Sunday , June 7 2020
Lajmi i fundit

Gvozdenoviq në Slloveni: KRIPORJA NË PIRAN SHEMBULL PËR ATË NË ULQIN

Branimir Gvozdenovic

Ministri i zhvillimit të qëndrueshëm dhe turizmit Branimir Gvozdenoviq dhe kryetari i Këshillit drejtues të Ndërmarrjes publike parqet nacionale Urosh Andriasheviq vizituan Kriporen Piran në Slloveni. Vizita është organizuar me qëllim njohjen e procesit të prodhimit të kripës në Piran dhe analizës së mundësive të implementimit të modelit të njëjtë prodhues në Mal të Zi, në mënyrë që gjatë këtij ... Read More »

Nga mesnata: BENZINI MË I LIRË KATËR CENT

Gorivo, Dizel, Benzin, Karburanti, Nafta, Benzina

Çmimi i benzinës në Mal të Zi nga mesnata do të jetë më e ultë katër cent, njoftohet për agjencinë Mina – bussiness nga Ministria e ekonomisë. Litri i eurosuperit 95 dhe 98 në dy javët e ardhshme është 1,08 euro, gjegjësisht 1,11 euro. Çmimi i eurodiselit nuk do të ndryshojë në 15 ditët e ardhshme dhe do të jetë ... Read More »

G.Resulbegoviq: SEZONI FILLOI MIRË, QYTETI MË I PASTËR, ZHURMA PROBLEM

Gani resulbegovic

Edhe pse sezoni ka filluar shumë mirë në Ulqin, zhurma e cila vjen nga tarracat e hapura dhe zgjatë deri natën vonë shkakton probleme të mëdha turistëve dhe qytetarëve, tha në intervistë për Dnevne novine kryetari i Sektorit të qiramarrësve të plazheve në Shoqatën malazeze turistike dhe pronari i kompanisë “Real estate” Gani Resulbegoviq. Ai tha se jo vetëm hoteli ... Read More »

Turizëm: NË FUNDJAVË FILLIMI I SEZONIT TË VËRTET TURISTIK

Plazhi i vogel, Mala Plaza, Panorama

  Punëtorët turistik në rivierën e Ulqinit janë të bindur se këto ditë do të nis vala e pare e madhe e mysafirëve drejtë këtij destinacion. Tash disa vite është bërë rregull që kulmi i sezonit në Ulqin të fillojë menjëherë pas festave muslimane. Atëherë në plazhet e mrekullueshme të Ulqinit pushojnë dhjetëra mijëra turistë, kryesisht nga regjioni, si dhe ... Read More »

Ratkoviq: KEMI AKOMA KOHË T’I KTHEHEMI MASTER PLANIT

Rade Ratkovic

Dekani i Fakultetit për biznes dhe turizëm në Budvë prof. dr. Rade Ratkoviq ka vlerësuar në bisedë për Portal Analitika se ndërtimi në dy dekadat e fundit në bregdet (Budve, Ulqin, Petrovac…), si dhe disa mega projekte të paralajmëruara, paraqesin të paktën tallje me parimet e turizmit të qëndrueshëm. “Kemi akoma mundësi dhe kohë që t’i kthehemi drejtimeve të zhvillimit ... Read More »

Kuvendi: MIRATOHEN PROPOZIMET E KONTRATAVE PËR HULUMTIMIN E NAFTËS DHE GAZIT NË ULQIN

Nafta Ulqin

Kuvendi i Malit të Zi ka miratuar propozimet e kontratave për hulumtimin e naftës dhe gazit në nëndetin e Ulqinit dhe ka dhënë pëlqimin që konzorciumi i kompanisë italiane Eni dhe ruse Novatek të fitojë koncesioni për hulumtimin e naftës dhe gazit, shkruan “Vijesti”. Gjithsej janë miratuar tre kontrata. E para ka të bëjë me koncesionin për prodhimin e hidrokarbureve ... Read More »

Hoteli “Mediteran”: TË MBUSHURË 95 % E KAPACITETEVE

hotel mediteran

Nga 1 qershori hoteli “Mediteran” në Ulqin është i mbushur me 95 për qind të kapaciteteve, tha për “Dan” drejtori i hoteli Novak Bojaniq. “Hoteli ka 134 dhoma dhe 450 shtretër. Presim që në korrik kapacitetet të jenë 100 për qind të mbushura”, tha Bojaniq. Sipas vlerësimit të turistëve në Booking. com, nota mesatare e këtij hoteli është 6.7. Vlerësimet ... Read More »

Të mërkurën në Ulqin: HAPJA SOLEMNE E HOTELIT “CONTINENTAL”

Hotel Continental

Të mërkurën, më 29 qershor, në ora 20, do të hapet solemnisht hoteli “Continental” në Ranë. Si njoftuan qiramarrësit e këtij objekti, ai do të ketë katër yje, gjithsej 95 shtretër në 30 dhoma luksoze, të cilat kanë pamje në det dhe Kala. Ato thanë se në këtë mënyrë u pasurua oferta turistike e Ulqinit për sezonin i cili është ... Read More »

Ullinjtë: KËTË VIT PRAKTIKISHT PA FRYTE

Ulliri, Maslina, Ullishta, Maslinada

Kushtet shumë të këqija atmosferike gjatë pjesës së dytë të pranverës praktikisht kanë shkatërruar frytin e ullishtës në Ulqin. “Gjendja është katastrofale, edhe pse gjatë prillit dukej se do të jetë më mirë se vitin e kaluar. Prodhimi do të jetë simbolik”, deklaruan ullishtarët e Ulqinit. Ato, përndryshe, këto ditë luftojnë në mënyrë që të shpëtojnë prodhimin minimal, sepse për ... Read More »

EEMZ: NË ULQIN KONSUMOHET MË SË SHUMTI RRYMË

Rryma elektrike, Struja

Konsumi më i madh i rrymës në maj është regjistruar në Ulqin ku amvisëritë kanë shpenzuar mesatarisht energji elektrike me vlerë 34,65 euro, njoftohet nga Elektroekonomia e Malit të Zi. Kjo është për 20 për qind më shumë se nivel të Malit të Zi, ku fatura mesatare është rreth 29 euro. Siç theksohet, në territorin e Komunës së Ulqinit ka ... Read More »

Scroll To Top