Friday , July 19 2019
Lajmi i fundit

Në skenën e Kalasë: PËRFUNDOI „KALIMERA POETIKE“

Me natën letrare të akademikut Mehmet Kraja të dielën në mbrëmje në Kala përfundoi edicioni i 22 i „Kalimeres poetike“, manifestim të cilin e organizon Shoqata e artistëve dhe intelektualëve „Art klub“. Për veprën e këtij shkrimtari folën akademiku Ali Aliu, poeti dhe kritiku Basri Çapriqi, shkrimtari Ibrahim Berjashi, përkthyesi Qazim Muja dhe botuesi Bujar Hudhri, si dhe vet Kraja. ... Read More »

Regjisori i njohur Pavel Lungin: ULQINI ËSHTË VEND POETIK

Pavel Lungin

Një nga regjisorët e njohur botërorë, Pavel Lungin, ka deklaruar që në Ulqin po mbledh energjinë për një nga sfidat më të mëdha në karrierë. Fituesi i çmimit për regji në Kan tha për “Dnevne novine” që po punon në filmin “Zonja e Pikos”, sipas tregimit të shkurtër të Aleksandër Pushkinit. “Tema e këtij filmi modern është ndjenja e numrit ... Read More »

Fillon “Kalimera poetike”: NË PROGRAM MEHMETI, PREGL DHE KRAJA

Në kuadër të “Skenës verore”, të premten fillon manifestimi treditorë “Kalimera poetike”. Në këtë manifestim të cilën tradicionalisht e organizon Shoqata e artistëve dhe intelektualëve “Art klub” do të paraqiten kësaj radhe tre krijues të shquar letrarë: Kim Mehmeti nga Maqedonia, Slavko Pregl nga Sllovenia dhe akademiku Mehmet Kraja. Të tre mbrëmjet do të mbahen në hapësirën monumentale pata Muzeut ... Read More »

Fillon “Skena verore”: TRE JAVË PROGRAM KULTURORË

Hotel-Dvori-Balsica-Ulcinj-Montenegro-8

Festivali “Skena verore-Ulqin 2013” do të hapet të enjten, me 1 gusht, në Kala, nën organizimin e Qendrës kulturore dhe komunës së Ulqinit, ndërsa nën patronatin e Ministrisë së kulturës. Mbas hapjes solemne, në galerinë “Kullën e Ballshajve” vizitorët do të mund të shohin ekspozitën e piktorëve nga Shkodra fqinje. Turistët, vizitorët dhe qytetarët e Ulqinit do të kenë mundësi ... Read More »

Në skenën e Kalasë: MYSAFIRË TEATRI NGA ZAGREBI

Kalaja, Stari grad

Teatri “Rugantino” nga Zagrebi të martën në hapësirën para Muzeut të qytetit në Kalanë e Ulqinit, në ora 21:30, do të performoi shfaqjen “Gruaja e parë – Gruaja e dytë”. Kjo vepër e Vlladimir Stojsavleviqit është komedi klasike me karakter që fillon dhe mbaron në mënyrë anekdotike. Shfaqja fitoi shpërblimin e parë në Poreç në vitin 2008. Read More »

Nga 1 gushti: FILLON “SKENA VERORE”

Në kalanë e Ulqinit, në ambientin e mrekullueshëm para Kullës monumentale të Balshajve, gjatë tre javëve të para të gushtit edhe këtë sezon, nën organizimin e Qendrës kulturore, do të mbahet manifestimi “Skena verore”. Turistët, vizitorët dhe qytetarët e Ulqinit çdo natë do të kenë mundësi të marrin pjesë në programe interesante të dramës, muzikës dhe letërsisë me pjesëmarrës autor ... Read More »

Në Ulqin: TAKIMI I MËSUESVE SHQIPTARË TË DIASPORËS

Të hënën, me 29 korrik, në Ulqin fillon Seminari mbarëkombëtar për mësimin plotësues në gjuhen shqipe në diasporë. i cili këtë vit do të organizohet në Ulqin. Ky aktivitet organizohet për të nëntin vit me rradhë nga Ministria e Arsimit, shkences, teknologjisë së Kosovës dhe Ministria e arsimit dhe shkencës së Shqipërisë, dhe do të mbështet nga Komuna e Ulqinit. ... Read More »

Shkolla e muzikës: KONCERT I MILLICA IVANOVIQ

Xhamia e detareve, Dzamija pomoraca, Panorama

Sopranoja Millica Ivanoviq do të mbaj të premtën, në ora 21, koncertin e vet të parë solistik në sallën e Shkollës së muzikës në Ulqin. Ivanoviq në piano do ta përcjell Dario Humenjuka. Në koncert si mysafire do të marr pjesë profesori i Shkollës së muzikës në Ulqin, pianistja Merita Subashiq-Shabanoviq. Read More »

Poema Mevludi: POEMA MË E RECITUAR NË BOTË

Mevlud

Cila mendoni se është poema më e recituar në botë? A ka ndonjë poemë që recitohet përpara një audience të madhe pothuajse çdo ditë? Një kryevepër e letërsisë Osmane shkruar në 1409, Mevludi është një poemë e gjatë e cila është përgjigjja e saktë e pyetjes së mësipërme. Bashkë me të qenit një poemë e gjallë që reflekton dashurinë e ... Read More »

Panairi i librit: FILLIMI ME 10 GUSHT

“Panairi i librit” këtë vit do të filloj me 10 gusht, mëson jozyrtarisht UL-info. Arsye e shtyrjes dyjavore është kërkesa e disa shtëpive botuese nga Maqedonia të cilat theksuan që nuk mund të vijnë në Ulqin gjatë muajit të Ramazanit. Ky manifestim organizohet për të 13 herë dhe tashmë është bërë tradicional. Organizatorët, komuna e Ulqinit dhe Qendra kulturore, presin ... Read More »

Scroll To Top