Friday , September 20 2019
Lajmi i fundit

Globus Art: PANAIR PËR DITËN E ULQINIT

Panairi Globus Art1

  Shoqata e artisteve dhe artizaneve Globus Art, me qendër në Ulqin, si çdo vite edhe kësaj radhe do të jetë organizator i Panairit te Artizanatit dhe Arteve vizuale me moton “Globus Art 2019”. Panairi edhe aktiviteti i parë i manifestimeve me rastin e Ditës së Ulqinit dhe do të fillojë një ditë para ne Shëtitoren me te frekuentuar ne ... Read More »

Globus Art: PREZANTON ARTIZANET NË DISA PANAIRE RAJONALE

IMG-f22e3ade56404b677ee57ef8aa4ba715-V

Shoqata e artisteve dhe artizaneve Globus Art me seli ne Ulqin ka perfaqesuar artizanet nga Ballkani ne manifestimin tradicional te quajtur Kukerlandija ne qytetin Jamboll. Ky manifestim i jubilar i cili u mbajt per te 20 vite me radhe ku pervec karnevaleve shume karakteristike u mbajte dhe panairi i artizanatit ku shoqata Globus Art mori pjese si bashkpuntor kryesor i ... Read More »

Të shtunën: MANIFESTIMI “KRIJUESIT NGA ULQINI NË VLORË”

Libri, Knjiga, Penkalo, Stilograf

Biblioteka “Shefqet Musaraj” në Vlorë dhe Bashkimi i Krijuesve Shqiptarë nga Mali i Zi (BKSHMZ), me përkrahjen financiare të Këshillit Kombëtarë të Shqiptarëve në Mal të Zi (KKSH) organizojnë manifestimin “Krijuesit nga Ulqini në Vlorë”. Në këtë eveniment kulturor do të marrin pjesë Ali Bardhi, Edita Nimanbegu, Gani Karamanaga, Gazmend Çitaku, Haxhi Shabani dhe Zuvdi Hoxhiq Berisha. Sipas fjalëve të ... Read More »

G.Çitaku: PORTRET I JAHO KOLLARIT – VALDANOSI MË KA BËRË SHKRIMTAR

Jaho Kollari

Shkruan: Gazmend Çitaku E dielë, 2 prill 1961. Planetët gjenden nën shenjën e dashit. Derisa JFK është kryetar i SHBA-ve, toplistat muzikore në javën e parë të prillit ishin nën shenjën e rekordeve të dëgjueshmërisë së Elvis Presleyt, në SHBA me këngën Surrender kurse në MB me Wooden Heart. Ndërkaq në Ulqinin e largët, diku në brigjet e Adriatikut, dëgjohej ... Read More »

I.Karamanaga: SHKALAJA MË NË FUND NË FUNKSION TË KULTURËS DHE TURIZMIT

Ismet Karmanaga

Kryetari  Shoqatës “Kalaja” Ismet Karamanaga përshëndeti punimet në sanimin dhe konservimin e Shkalasë të cilët po i bëjnë skuadrat profesionale të Qendrës për Konservim dhe Arkeologji të Malit të Zi. “Vendosja e Shkalasë ose Qytetit të sipërm në funksion të politikës kulturore dhe të ofertës tonë turistike është obligim i vetëqeverisjes vendore dhe të institucioneve shtetërore”, tha ai. Sipas fjalëve ... Read More »

Në Shkollën Fillore në Shtoj: ORË LETRARE ME SHKRIMTARIN IBRAHIM BERJASHI

Ibrahim Berjashi 2

Shoqata e Artistëve dhe Intelektualëve “Art Club” organizoi sot orë letrare me shkrimtarin Ibrahim Berjashi në Shkollën Fillore “Marko Nuculloviq” – Shtoj. Qëllimi i këtij takimi me nxënës është që përpos njohjes së tyre me krijimtarinë e autorit, i cili është pjesë e lektyrës shkollore, të nxisë tek ata dashurinë për krijimtarinë letrare. Bukurinë kësaj ore letrare ia shtuan sidomos ... Read More »

Scroll To Top