Wednesday , April 24 2019
Lajmi i fundit

Në Zvicër: EKSPOZITA E NIKEZIQIT DHE KAPLLANIT

Schweiz

Artistët nga Ulqini sollën disponimin veror, shkruajnë mediet e Zvicrës me rastin e ekspozitës së piktorëve të njohur nga Ulqini, profesor Bilal Nikeziqit dhe Edin Kapllanit, në qytetin e atjeshëm Lihtenshtajg (Lichtensteig). Ekspozita është hapur të mërkurën mbrëmje në galerinë “Hadorn” dhe do të zgjas deri më 23 gusht. Vizitorët që erdhën në hapjen e ekspozitës kishin mundësi të provonin ... Read More »

N. Aliu: PROFESORI IM RUZHDI USHAKU

Ruzhdi Ushaku

Ruzhdi Ushaku lindi në Ulqin më 1 maj 1938. Shkollën fillore shtatëvjeçare e kreu në vendlindje ku u pat shpallur nxënësi më i mirë në komunën e Ulqinit (viti 1950). Normalen e kreu në Prishtinë në vitin 1957 me ç’rast si nxënës shembullor i kësaj shkolle qe liruar nga i quajturi provimi i matures. Si absolvent i Fakultetit Filozofik të Sarajevës ... Read More »

Çapriqi ne France: TAKIM I POETEVE TE MESDHEUT

Basri (1)

Poeti Basri Çapriqi do të marrë pjesë në festivalin prestigjioz të poetëve të Mediteranit “Voix de la mediterranee” që mbahet në qytetin bregdetar Séte të Francës nga data 18 – 27 korrik 2014. Çapriqi gjatë 10 ditëve të festivalit do të ketë disa mbrëmje poetike autoriale e me poete të tjerë mediterane. Poezitë e tija të përkthyera nga Frederique Duversin ... Read More »

Tubim i shkrimtarëve: EDHE NIKOLAIDIS NË “TIRANA IN BETWEEN”

Jovan Nikolaidis

Sot në kryeqytetin shqiptar fillon projekti “Tirana in between – 2014”, rezidenca e shkrimtarëve dhe përkthyesve letrarë, e organizuar nga Poeteka dhe mbështetur nga Traduki dhe Ministria e Kulturës. Autori përurues i Rezidencës së Shkrimtarëve dhe Përkthyesve Letrarë në Tiranë për këtë vit është Luan Starova. Pas Starovës, nga 43 aplikues në këtë rezidencë vetëm gjashtë janë përzgjedhur për këtë ... Read More »

After Beach parties: FESTIVALI NË KATËR PLAZHET E ULQINIT

Kite Beach Dolcinium

Festivali i pestë After beach partie do të mbahet përgjatë bregdetit të Malit të Zi prej më 15 korrik deri më 15 gusht, nën organizimin e agjencisë Montenegro Event dhe Organizatës nacionale turistike. Festivali këtë vit, siç njoftuan organizatorët, do të ruaj konceptin e vet të njohurt, në madje 19 lokalitete, prej të cilave janë SandBox dhe DOlcinium prej fillimit ... Read More »

Qendra islamike në Tivar: CANKA NË KËSHILLIN PËR SHKENCË DHE KULTURË

Tivar

Në Qendrën islamike në Tivar – Xhaminë Selimija mbrëmë është formuar Këshilli për shkencë dhe kulturë i këtij institucioni fetar. Në krye të këtij trupi prej shtatë anëtarësh është prof. dr. Sherbo Rastoder, e anëtar është edhe gazetari dhe publicisti nga Ulqini Mustafa Canka. Anëtarët e Këshillit kanë thënë që zgjedhja në një trup të tillë para së gjithash është ... Read More »

Libri në arabisht: H. MUJA SHKROI PËR ISLAMIN NË MAL TË ZI

li

Qendra për Studime dhe Hulumtime në Dubai “Al-Misbar” boton librin më të ri të saj në gjuhën arabe: “Islami dhe Myslimanët në Ballkan”, shkruan Gazeta Express.Qendra “Al-Misbar” për studime dhe hulumtime me seli në Dubai është bërë e njohur vitet e fundit në botën shkencore pasi që është duke u marr me studimin e lëvizjeve islame në veçanti si dhe ... Read More »

Në fillim të gushtit: KALIMERA E 22 POETIKE

Në Ulqin në fillim të gushtit do të mbahet “Kalimera poetike”, e 22 me radhë, deklaruan për Portalin Ul-info nga Shoqata e artistëve dhe intelektualëve “Art klub”, e cila është organizator e këtij manifestimi tradicional. Sipas fjalëve të kryetarit të kësaj shoqatë Ali Salaj, në manifestimin e sivjetmë do të prezantohen tre krijues eminent: shkrimtarët shqiptarë Luljeta Lesharku dhe Beq ... Read More »

Në Tivar të moçëm: KËNDOI KORI NGA AMERIKA

Morgan State Kor - Hor 3

Në kuadër të turneut nëpër Mal të Zi mbrëmë në Skenën verore në Tivarin e moçëm ka performuar kori i “Morgan stejt universitetit” nga Baltimori në Merilend.Kori para publikut të shumtë ka kënduar muzikën e njohur tradicionale, shpirtërore dhe moderne amerikane. Turneun e kësaj shoqate të këndimit e ka organizuar Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Podgoricë. Read More »

Scroll To Top