin e Valdanosit dhe të ndërtojë hotele dhe vila. “Në fund doli që bëhet fjalë për mashtrues ... Read More »

Sharr travel: NË ULQIN KA NGRITJE TË ÇMIMEVE

Ulqin, Ulcinj, Panorama

  Pronar i kompanisë “Sharr Travel”, Ruzhdi Kurtishaj, ka thënë se interesimi i qytetarëve të Kosovës për të kaluar pushimet verore në Shqipëri thuajse është i njëjtë sikurse viteve të kaluara, shkruan gazeta “Zëri”. Sipas tij, sivjet është rritur dukshëm interesimi i qytetarëve për të pushuar në Sarandë, Ksamil e Dhërmi, pasi që, sipas tij, në Velipojë dhe Shëngjin ka ... Read More »

OT: MYSAFIRË 11 PËR QIND MË SHUMË SE VJET

Ulqin, Ulcinj, Panorama

Në rivierën e Ulqinit të premten kanë pushuar 32.688 mysafirë ose për 11 për qind më shumë se në të njëjtën periudhë vitin e kaluar, njoftohet për Portalin Ul-info nga Organizata turistike. Siç theksohet, më së shumti mysafirë pushojnë në akomodimin privat, 29.139, në hotele janë të vendosur 4.172 mysafirë, ndërsa në kampe dhe pushimore 377 persona. Mbi 95 për ... Read More »

Centralet me erë në Mozhur: FILLUAN PUNËT PËRGATITËSE

vjetroelektrane

Ministria e ekonomisë ka njoftuar se në Mozhur kanë filluar punët përgatitëse për centralin me erë, ku investitor është kompania “Enemalta plc” nga Malta. Punimet i kryen kompania nga Podgorica “Bemax”, deri sa pajisjet do t’i sjell “Siemens-i”. Në këtë mal do të instalohen 23 gjeneratorë të cilët do të prodhojnë rrymë prej 46 megavat. Vlera e përgjithshme e investimit ... Read More »

A.Vukoviq: DËSHIROJMË TË INICIOJMË PRODHIMIN E KRIPËS

Azra OK

Parqet nacionale, me shumë mundësi, edhe një vit, do të menaxhojnë Kriporen e Ulqinit, sepse vetëm ato kanë dorëzuar ofertën në shpalljen publike për qiramarrjen e pronës. Drejtoresha e NP “Parqet nacionale të Malit të Zi” Azra Vukoviq ka thënë për Antena M se menaxhimi i deritashëm është treguar si model i mirë për ruajtjen e burimeve natyrore që ndodhen ... Read More »

Haxhibeti: POLICIA TË KONTROLLOJË PAGESËN E TAKSËS SË BANIMIT

Fuad Haxhibeti

Mbasi që Organizata nacionale turistike ka njoftuar të dhënën alarmante që në Ulqin realizohen vetëm gjashtë për qind e fjetjeve në Mal të Zi, për “Pobjeda” nga Organizata turistike e Ulqinit kanë njoftuar se bëhet fjalë për mysafirë të lajmëruar. “Në Ulqin pushojnë më shumë turistë. Problem është që policia në pikën kufitare Sukubinë nuk kontrollon Kosovarët dhe Maqedonët se ... Read More »

ONT: ULQINI REALIZON GJASHTË PËRQIND TË FJETJEVE NË MZ!?

Panorama Jadran. Mala plaza

Sipas të dhënave të Organizatës nacionale turistike (ONT), në rivierën e Ulqinit realizohen vetëm gjashtë për qind të numrit të përgjithshëm të fjetjeve në Mal të Zi. Përndryshe, kjo është njëjtë si Kotorri, gati shtatë herë më pak se Budva, tre herë më pak se Herceg-Novi dhe madje 2,5 herë më pak se Tivari fqinj!? Edhe bëhet fjalë për statistikën ... Read More »

Administrata e falimentit: “PARQET NACIONALE” VAZHDOJNË TË KUJDESEN PËR KRIPOREN

Solana, Kriporja

Sipas paralajmërimeve të Administratës së falimentit, është pothuajse e sigurt që në periudhën e ardhshme për Kriporen do të kujdeset Ndërmarrja publike “Parqet nacionale të Malit të Zi”. Siç shkruan “Vijesti”, kjo ndërmarrja është e vetmja e lajmëruar në shpalljen publike për qiramarrje të Kripores. “Oferta është valide dhe do të kemi bisedime në ditët e ardhshme për përcaktimin e ... Read More »

Mesi i sezonit: ÇDO GJË NJËJTË SI VJET, VETËM PARE KA MË PAK

Ulqin, Ulcinj, Panorama

Nëse do të gjykojmë sipas të dhënave të Organizatës turistike, ditët e fundit të korrikut në rivierën e Ulqinit pushojnë rreth pesë për qind mysafirë më shumë se vitin e kaluar. Por, nëse do t’i përmbledhim rezultatet e deritashme të korrikut dhe gushtit atëherë lehtë do të arrihej përfundimi se mysafirë këtu ka po aq sa edhe vjet. Mirëpo, më ... Read More »

Scroll To Top