Wednesday , June 19 2019
Lajmi i fundit

Gazmend Çitaku: KTHIM NGA HARRESA

Gazmend Citaku

Dekadën e fundit letërsia malazeze ka pësuar një ekspanzion si përnga sasia por edhe përnga cilësia. Letërsia malazeze dhe autorët e saj padyshim se kanë filluar të njihen si një brend kulturor i llojit të vet. Kur flitet për letërsinë malazeze duhet  të kemi ndërmend fenomenin që kjo letërsi është e njohur në rajon përmes autorëve  të shkëlqyer por edhe ... Read More »

Përfundon festivali i modës: ULQINI NË FUNDJAVË ISHTE METROPOLI KULTUROR I MALIT TË ZI

Anela

Me prezantimin e pesë krijuesve mbrëmë në Mole të madhe, poshtë bedenave të Kalasë, përfundoi festivali i dytë i modës “Ulcinj International Fashion Nights”. Një natë më herët dashamirët e modës u kënaqen me modelet më të reja të gjashtë krijuesve të tjerë, ndër të cilët ishte edhe Ulqinakja Edita Nimanbegu. Ky manifestim i cili organizohet nga profesionistët e rinj ... Read More »

Kolonia e artit figurativ: EKSPOZITË E PËRBASHKËT E 40 ARTISTËVE

Ekspozita telajo

Piktorët të cilët në katër ditët e kaluara pikturuan në lokacionet më atraktive në komunën tonë në kuadër të Kolonisë rajonale të artit figurativ “Ulqini në telajo”, ekspozuan të shtunën mbrëma punimet e veta. Manifestimin e hapi kryetari i Komunës Loro Nrekiq i cili theksoi se Ulqini është më i pasur me këto punime të 40 artistëve nga shtatë shtete ... Read More »

Nata e pare e festivalit të modës: PREZANTOHEN GJASHTË KRIJUES

Ulcinj Fashion Night

Me prezantimin e gjashtë krijuesve, ndër të cilët ishte edhe Ulqinakja Edita Nimanbegu, të shtunën mbrëma në Molën e madhe, poshtë bedenave të Kalasë, filloi festivali i dytë me radhë i modës “Ulcinj International Fashion Nights”. Ndër mysafirët e shumtë, ishin zyrtarët e lartë shtetëror, diplomatët e huaj të akredituar në Podgoricë, drejtuesit lokal, e në veçanti të ftuarit nga ... Read More »

Fillon festivali ndërkombëtarë i modës: PROMOVIM I BUKUR I ULQINIT

Fashion, Sfilata, Moda, Revija

Në Mole të Madhe, poshtë bedenave të Kalasë, sonte në ora 20, fillon festivali i dytë me radhë i modës “Ulcinj International Fashion Nights”. Në këtë manifestim të cilin e organizon OJQ “Montenegro events”, do të prezantohen 11 dizajnues nga vendet e rajonit, SHBA, Ukraina dhe Italia. Organizatorët janë të bindur se ky festival i cili Ulqinin e vendosi në ... Read More »

Art Club: Botohet përmbledhjen me tregime “Delfini në Barbanë” të shkrimtarit Asllan Bisha

Asllan Bisha

Përmbledhja me tregime për fëmijë „Delfini në Barbanë“ është libri më i ri i shkrimtarit Asllan Bisha, i cili është botuar këto ditë nga Shoqata e Artistëve dhe Intelektualëve „Art Club“. Ky është libri i tij i katërt për fëmijë dhe vjen pas romanit për fëmijë „Ufo në Barbanë“. Libri përmban dhjetë tregime, që janë vazhdimësi e tregimeve që lidhen ... Read More »

D.Llolla: PO KËRKOJMË MODELIN PËR VETËQËNDRUESHMËRINË E FESTIVALIT

Seanema Film Festival

“Çdo projekt i mire fillon nga ideja autentike. Në rastin tonë, ne kombinuam kinematografinë me aktivizmin shoqëror dhe kulturor, ndërsa tërë projektin edhe më shumë e pasuron karakteri multikultural i festivalit”, tha drejtoresha e Seanema Film Festivalit Drita Llola. Ajo dje në Podgoricë foli në forumin FIAT (Festivalin e teatrit alternativ ndërkombëtar), në të cilin u fol për krijimin e ... Read More »

Ulcinj International Fashion Nights: NË HAPJE MYSAFIRË NGA „DJEPI I MODËS“

Fashion, Sfilata, Moda, Revija

Çdo gjë është praktikisht gati për festivalin e dytë me radhë të modës „Ulcinj International Fashion Nights“, i cili do të mbahet këtë fundjavë në Mole të Madhe, poshtë bedenave të Kalasë. Siç mëson Portali Ul-info, këtë manifestim do ta hapin mysafirët surprizë, të cilët, siç thon organizatorët nga OJQ „Montenegro Events“, „vijnë nga vendi i cili është djep i ... Read More »

Sonte: PREMIERA E SHFAQJES SË REGJISORES EDINA MUSTAFIQ

Edina Mustafiq

Të mërkurën, me 12 shtator, me fillim në ora 20, në Qendrën e Kulturës në Ulqin do të luhet shfaqja “Hajdutët nuk vijnë gjithmonë për të keq”. Kjo shfaqje është vepër e autorit Dario Fo, ndërsa për publikun e Ulqinit vjen në regji të Edina Mustafiqit, e nën udhëheqjen e prof. Fadil Hysaj. Në skenë do të shfaqen aktorët Bashkim ... Read More »

Scroll To Top