Wednesday , January 16 2019
Lajmi i fundit

Për të 18 herë: HAPET “PANAIRI I LIBRIT” NË RANË

Panairi i Librit, Sajam Knjiga 1

“Ky është manifestimi më i rëndësishëm kulturor i cili mbahet në Ulqin”, deklaroi kryetari i Komunës Loro Nrekiq duke hapur Panairin e sivjetmë të librit. Në këtë solemnitet folën edhe ministri i kulturës së Malit të Zi Aleksandar Bogdanoviq, zëvendës ministri i turizmit të Shqipërisë Hajrullah Çeku, drejtori i Organizatës Turistike Fatmir Gjeka, drejtoresha e Institutit për Promovimin e Librit ... Read More »

Panairi i Librit: PANAIRIN E HAPIN MINISTRAT E KULTURËS DHE TURIZMIT TË MALIT TË ZI DHE SHQIPËRISË

Panairi i Librit, Sajam Knjiga

NP Qendra e Kulturës Ulqin në bashkëpunim me Organizatën Turistike – Ulqin si dhe Institutin e Librit – Tiranë, organizon “Panairin e Librit 2018”, gjegjësisht panairin e 18 me radhë. “Panairi i Librit 2018” do të mbahet në Plazhin e Vogël, gjegjësisht në Shëtitoren e qytetit. Si risi e Edicionit te 18-të mund të cekët numri i ekspozuesve prej 50 Shtëpive ... Read More »

Të premten: ANDREJ NIKOLAIDIS NË KORÇULLË

Andrej Nikolaidis

Në ishullin Korçullë me 3 gusht do të mbahet mbrëmja letrare me temë si TË LEXOJMË NË MËNYRË AKTIVE! Në krahun prej guri të Kinemasë verore në këtë ishull publikut do ti prezantohet bashkëqytetari jonë Andrej Nikollaidis, shkrimtar dhe gazetar, fitues i çmimit më të rëndësishëm rajonal për letërsinë “Mesha Selimoviq” për romanin “Fjalia hungareze”, për vitin 2016. Përndryshe, këtë ... Read More »

Gazmend Çitaku: UDHËTIM NË KOHË – ALI GJEÇBRITAJ

Ali Gjecbritaj

Libri ”Udhëtim në kohë” (botoi Diti&Oli-Libraria ARTI, Ulqin, 2018, fq.388), e autorit Ali Gjeçbritaj padyshim se paraqet një minienciklopedi për Krajën dhe banorët e saj. Që nga titulli i librit lexuesi parapërgatitet për diçka interesante mirëpo ajo që përjetohet me shfletimin  e librit askend nuk e lë indiferent para të dhënave historike, dokumentare, etnologjike… andaj udhëtimi në kohë me të ... Read More »

„Martin Scheider Jacoby“: TË ENJTEN EKSPOZITA E FOTOGRAFIVE NË KALA

Yenepa

Nga Shoqata “Martin Scheider Jacoby” u njoftua se të enjten, në programin e festivalit “Skena Verore”, me fillim në ora 21, në Kala do të organizohet ekspozita e fotografive. Tema e ekspozitës është “Pasuritë natyrore të Ulqinit”, e cila është pjesë e aktiviteteve në “Javën e mbrojtjes së mjedisit jetësor”. Fotografitë janë vepër e Adrian Peroviqit dhe Zenepe Likës. Read More »

Sonte në Kala: PËRURIMI I LIBRIT TË I.KARAMANAGËS DHE FILMIT PËR SERVANTESIN

Ismeti (3)

Në kuadër të Festivalit “Skena Verore” në Kala, sonte do të përurohet libri më i ri i Ismet Karamanagës “Ulqini florini”. Për këtë vepër dhe për profesor Karamanagësn, themeluesit dhe drejtuesit të Shoqatës “Kalaja”, do të flasin publicistët e njohur. Përurimi do të mbahet në hapësirën para Muzeut të qytetit, me fillim në ora 21. Në ora 21.45 do të ... Read More »

Panairi i librit: DO TË KETË RRETH 50 EKSPOZUES

Libra, Knjige

Në Panairin e 18 të librit, i cili do të hapet me 3 gusht, do të prezantohen rreth 50 shtëpi botuese nga vendet e rajonit, mëson Portali Ul-info. Pritet që në këtë solemnitet, përveç të tjerëve, të jenë të pranishëm edhe ministri i kulturës i Malit të Zi dhe ministri i turizmit i Republikës së Shqipërisë. Panairin e organizon Qendra ... Read More »

Në Sheshin e Servantesit: TË MËRKURËN „NATA E BAMJEVE“

bamje

Hoteli „Pallati Venecia“ në bashkëpunim me Organizatën Turistike të Ulqinit do të organizojë të mërkurën, me 1 gusht, „Natën e bamjeve“. Kjo ngjarje interesante do të mbahet në Sheshin e Servantesit, me fillim në ora 21. Bamja është një nga ushqimet më të shëndetshme, bimë çudibërëse me shije unike, e cila me shekuj përdoret me qëllime shëruese. Në Ulqin është ... Read More »

Kalimera Poetike “Basri Çapriqi”: SONTE HAPJA E MANIFESTIMIT

Kalimera Poetike

Me mbrëmjen homazh për poetin, studiuesin dhe profesorin e ndjerë Basri Çapriqi, sonte në mjediset e Muzeut në Kalanë e Ulqinit fillon edicioni i 26-të i manifestimit letrar Kalimera Poetike “Basri Çapriqi”, i cili organizohet nga Shoqata e Artistëve dhe Intelektualëve “Art Club” Për jetën dhe krijimtarinë e tij në këtë mbrëmje do të flasin akademikët Ali Aliu dhe Mehmet ... Read More »

Skena Verore: SONTE EKSPOZITA DHE SHFAQJA TEATRALE

Skena Verore

NP Qendra e Kultures – Ulqin me kënaqësi Ju fton  të merrni pjesë të enjtën mbrëma, me datën 26.07. në ora 21:00 h, në: 26.07.2018, 21:00 h – Ekspozite + Teater 21:00 h :“Zyra doganore e Tivarit 1928” Arkiva Shtetrore, Filiala Ulqin, Foto-Ekspozite e dokumentave doganorë – Ulqin 21:20 h : “Mirovna Misija” QK Bijello Polje, Regjia: Slobodan Marunoviq, Teksti: ... Read More »

Scroll To Top