Wednesday , April 24 2019
Lajmi i fundit

Mbrëmë përfundoi “Kalimera poetike”: TRE DITË POEZI

Kalimera poetike

Me prezantimin e mbrëmshëm të Beq Cufajt, shkrimtarit kosovar që jeton në Gjermani, përfundoi “Kalimera poetike – Ulqin 2014”, e 22 me radhë. Gjatë këtij manifestimi treditor, të cilin e organizon Shoqata e artistëve dhe intelektualëve “Art club”, janë mbajtur edhe mbrëmjet me poeten nga Tirana Luljeta Lleshanaku dhe shkrimtarin malazez nga Herceg-Novi Mirash Martinoviq. Kjo “Kalimera poetike” ishte një ... Read More »

“Kalimera poetike”: MBAHET MBRËMJA E MIRASH MARTINOVIQIT

Nata e dytë e manifestimit tradicional “Kalimera poetike” është dedikuar shkrimtarit të njohur malazez Mirash Martinoviq. Ai në Tregun e robërve në Kala ka folur në mënyrë të frymëzuar për magjepsjen e tij për temat antike, sidomos ilire dhe mbretëreshën e tyre Teuta, për të cilën shkroi dhe roman, miqësinë me poetin e madh nga Prishtina Ali Podrimja dhe shkrimtarët ... Read More »

Ali Salaj: KALIMERA POETIKE – FESTË E ARTIT TË FJALËS

“Kalimera Poetike” shënon sivjet edicionin e 22-të me radhë duke bashkuar krijuesit më të mirë letrarë nga rajoni. Ky është një festival i veçantë i artit, i cili që në zanafillë shfaqi synimin për të ndërtuar një festë të artit artizanal të fjalës. Përgjatë gjithë këtyre viteve u shfaqën vlerësime dhe interpretime nga autorë të njohur si: Ali Podrimja, Dritëro ... Read More »

Skena verore: NUK KA HAPJE SOLEMNE, POR KA PROGRAM

Nail Draga

Drejtori i Qendrës për kulturë Nail Draga ka deklaruar që këtë vit për shkak të problemeve të deritashme financiare të këtij institucion dhe të administratës lokale manifestimi tradicional “Skena verore” nuk ka filluar me 1 gusht, por së shpejti do të mbahen disa përmbajtje interesante kulturore. “Kështu, për shembull, me 9 gusht do të kemi dy ngjarje, në Galerinë e ... Read More »

Në Kala: FILLIM I SHKËLQYER I “KALIMERES POETIKE”

Luljeta Lleshanaku

Në Tregun monumental të robërve në Kala mbrëmë , me prezantimin e poetes nga Tirana Luljeta Lleshanaku, ka filluar “Kalimera poetike – Ulqin 2014”, e 22 me radhë. Bisedën me shkrimtaren brilante shqiptare (të lindur në vitin 1968), e cila deri tani ka publikuar shtatë libra dhe shpesh është shpërblyer për arritjet letrare në vend dhe jashtë, e bëri publicisti ... Read More »

Sonte fillon “Kalimera Poetike 2014”: PROGRAMI I MANIFESTIMIT

Muzeu, Muzej, Tregu i roberve, Trg robova, Stari grad, Kalaja

 E SHTUNË, 2 gusht 2014 (Muzeu në Kalanë e Ulqinit, ora 21.00) Hapja e manifestimit Fjala përshëndetëse Ali Salaj, kryetar i SHAI “Art Club” Mbrëmje autoriale me poeten Luljeta Lleshanaku Moderator: Mr. Haxhi Shabani   E DIEL, 3 gusht 2014 (Muzeu në Kalanë e Ulqinit, ora 21.00) Mbrëmje autoriale me shkrimtarin Mirash Martinoviq Moderator: Qazim Muja   E HËNË, 4 ... Read More »

Art club: TË SHTUNËN FILLON „KALIMERA POETIKE“

Shoqata-Art-Club-Ulqin.1

Shoqata e Artistëve dhe Intelektualëve “Art Club” do të organizojë më 2-4 gusht 2014, manifestimin tradicional “Kalimera Poetike”. Edicioni i sivjetshëm, i 22-të me radhë, do të vazhdojë traditën e edicioneve të kaluara, ku kanë marrë pjesë shkrimtarët më të njohur shqiptarë dhe nga vende të tjera. Mysafirë të këtij edicioni janë poetja Luljeta Lleshanaku nga Shqipëria,  shkrimtari malazias Mirash ... Read More »

Të enjten në Muze: PREZANTIMI I TAPICERIVE

Tapiserije, Tapicerite

Në Muzeun e Kalasë nesër mbrëma (të enjten) me fillim në ora 19, do të prezantohen katër tapiceri të punuara gjatë vitit 2013 dhe 2014 në “Turnenë e qëndisjes dokumentare” në Shtoj, Aradc, Manastir dhe Mostar.“Këto tapiceri paraqesin një lloj hulumtimi në sferën e reprezentimit të realitetit dhe eksperiment shoqëror në të cilin nëpërmjet konsultimeve, diskutimeve dhe bashkëpunimit me diapazon ... Read More »

Libri i ri: „I BURGOSURI“ I RIFAT STANKOVIQIT

Korice rifat stankovic

Këto ditë nga shtypi del përmbledhja e poezive “I burgosuri” (Zarobljenik) i bashkëqytetarit tonë Rifat Stankoviq, i cili jeton në Frankfurt.Sipas recensionit të kritikut të njohur letrat nga Beogradi Petar Arbutina, Stankoviq në poezinë e vet emotive atdheun e vërtet e gjen në simbolet më të spikatura: detin, njerëzit e dashur, refleksionet letrare… Si redaktor i librit nënshkruhet Dino Burxhoviq, ... Read More »

Scroll To Top