Saturday , March 24 2018
Lajmi i fundit

Art Club: SHËNOHET DITA BOTËRORE E POEZISË

Dita Boterore e Poezise 2018 c

Shoqata e Artistëve dhe Intelektualëve “Art Club” shënoi të mërkurën, më 21 mars, Ditën Botërore të Poezisë me një aktivitet të titulluar “Poezi dhe etnografi”, të organizuar në Muzeun Etnografik – Draginë. Në takim morën pjesë poetë dhe krijues nga Ulqini dhe Shkodra, anëtarë dhe miq të SHAI “Art Club”, të cilët lexuan poezi nga krijimtaria e tyre dhe e ... Read More »

Të shtunën: NATË PRANVERE KOMIKE NË ULQIN

Teuta

Nën organizimin e Teatrit “Teuta” dhe Qendrës për kulturë në Ulqin dhe me përkrahjen e Këshillit Kombëtar të Shqiptarëve dhe Hotelit “Riva”, të shtunën me 24 Mars do të mbahet cikli i tretë i evenimentit “Natë stine”. Mbrëmja me temë “Natë pranvere komike në Ulqin” do të mbahet në Galerinë e Qendrës për kulturë, me fillim në ora 19. Read More »

Monografi e Gjekë Gjonajt: DEPUTETËT SHQIPTARË NË MALIN E ZI NË PERIUDHËN E KOMUNIZMIT 1946 – 1990

Gjekë Gjonaj

Shoqata e Artistëve dhe Intelektualëve “Art Club” ka botuar këto ditë librin “Deputetët shqiptarë në Malin e Zi në periudhën e komunizmit 1946-1990” me autor gazetarin dhe publicistin Gjekë Gjonaj. Libri trajton përfaqësimin e shqiptarëve në jetën politike, gjegjësisht në Kuvendin e Republikës Popullore të Malit të Zi, Kuvendin Federativ dhe Kuvendin e Republikës Socialiste të Malit të Zi në ... Read More »

Të enjten: Koncerti i Orkestrës Simfonike të Kanadasë – Vancouver

west coast - ALB

Organizata Turistike e Ulqinit në bashkëpunim me Komunën dhe Qendrën për Kulturë, organizojnë koncertin e Orkestrit Simfonik të Kanadasë që do të mbahet të enjten me 22 mars te vitit 2018, me fillim në ora 20.00 në Sallën e madhe të Qendrës për Kulturë në Ulqin. Nën udhëheqjen e dirigjentit maestros nga Shqiperia Bujar Llapaj dhe menaxherit Paul McEwen do ... Read More »

Në Tuz: MBRËMJE AUTORIALE E AUTORIT HAXHI SHABANI

Ftesa

Shoqata e Artistëve dhe Intelektualëve “Art Club” në bashkëpunim me Qendrën Kulturore Informative “Malësia” do të organizojnë mbrëmje autoriale dhe përurimin e librave “Shqiptarët në Malin e Zi, çështje e pazgjidhur” dhe “Vizatim hënor me shkëlqim yjesh” të mr. Haxhi Shabani. Mbrëmja do të mbahet të shtunën, më 17 mars 2018, ora 19.00, në Qendrën Kulturore Informative “Malësia” – Tuz.  Read More »

A.Gjeçbritaj: Shkolla fillore “Gjergj Kastrioti –Skënderbeu” në Ostros shënon përvjetorin e saj

Shkolla fillore Ostros

Të shtunën me 10 mars, shkolla fillore “Gjergj Kastrioti – Skenderbeu” në Krajë shenoi pervetorin e 89-të të saj. Me këtë rast nxënësit, anëtarë të seksoineve të ndryshme që veprojnë në gjirin e saj për  moshatarët , prindërit, mësimdhënësit dhe të tjerët kishin përgatitur një programë të begatë kulturo- artistik, gërshetuar me këngë, valle, recitime dhe grimca humoristike. Programi festiv ... Read More »

Në Elbasan: ÇMIMI I PARË PËR GRUPIN BURIMI

Festivali

Në FESTIVALIN e 18 të këngës qytetare në Elbasan , grupi i burrave BURIMI solli ne këtë qytet freskinë dhe bukurinë e këngëve të kënduara në Ulqin. Juria profesionale e festivalit ja ndau grupit BURIMI, çmimin e parë MUHARREM GURRA, duke e shoqëru me diplome dhe medalje. Grupin e burrave BURIMI e udhëhequr nga prof. Mustafa Zhugjeli e përbejnë : ... Read More »

“Fjalia hungareze”: NIKOLAIDIS NË GJUHËN GJERMANE

Andreji

Në botim të “Voland & Quist” nga Drezdeni u publikua përkthimi gjerman i “Fjalisë hungareze” (Mađarska rečenice) i Andrej Nikolaidisit. Kjo, siç transmeton Antena M, pas romaneve “I biri” (Sin) dhe “Dolazak” (Ardhja), është vepra e tretë e Nikolaidisit e botuar në Gjermani, nga botuesi i njëjtë. Romanin e përktheu Margit Jugo. “Fjalia hungareze” vitin e kaluar fitoi çmimin “Mesha ... Read More »

Të dielën debati publik: IDENTITETI SHQIPTAR DHE PROCESI I INTEGRIMIT TË MZ NË BE

Posteri Debati Art Club

Instituti i Komunikimit “Medius” – Tiranë në bashkëpunim me Shoqatën e Artistëve dhe Intelektualëve “Art Club” dhe gazetën “Koha javore” do të organizojnë debatin publik me temë “Identiteti shqiptar në procesin e integrimit të Malit të Zi në Bashkimin Evropian”. Debati publik do të mbahet të dielën, më 11 mars 2018, ora 16.00, në sallën e konferencave të Hotelit “Mediteran” ... Read More »

Në Krajë: U SHËNUA 7 MARSI – DITA E MËSUESIT

Ali Gjecbritaj

Shenimi i festave kombëtare siç janë: Dita e Flamurit dhe Shtatë Marsi – Dita e mësuesit paraqesin një rëndësi të veçant dhe janë padyshim ngjarje kulturore të posaçme për kombin shqiptar gjithandej kah frymon , flitet dhe shkruhet gjuha shqipe, në veçanti aty ku edhe mësohet e kultivohet gjuha jonë e bukur, pra ku ka shkolla shqipe. Një vëmendje e ... Read More »

Scroll To Top