Saturday , November 28 2020
Lajmi i fundit

Mbyllet Ada: SEZON I SUKSESSHËM

Ada e Bunes, Ada Bojana

Vendbanimi nudistik në Adë, i cili punon në kuadër të Ndërmarrjes hotelerike-turistike “Riviera e Ulqinit” sot do të mbyll portat e veta, njoftohet Portali Ul-info nga kjo ndërmarrje. Theksohet që këtë sezon në Adë janë realizuar rezultatet më të mira për 10-12 për qind në krahasim me vitin e kaluar. Kështu, për shembull, prej 1 majit deri më 10 tetor ... Read More »

Kriporja: PUNËTORËT KËRKOJNË 12 PAGA DHE STAZHIN PËR PESË VITE

Kriporja, Solana, Greve, Strajk

Ish punëtorët e Kripores kanë postuar dje para portës së mbyllur të kësaj ndërmarrje më të vjetër në Ulqin. Siç shkruan “Vijesti”, ato kërkuar pagesën e 12 pagave dhe lidhjen e eksperiencës së punës, stazhit, për pesë vite. Punëtorët kanë paralajmëruar radikalizmin e protestave nëse pushteti dhe pronarët nuk iu plotësojnë kërkesat. Këtë vit nuk kishte grumbullim të kripës në ... Read More »

Sarvan: PREJ VITIT TË ARDHSHËM UDHËRRËFYESIT E CERTIFIKUAR

Zana Sarvan

Drejtoresha e Organizatës turistike Zana Sarvan ka thënë që ekziston problemi kur grupet e mysafirëve vendas dhe të huaj dëshirojnë të gjejnë udhërrëfyes që në mënyrë të organizuar ta kalojnë ditën në Ulqin. “Për këtë arsye duhet të punojmë në rritjen e aftësive të udhërrëfyesve profesional turistik”, tha ajo për të përjavshmen “Koha javore”. Sarvan shprehu bindjen që, në bashkëpunim ... Read More »

Komuna: NUK KA PENGESA PËR KREDI

Euro

Drejtuesit e komunës së Ulqinit kanë mbajtur sot bisedimet me zyrtarët e Atlas bankës rreth realizimit të kredisë prej 1,2 milion euro i cili duhet të përdoret për shlyerjen e pagave të prapambetura në administratën lokale dhe ndërmarrjet publike, meson Portali Ul-info. Nga Atlas banka është thënë që nuk ka asnjëfarë pengesash që kjo kredi të jetë operative për tre ... Read More »

OT: NË FESTIVAL FOLKLORI, LULGJURAJ DHE QETKOVIQ

Ulcinj, Ulqin, Kalaja, Stari grad, Mala plaza, Plazi i vogel, Rana, Pristan

Organizata turistike e Ulqinit, në bashkëpunim me Ministrinë e turizmit dhe zhvillimit të qëndrueshëm të Malit të Zi dhe komunën e Ulqinit, organizojnë manifestimin “Dolcinium international festival” i cili do të zgjas prej 16 deri më 19 tetor. Me këtë manifestim zyrtarisht do të mbyllet sezoni turistik, ndërsa njëkohësisht do të fillojë fushata për vitin 2015, përcjellë CdM. Në kuadër ... Read More »

Monstat: NË GUSHT MBI GJYSMË MILIONI FJETJE

Panorama Jadran. Mala plaza

Sipas të dhënave të Entit shtetëror për statistikë – Monstat, në gusht në rivierën e Ulqinit kanë pushuar 55 571 turistë, të cilët realizuan 523 365 fjetje. Kjo do të thotë që mysafirët, prej të cilëve gati 90 për qind ishin të huaj, mesatarisht kanë pushuar nëntë ditë. Në krahasim me vitin e kaluar turistët në këtë komunë kanë realizuar ... Read More »

Paga mesatare në Ulqin: MË NË FUND MBI 400 EURO

Euro, Monedha, Novac

Paga mesatare në Ulqin, në gusht për herë të par ka kaluar “kufirin psikologjik” prej 400 euro, njoftojnë nga Enti shtetëror për statistikë – Monstat. Të dhënat tregojnë që në këtë muaj të punësuarit në këtë komunë kanë marrë mesatarisht 405 euro. Po ashtu është inkurajuese që tash katër muaj me radhë pagat kanë rritje: në maj ishin 367, në ... Read More »

Akva park: SHPALLET TENDERI PËR QIRADHËNIEN E TOKËS

Akva park

Komuna e Ulqinit ka shpallur sot tenderin i cili do të jetë i hapur një muaj dhe i cili ka të bëj me qiradhënien 30 vjeçare të tokës në Plazhin e madh për ndërtimin e akva-parkut. Bëhet fjalë për sipërfaqen prej 25 498 metër katror, e cila jepet me qira për çmim fillestar prej 1,1 euro për m2. Kompanitë e ... Read More »

Lajme të mira: NJË HAP MË AFËR „SERVANTESIT”

Hotel Jadran 1

Pronarët e fondit holandez “Nedfact” do të qëndrojnë sot në Podgoricë ku folën me drejtuesit e Ministrisë së zhvillimit të qëndrueshëm dhe turizmit, kryetarin e komunës së Ulqinit Fatmir Gjeka dhe drejtorin e Erste bankës Aleksa Lukiq, mëson Portali Ul-info. Siç është paralajmëruar, të gjithë hapat rreth kontratës shitblerëse dhe dhënies së lejes së re të ndërtimit për hotelin “Servantes” ... Read More »

Qeveria e MZ: SË SHPEJTI KOMISIONI I TENDERIT PËR ADË

Ada e Bunes, Ada Bojana, Panorama

Qeveria malazeze ka njoftuar që për qiramarrje afatgjate dhe valorizimin e ishulli Ada e Bunës pret investimin prej rreth 200 milion euro, si dhe që ky lokalitet do të valorizohet nëpërmjet partneritetit publik-privat. Në këtë drejtim, Qeveria ka paralajmëruar që së shpejti do të formohet edhe Komisioni i tenderit për Adë në të cilin do të jetë edhe përfaqësuesi i ... Read More »

Scroll To Top