Tuesday , June 22 2021
Lajmi i fundit

Ulliri: FORMULA E SUKSESIT TË BILAL KRAJËS

Bilal Kraja

Ullishta në Pistullë e ullishtarit nga Ulqini Bilal Kraja është sensacion i vërtet. Ullinjtë e tij, rreth 3100 rrënjë, të llojit spanjoll arbequina, vjeshtën e kaluar, kur në pjesën më të madhe të Ullishtës së Ulqinit nuk kishte prodhim, janë “thyer” nga sasia e frutave dhe atë të shëndoshë, shkruan revista e specializuar e Splitit “Maslina”. Thuhet që Kraja mbolli ... Read More »

Ndryshim: NGA E HËNA “SOLARIS” BËHET “MERCATOR”

Solaris Ulqin

Pesë objekte të kompanisë “Solaris” në Ulqin nga e hëna do të punojnë me emrin “Mercator”, ndërsa së shpejti kjo do të ndodh edhe me një objekt tjetër i cili është në fazën e adoptimit, shkruan “Pobjeda”. Siç shkruan kjo gazetë, kompania “Mercator” ka nënshkruar kontratën për qiramarrje afatgjate të objekteve të “Solarisit” për dhjetë vjet, me çmim prej rreth ... Read More »

OT: PJESËMARRJE NË PANAIRET E LUKAVACIT DHE SHKUPIT

Sajam Lukavac, Panairi Lukavac

Organizata Turistike e Ulqinit është duke marrë pjesë edhe në panairet e Lukavacit dhe Shkupit të cilët mbahen prej 7 deri me 9 maj dhe atë në bashkëpunim me Organizatën Nacionale të MZ, Ministrinë e turizmit dhe organizatat lokale të Budves, Tivarit, Tivatit dhe Kotorit. Panairi i Lukavcit është njëri ndër më të rëndësishmit në Bosnje, treg shumë i rëndësishëm ... Read More »

OT: PREZANTIMI I OFERTËS NË PANAIRIN E TURIZMIT NË PRISHTINË

Panairi Prishtine 1

Organizata turistike e Ulqinit tradicionalisht po prezanton oferten e vet turistike ne panairin nderkombetar te turizmit i cili po mbahet ne Prishtine prej 06 deri me 09 maj. Kete vit ne bashkepunim me organizaten Nacionale te Malit te Zi, Ministrine e turizmit, organizatat lokale te Budves dhe Tivarit kemi shpalosur oferten e bashkuar ne nivel te Malit te Zi. Delegacioni ... Read More »

OTMZ: NË ULQIN RRETH PESË MIJË MYSAFIRË

Ulcinj, Ulqin, Kalaja, Stari grad, Mala plaza, Plazi i vogel, Rana, Pristan

Nga Organizata turistike e Malit të Zi kanë njoftuar se në këtë vend qëndrojnë 20 për qind më shumë mysafirë se një vit më herët, ndërsa rritjen më të madhe e shënon riviera e Ulqinit. Siç thuhet, në Ulqin qëndrojnë rreth 5000 mysafirë, ndërsa për 1 maj ishin afër 15.000 vizitorë. Shtohet që sezoni turistik në Rivierën e Ulqin këtë ... Read More »

Monstat: PAGA MESATARE NË ULQIN 403 EURO

Euro

Sipas të dhënave të fundit të Entit shtetëror për statistikë – Monstat, paga mesatare në Ulqin në mars ishte 403 euro. Siç thuhet, kjo është 5,3 për qind më shumë se në të njëjtin muaj vitin e kaluar. Pagat më të ulëta se qytetarët e Ulqin, gjegjësisht nën 400 euro i kishin qytetarët e Danillovgradit, Bijello Poles dhe Andrievices. Paga ... Read More »

NP “Ulqini” dhe “Fama”: MARRËVESHJE PËR SJELLJEN E GJUETARËVE TË HUAJ

Ajet Zaga

Drejtori i ndërmarrjes për Mbrojtjen dhe Ruajtjen e Egërsirave – N.P. Ulqini Ajet Zaga dhe zëvendës drejtori Elvir Zeçeviq zhvilluan sot një vizitë pune në qytetin e Lushnjes në Shqipëri. Qëllimi i vizitës ishte shqyrtimi i mundësive të bashkëpunimit, në fushën e gjuetisë, për sezoni e ardhshëm. Kryetari i Agjencisë “Fama” nga Lushnja z. Fadil Malko premtoi që, për sezonin ... Read More »

NHP “Riviera e Ulqinit”: MBËRRIJNË GRUPET E PARA TË MYSAFIRËVE

Riviera e Ulqinit, Ulcinjska rivijera

Hotelet “Olimpik” dhe “Belvi” kanë pritur dje grupet e para të mysafirëve, gjë që praktikisht shënoi hapjen e sezonit turistik në objektet e NHP “Riviera e Ulqinit”. Bëhet fjalë për mysafirë nga Gjermania, Çekia dhe Rusia, shkruan “Pobjeda”. Kjo gazetë transmeton pritshmërinë e drejtorit të kësaj ndërmarrje Radomir-Mikan Zec i cili tha se këtë vit mbushja e objekteve do të ... Read More »

Scroll To Top