Sunday , January 24 2021
Lajmi i fundit

Skena verore: SONTE “ZUTA KORNJACA”, NESËR TEATRI NGA PRISHTINA

Eho Odiseja

Në Skenën verore në Kala sonte, me fillim në ora 21.30, librat e veta do ti prezantojnë autorët e shtëpisë së pavarur botuese “Zuta Kornjaca”(Breshka e verdh), Ilija edhe Dushan Gjuroviq. Me autorët e rinj do të bisedojë shkrimtari i njohur Ognjen Spahiq. Nesër (të mërkurën), në ora 21, në program është monodrama “Mos na Harroni”, të cilën do ta ... Read More »

Studimi: “SERVANTESI NË ULQIN” I DR RUZHDI USHAKUT

Rudi

Këto ditë nga shtypi doli studimi i prof. dr Ruzhdi Ushakut “Servantesi në Ulqin-mes gojëdhënave dhe realitetit – Fakte dhe përsiatje”. Duke hulumtuar burimet autori provoi të gjejë lidhje në mes shkrimtarit të njohur spanjoll Miguel de Servantes dhe Ulqinit. Ai mendon që çelësi për tezën që Servantesi qëndroi në Ulqin si rob i kusarëve të këtushëm duhet kërkuar në ... Read More »

Promovimi: “IDENTITETI ISLAM I EUROPËS” I AKADEMIKUT MUHIQ

Identiteti islam i Europes

Në hotelin “Mediteran” mbrëmë është promovuar studimi “Identiteti islam i Europës” i akademikut Ferid Muhiq. Ai para publikut të shumtë në numër në mënyrë frymëzuese foli për praninë e islamit në Europë prej fillimit të shekullit 8 dhe detajisht analizoi ndikimin e këtij religjioni të madh në të gjitha aspektet kyçe të fenomenit i cili nënkuptohet nën sintagmën gjerësisht të ... Read More »

Panairi i librit – Ulqin 2014: PROGRAMI I MANIFESTIMIT

Gati 50 botues do të jenë prezentë gjatë ditëve të Panairit të librit në Ulqin ose do të dërgojnë botimet e tyre më të mira të përfaqësuara nëpërmjet agjencive të shpërndarjes së librit, është kumtuar Portalit Ul-infi nga organizatorët. Në këtë eveniment kulturor parashikohet të ekspozohen dhe të ofrohen për shitje mbi 4000 tituj librash, nga të cilat mbi 400 ... Read More »

Koncerti në Kala: VJENEZËT BËNË MUZIKË EDHE PA RRYMË

Koncert ne Kala

Muzikantët eminent nga Vjena Xheni Bel dhe Lizi on Sax kanë kënaqur mbrëmë publikun e shumtë në “Tregun e robërve” monumental në Kala. Publiku është argëtuar me interpretimin e tyre të veprave klasike të xhezit, soul-it dhe svingut. Kjo mbrëmje për vizitorët do të mbes e paharrueshme për arsye se në fillim të koncertit është ndalur rryma, e cila erdhi ... Read More »

Muzikantët nga Vijena: SONTE KONCERT NË KALA

Dino Mehmeti

Shoqata Austriake-malazeze në kryeqytetin e Austrisë, Vjenën, kanë lajmëruar që sonte, me fillim në ora 21, do të organizojnë koncert në Kala. Publiku do të ketë mundësi të dëgjojë muzikantët e njohur Xhoni Bel dhe Lizi on Sax të cilët do të performojnë xhez, soul dhe sving. Ulqini, përndryshe, me vite është i binjakëzuar me komunën 23 të Vjenës. Read More »

Draga: PREJ 15 GUSHTIT PROGRAM I PËRDITSHËM

Nail Draga

Drejtori i Qendrës për kulturë dr Nail Draga ka thënë për Portalin Ul-info që prej 15 gushtit për çdo ditë do të organizohen programet në kuadër të manifestimit tradicional “Skena verore”. “Prej asaj ditë e deri më 25 gusht do të kemi për çdo natë programe interesante dramaturgjike, muzikore dhe letrare në Tregun e robërve në Kala”, theksoi ai. Njëkohësisht ... Read More »

Çmimi “Teuta”: LAUREATI I SIVJETMË DRITËRO AGOLLI

QSUT Hospita

Poeti i njohur shqiptar Dritëro Agolli është fitues i çmimit të sivjetmë regjional “Teuta” për veprën e jetës, të cilin e japin Shoqata e shkrimtarëve “Teuta”, e themeluar nga ana e shkrimtarëve të Kosovës, Shqipërisë dhe Malit të Zi. Çmimin, siç shkruajnë mediet malazeze, shkrimtarit të njohur shqiptarë, me 28 gusht në Risan, në kuadër të manifestimit “Muzat e Alpeve ... Read More »

BI: TË DIELËN MYSAFIRË FILOZOFI FERID MUHIQ

Ferid Muhic

Filozofi i njohur Ferid Muhiq do të jetë mysafirë të dielën, më 17 gusht, në Ulqin, është lajmëruar Portalit Ul-info nga Bashkësia islame. Siç thuhet, ky shkencëtari I njohur do të mbajë ligjëratë dhe do të prezantojë librat e veta më të reja. Muhiq ka lindur në vitin 1943 në Bosnje dhe Hercegovinë, por tash 55 vite jeton në Shkup ... Read More »

A. Maloku: INTELEKTUALI ËSHTË I DETYRUAR

dr Naili

(Nail Draga, “Intelektuali dhe paragjykimet”, “Art Club”, Ulqin, 2013, 238 f.) Studiuesi nga Ulqini, dr. Nail Draga, krijimtarisë së tij publicistike, analitike e shkencore ia ka shtuar edhe librin e tij “Intelektuali dhe paragjykimet”, i cili sjell për opinionin një diskurs shumëpërfshirës. Etika, kultura, retorika, toleranca, demokracia, pluralizmi, përgjegjësia, çështjet kombëtare janë blloqet që e kanë ndërtuar librin, kurse boshti ... Read More »

Scroll To Top