Friday , September 20 2019
Lajmi i fundit

Të mërkurën në Qendrën kulturore: PROMOVIMI I LIBRIT TË RI TË DR KARAMANAGËS

Gani Karamanaga

Në Qendrën kulturore në Ulqin të mërkurën, më 2 tetor, me fillim në ora 18, do të mbahet promovimi i librit të ri të primarius dr Gani Karamanaga “Dielli, deti, shëndeti”. Bëhet fjalë për punimet e zgjedhura shkencore dhe profesionale të këtij mjeku dhe publicisti të njohur. Libri është me kopertinë luksoze dhe ka dy botime, në gjuhën shqipe dhe ... Read More »

Dita botërore e trashëgimisë kulturore pa jehonë në Ulqin: A EKZISTON DIÇKA E TILLË?

Kalaja, Stari grad

23 shtatori në botë shënohet si Dita ndërkombëtare e trashëgimisë kulturore, ndërsa në Evropë është Dita evropiane e trashëgimisë kulturore. Sepse, ruajtja e trashëgimisë materiale dhe asaj jomateriale tregon në rëndësinë e komunitetit të caktuar në zhvillimin e diversitetit të vet kulturor dhe kreativitetit njerëzor. Për këtë arsye kjo ditë është gjithmonë mundësi e mirë të tregohet për rëndësinë e ... Read More »

Libri i ri i dr Karamanages: “DIELLI, DETI, SHËNDETI”

Gani Karamanaga

Këto ditë nga shtypi doli libra e tretë me radhë e primarius dr Gani Karamanages “Dielli, deti, shëndeti”. Bëhet fjalë për punimet shkencore të zgjedhura  të këtij mjeku dhe publicisti të njohur. Libri është me kopertinë luksoze dhe me dy botime, në gjuhën shqipe dhe atë malazeze. Karamanaga tha për Portalin tonë që promovimi i këtij libri do të bëhet ... Read More »

Jaho Kollari: ULQINI, HISTORI 2500 LIBRASH TË PASHKRUARA

Kalaja, Stari grad

(Dy fjalë të shkurtëra për librat mbi detarët, peshkatarët dhe Glosarin e Hajro Ulqinakut) Këtu nuk do të ndalem në detaje të asnjë vepre të Ulqinakut. Qëllimi i kësaj shkrese është profetizimi eventual imi mbi vlerën kapitale të tyre në të ardhmen e largët (ndonëse vlera e tyre është edhe në ditën e sotit e padiskutueshme). Pikërisht për këtë, të ... Read More »

Koncert i dyshes Nikçeviq-Brajoviq: EDHE ULQINI NË HARTËN E TURNES

Dyshja e njohur të cilën e përbëjnë flautist Boris Nikçeviq dhe kitaristja Bojana Brajoviq, në kuadër të turnesë së koncerteve në Mal të Zi, do të performojnë në Ulqin.Në repertoar do të jenë veprat e Daulenda, Di Marina, Laisnera, Forea, Pjacole, Pulanka dhe Butrosa, ndërsa planifikohet që koncerti të mbahet gjatë muajit të ardhshëm. Projekti është bashkë financuar në konkursin ... Read More »

Beqiraj: “PATRIOTIZMI ULQINAK”

189287_102365396612741_1916477642_n

“Jam duke punuar për të ribotuar librin tim ‘Malli për Ulqinin në Këngë’. Nëpërmjet këtij ribotimi dua ta risjell librin më të plotë para lexuesit këtu në Durrës, në Ulqin, pse jo e më gjërë nëse do të mundem”, tha muzikologu dhe kryetari i Shoqatës të ulqinakëve në Durrës Zyhni Beqiraj. Ai theksoi që libri do të plotësohet edhe me ... Read More »

Mbas katër ditë kohëzgjatje: TË PREMTEN PËRFUNDOI PANAIRI I ARTIZANËVE

njeriu_qe_gdhend_natyren

“Patjetër që mund të jemi të kënaqur me panairin. Sepse, në të kanë marrë pjesë artistët e njohur dhe të respektuar nga vendi dhe jashtë, e sidomos jam i kënaqur me strukturën e pjesëmarrësve”, tha për portalin tonë organizuesi kryesor i këtij manifestimi, udhëheqësi i OJQ “Globus ART” Ramiz Hajdari. Ai tha që vizitorëve nga Rusia dhe Polonia, të cilët ... Read More »

LIBRARIA ARTI: SHPALLEN FITUESIT E KONKURSIT TË POEZISË

Libraria Arti, Knjizara Arti

Pronari i librarisë “Arti” Gazmend Çitaku ka organizuar një konkurs në të cilin u përzgjodhen poezitë më të mire. Gara ishte e hapur deri me 1 shtator dhe gjithsejtë morrën pjesë 12 autorë të ndryshëm nga të gjitha trevat shqipfolëse me afro 50 poezi. Komisioni i përbëre nga HAJRO ULQINAKU – shkrimtar dhe GAZMEND ÇITAKU – pronar i librarisë pasi ... Read More »

Të martën në Qendrën kulturore: EKSPOZON PJETËR VUKAJ

Shoqata e artistëve dhe artizaneve me datën 10-11.09.2013 ka marre iniciativën për te organizuar ekspozitën e artistit me famë botërore Pjetër Vukaj nga Kelmendi, i cili është fitues i shumë dekoratave në vende te ndryshme të globit. Për herë të parë si anëtarë i Shoqatës GLOBUS ART, shpalosë arte të reja (Gërvishte dhe qethje në lëkuren e dhive, gërvishte dhe ... Read More »

Scroll To Top