Thursday , June 20 2019
Lajmi i fundit

Panairi i librit – Ulqin 2014: PROGRAMI I MANIFESTIMIT

Gati 50 botues do të jenë prezentë gjatë ditëve të Panairit të librit në Ulqin ose do të dërgojnë botimet e tyre më të mira të përfaqësuara nëpërmjet agjencive të shpërndarjes së librit, është kumtuar Portalit Ul-infi nga organizatorët. Në këtë eveniment kulturor parashikohet të ekspozohen dhe të ofrohen për shitje mbi 4000 tituj librash, nga të cilat mbi 400 ... Read More »

Koncerti në Kala: VJENEZËT BËNË MUZIKË EDHE PA RRYMË

Koncert ne Kala

Muzikantët eminent nga Vjena Xheni Bel dhe Lizi on Sax kanë kënaqur mbrëmë publikun e shumtë në “Tregun e robërve” monumental në Kala. Publiku është argëtuar me interpretimin e tyre të veprave klasike të xhezit, soul-it dhe svingut. Kjo mbrëmje për vizitorët do të mbes e paharrueshme për arsye se në fillim të koncertit është ndalur rryma, e cila erdhi ... Read More »

Muzikantët nga Vijena: SONTE KONCERT NË KALA

Dino Mehmeti

Shoqata Austriake-malazeze në kryeqytetin e Austrisë, Vjenën, kanë lajmëruar që sonte, me fillim në ora 21, do të organizojnë koncert në Kala. Publiku do të ketë mundësi të dëgjojë muzikantët e njohur Xhoni Bel dhe Lizi on Sax të cilët do të performojnë xhez, soul dhe sving. Ulqini, përndryshe, me vite është i binjakëzuar me komunën 23 të Vjenës. Read More »

Draga: PREJ 15 GUSHTIT PROGRAM I PËRDITSHËM

Nail Draga

Drejtori i Qendrës për kulturë dr Nail Draga ka thënë për Portalin Ul-info që prej 15 gushtit për çdo ditë do të organizohen programet në kuadër të manifestimit tradicional “Skena verore”. “Prej asaj ditë e deri më 25 gusht do të kemi për çdo natë programe interesante dramaturgjike, muzikore dhe letrare në Tregun e robërve në Kala”, theksoi ai. Njëkohësisht ... Read More »

Çmimi “Teuta”: LAUREATI I SIVJETMË DRITËRO AGOLLI

QSUT Hospita

Poeti i njohur shqiptar Dritëro Agolli është fitues i çmimit të sivjetmë regjional “Teuta” për veprën e jetës, të cilin e japin Shoqata e shkrimtarëve “Teuta”, e themeluar nga ana e shkrimtarëve të Kosovës, Shqipërisë dhe Malit të Zi. Çmimin, siç shkruajnë mediet malazeze, shkrimtarit të njohur shqiptarë, me 28 gusht në Risan, në kuadër të manifestimit “Muzat e Alpeve ... Read More »

BI: TË DIELËN MYSAFIRË FILOZOFI FERID MUHIQ

Ferid Muhic

Filozofi i njohur Ferid Muhiq do të jetë mysafirë të dielën, më 17 gusht, në Ulqin, është lajmëruar Portalit Ul-info nga Bashkësia islame. Siç thuhet, ky shkencëtari I njohur do të mbajë ligjëratë dhe do të prezantojë librat e veta më të reja. Muhiq ka lindur në vitin 1943 në Bosnje dhe Hercegovinë, por tash 55 vite jeton në Shkup ... Read More »

A. Maloku: INTELEKTUALI ËSHTË I DETYRUAR

dr Naili

(Nail Draga, “Intelektuali dhe paragjykimet”, “Art Club”, Ulqin, 2013, 238 f.) Studiuesi nga Ulqini, dr. Nail Draga, krijimtarisë së tij publicistike, analitike e shkencore ia ka shtuar edhe librin e tij “Intelektuali dhe paragjykimet”, i cili sjell për opinionin një diskurs shumëpërfshirës. Etika, kultura, retorika, toleranca, demokracia, pluralizmi, përgjegjësia, çështjet kombëtare janë blloqet që e kanë ndërtuar librin, kurse boshti ... Read More »

Në Kala: MRREKULLOI “EHO ODISEJA”

Eho Odiseja

Ovacionet të cilat mbrëmë në Kala, në Skenën verore të mbushur plotë në Tregun e robërve, ka përjetuar ansambli vokal “Eho Odiseja” nga Beogradi, ka vërtetuar që Ulqinakët janë të etur për ngjarjet kulturore. Ky grup duke performuar pjesët e mjeshtrave të muzikës klasike italiane, si dhe atyre franceze, spanjolle dhe ruse, me disa “evergreen” të njohur, ka kënaqur të ... Read More »

Mbrëmë përfundoi “Kalimera poetike”: TRE DITË POEZI

Kalimera poetike

Me prezantimin e mbrëmshëm të Beq Cufajt, shkrimtarit kosovar që jeton në Gjermani, përfundoi “Kalimera poetike – Ulqin 2014”, e 22 me radhë. Gjatë këtij manifestimi treditor, të cilin e organizon Shoqata e artistëve dhe intelektualëve “Art club”, janë mbajtur edhe mbrëmjet me poeten nga Tirana Luljeta Lleshanaku dhe shkrimtarin malazez nga Herceg-Novi Mirash Martinoviq. Kjo “Kalimera poetike” ishte një ... Read More »

Scroll To Top