Friday , October 18 2019
Lajmi i fundit

Të hënën: NP “PARQET NACIONALE” MARRIN KRIPOREN

Kriporja, Solana 6

Administrate e Falimentit në Kripore dhe Ndërmarrja publike “Parqet nacionale” do të nënshkruajnë të hënën kontratën 12 mujore për qiramarrjen e kësaj ndërmarrje më të vjetër në Ulqin, shkruan “Vijesti”. Siç theksohet, prioriteti i kësaj kontratë është mbrojtja e mjedisit jetësor dhe biodiversitetit, derisa prodhimi i kripës është lënë si mundësi. Masat urgjente të mbrojtjes së Kripores i kërkuan institucionet ... Read More »

Shitja: NJË MILION EURO PËR TOKËN NË RANË

Ne shitje, Na prodaju, For sale

Komuna e Ulqinit i dërgoi shkresë Qeverisë së Malit të Zi me të cilën kërkon pëlqimin për shitjen e tokës në Ranë ku ndodhej supermarketi “Roda”, mëson Portali Ul-info. Kjo hapësirë, me sipërfaqe pak mbi 400 m2, do të ofrohet në shitje nëpërmjet ankandit të hapur. Interesimi për blerjen e këtij lokaliteti ekskluziv është shumë i madh, kështu që prej ... Read More »

Riviera e Ulqinit: EDHE NJË VALË E MYSAFIRËVE

Ulqin, Ulcinj, Panorama

Vala e fundit e madhe e mysafirëve në këtë sezon ka goditur sot rivierën e Ulqinit. Bëhet fjalë për kryesisht mysafirët nga Kosova dhe Bosnja e Hercegovina. Ato shpresojnë se çmimet e akomodimit do të jenë më të ulëta, si dhe që moti do të mbajë. Meteorologët thonë se në dy ditët e ardhshëm në Adriatik do të ketë vranësira ... Read More »

Marrëveshja: SË SHPEJTI DREJTUESI I RI NË KRIPORE

Kriporja, Solana 1

Ndërmarrja publike “Parqet nacionale të Malit të Zi” mund të marrë gjatë këtij viti ose në fillim të vitit të ardhshëm drejtimin e Kripores në periudhën 12 mujore, shkruan “Vijesti”. Administratori i falimentit në këtë fabrikë më të vjetër në Ulqin Ognjen Jovoviq ka thënë se negociatat për këtë janë në fazën finale. Ai theksoi se akoma nuk kishte bisedime ... Read More »

Të dhënat: TË LAJMËRUAR VETËM 17 MIJË SHTRETËR

Ulqin, Ulcinj, Panorama

Sipas të dhënave zyrtare, në territorin e komunës së Ulqinit me qiradhënien e akomodimit privat për turistë merren rreth 1450 amvisëri. Ato turistëve ia japin në dispozicion rreth shtatë mijë dhoma me rreth 17 mijë shtretër. Mirëpo, të dhënat jozyrtare flasin që numri real i shtretërve që i ofrohen mysafirëve është të paktën pesë herë më i madh. Përndryshe, përveç ... Read More »

OT: MYSAFIRË NJËJTË SI VITIN E KALUAR

Ulqin, Ulcinj, Panorama

Në rivierën e Ulqinit pushojnë 29.425 mysafirë, që është në të njëjtin nivel si vitin e kaluar, njoftohet nga Organizata turistike. Vizitë pak më të mirë shënojnë hotelet, ku ka tre për qind më shumë turistë, ndërsa në akomodime private pushon numri identik i tyre. Nga numri i përgjithshëm i mysafirëve këto ditë në Ulqin pushojnë gati 98 për qind ... Read More »

Arjona Hajdinaga: KOSOVARËT NUK E HARRUAN ULQININ, “DASHURINË E PARË“

Ulqin, Ulcinj, Kalaja, Stari grad, Panorama

Kosovarët as sivjet nuk e harruan “dashurinë e parë” Ulqinin,plazhet dhe rërën shëruese,shëtitoren në ranë,mikpritjen e vendasve,çarshinë me kalldrëm e pishat shëruese që janë vetëm disa nga faktorët të cilët kanë ndikuar që pushimet në Ulqin të kthehen në traditë për shumë prej tyre, shkruan gazeta “Zëri” nga Prishtina. Ulqini, një qytet i cili edhe pse i vogël për nga ... Read More »

Shkrela: SEZONI MË I MIRË PËR 20-30 PËR QIND SE VJET

Prelja Skrelja, Prel Shkreli

Kryetari i Shoqatës së qiramarrësve të plazheve Prela Shkrela ka thënë se Ulqinakët janë përgatitur mirë për kulmin e sezonit. Ai për “Pobjeda” tha se është “këndshëm i befasuar”, sepse ky sezon në krahasim me të vjetmen është më i mirë për 20-30 për qind. “Megjithëse, vitin e kaluar kishte shumë reshje shiu. Këtë vit edhe moti na shkon për ... Read More »

Sh.Rizaj: NË ULQIN 150 MIJË MYSAFIRË, SHPENZOJNË TRE MILION EURO NË DITË

Panorama Jadran. Mala plaza

Drejtori i Qendrës turistike Kosovës Shkelzen Rizaj vlerësoi se në Rivierën e Ulqinit pushojnë mbi 150 mijë mysafirë, ndërsa rreth 60 për qind janë turistë nga Kosova. “Të gjithë së bashku shpenzojnë të paktën tre milion euro në ditë”, tha ai për “Vijesti”. Sipas fjalëve të tija, Ulqini për shkak të politikës së mirë të çmimeve arriti të mund konkurrencën ... Read More »

Sezoni: VALA E RE E TURISTËVE PUSHTOI RIVIERËN E ULQINIT

Saranda Beach

Të shtunën vala e re e mysafirëve ka pushtuar rivierën e Ulqinit, kështu që prapë janë mbi 100 mijë. Kolonat e makinave me nga disa kilometra të cilët kthehen nga Plazhi i madh janë dëshmia më e mirë për këtë pohim. Disa ditë më herët numri i turistëve ra gjë që shpjegohet me “vrimën” tradicionale të korrikut. Punëtorët turistik shpresojnë ... Read More »

Scroll To Top