Saturday , June 6 2020
Lajmi i fundit

Kriporja: EDHE KËTË VIT NUK DO TË PRODHOHET KRIPA

Kriporja, Solana

Në Kriporen e Ulqinit edhe këtë vit nuk do të prodhon kristalet e kripës, mëson Portali Ul-info. Ky është i treti vit me radhë që në hapësirat e kësaj kompani, e cila është themeluar në vitin 1934, nuk do të ketë grumbullim të kripës. Nga Ministria e zhvillimit të qëndrueshëm dhe turizmit pak kohë më parë kanë thënë se nga ... Read More »

Inspekcioni: PREJ ME 1 QERSHOR NIS DËNIMI

Miomir M. Mugosa

Aksionet e forcuara të organeve inspektuese në Ulqin do të nisin me 1 qershor, mëson Portali Ul-info. Kjo është thënë të marten në takimin të cilin drejtuesit e Drejtorisë tatimore, në krye me drejtorin Miomir M. Mugosha, dhe Drejtorisë për punë inspektuese kishin me sipërmarrësit e Ulqinit. U pranuan vërejtjet e biznesmenëve që inspektorët të sillen në mënyrë korrekte, sepse ... Read More »

NHP „Riviera e Ulqinit”: HAPET ADA, NË DITËT E ARDHSHME EDHE HOTELET

Ada e Bunes, Ada Bojana

Objektet hotelerike në ishullin Ada janë hapur sot, njoftohet Portali Ul-info nga Ndërmarrja hotelerike-turistike “Riviera e Ulqinit”. Siç tha zëdhënësja e kësaj ndërmarrje Ana Zhivanoviq, ditët e ardhshme, gjegjësisht për festat e një majit, do të hapet edhe hoteli Belvi”, në Plazhin e madh. Hoteli “Olimpik”, i cili po ashtu punon në kuadër të kësaj kompanie, ka punuar edhe gjatë ... Read More »

Cungu: JEMI GATI PËR SEZON, PRESIM NUMËR REKORD TË MYSAFIRËVE

Konferenca

Në Prishtinë në kuadër të panairit të turizmit “Travel Fair” i cili përfundon sot, u mbajt konferenca për media në të cilën është prezantuar oferta turistike e Malit të Zi për gazetarët dhe opinionin e interesuar për sezonin e sivjetmë veror, njoftohet nga Organizata nacionale turistike e Malit të Zi (ONTMZ). Të pranishmit në konferencë i ka përshëndetur kryetari i ... Read More »

Panairi i turizmit në Prishtinë: PREZANTIMI I OFERTËS SË ULQINIT

Prishtina, Pristina

Në kryeqytetin e Kosovës, Prishtinën, nesër fillon, për të 13 herë me radhë, panairi tradicional i turizmit dhe udhëtimit “Travel Fair 2016”. Në panair i cili do të zgjas dy ditë do të prezantohet edhe oferta turistike e Ulqinit. Gjatë këtyre ditëve përfaqësuesit e Organizatës turistike do të jenë mysafirë edhe në mediet e rëndësishme në vend dhe do të ... Read More »

S.Osmanoviq:  KONTROLL RIGOROZ I SHPENZIMIT TË PARAVE TË KOMUNËS

Sead Osmanovic

Sekretari për financa dhe buxhet në Komunë të Ulqinit Sead Osmanoviq deklaroi se kjo vetëqeverisje lokale ndodhet në situatë shumë të vështirë financiare dhe ekonomike e cila u shkaktua me udhëheqjen jocilësore në periudhën e kaluar. Ai për „Dnevne novina“ tha se qëllimi i pushtetit të ri është sigurimi i financave stabile të Komunës. Sipas fjalëve të tija, në periudhën ... Read More »

OT Ulqin: OFERTA TURISTIKE PREZANTOHEN NË SHKUP

Organizata turistike, Turisticka organizacija

Organizata Turistike e Ulqinit është duke marrë pjesë për herë të dytë në panairin e Shkupit në bashkëpunim me Organizatat lokale të Tivarit, Tivatit, Budvës, Kotorit, Podgoricës. Panairi i Shkupit është njëri ndër më të rëndesishmit në Maqedoni i cili është treg i rëndësishëm për Ulqinin ku edhe numri i turistëve është për çdo vit e më i madh. Panairi ... Read More »

Zec: DO TA RINDËRTOJMË KAMPIN ÇEK

Radomir Mikan Zec

  Drejtori ekzekutiv i Ndërmarrjes hotelerike-turistike Riviera e Ulqinit Radomir-Mikan Zec ka deklaruar se tash dhjetë vite kjo kompani ka bashkëpunim të shkëlqyer me agjencitë turistike nga Çekia. Ai tha se këtë vet pritet realizimi i rreth 80 mijë fjetjeve nga ky treg. “Kemi iniciuar ndërtimin e një kampi çek i cili ekzistonte edhe para 30 viteve. Lirisht mund të ... Read More »

Në maj: TUBIMI I MADH I STUDENTËVE TË JURIDIKUT NË ULQIN

Pravnijada

Një nga tubimet më të mëdha të studentëve në regjion, do të mbahet muajin e ardhshëm në Ulqin. Siç njoftoi organizatori kryesor i këtij manifestimi, Këshilli i studentëve të Fakultetit juridik në Podgoricë, prej më 12 deri më 16 maj në rivierë të Ulqinit do të mblidhen mbi një mijë student të fakulteteve juridik nga 13 qytete të ish Jugosllavisë. ... Read More »

Me përkrahjen e Gjermanëve: KRIPORJA BËHET NDËRMARRJE EKOLOGJIKE

Kriporja, Solana 9

Qeveria gjermane ka dërguar pak kohë më parë në Ulqin ekspertin detyra e të cilit ishte që të shqyrtojë mundësinë e vendosjes së pajisjeve për prodhimin e energjisë diellore në Kripore, mëson Portali Ul-info. Me vendosjen e paneleve diellore kjo ndërmarrje nuk do të kishte nevojë për rrymë elektrike nga burimet tjera. Po ashtu, e rëndësishme është që kjo do ... Read More »

Scroll To Top