Wednesday , October 16 2019
Lajmi i fundit

Të martën në Qendrën kulturore: EKSPOZON PJETËR VUKAJ

Shoqata e artistëve dhe artizaneve me datën 10-11.09.2013 ka marre iniciativën për te organizuar ekspozitën e artistit me famë botërore Pjetër Vukaj nga Kelmendi, i cili është fitues i shumë dekoratave në vende te ndryshme të globit. Për herë të parë si anëtarë i Shoqatës GLOBUS ART, shpalosë arte të reja (Gërvishte dhe qethje në lëkuren e dhive, gërvishte dhe ... Read More »

Filmi i ri i Srgjan Dregojeviq: KLLAPA E PARË ME 27 SHTATOR NË ULQIN

Kllapa e parë e filmit të ri të regjisorit të njohur serb Srgjan Dragojeviq do të jetë në hotelin „Otrant“ me 27 shtator, shkruajn mediet. Siç tha për „Vijesti“ njëri nga aktorët në atë film, Millutin- Mima Karaxhiq, skenari është shumë qesharak dhe me tregim të fuqishëm. Filmi komplet do të regjistrohet në Mal të Zi, ndërsa pjesa më e ... Read More »

Ministria e Kulturës: PROJEKTI KONSERVUES PËR “SHTËPINË E PASHËS”

Shtepia e Ali Pashes, Ali Pasina kuca

Ministria e kulturës të Malit të Zi ka ndarë 12 mijë euro për punimin e projektit konservues për trashëgimin kulturore “Shtëpia e Pashës”. Shtohet që në bazë të kësaj pastaj do të kryhen masat konservuese.Realizuesi i projektit është Ndërmarrja publike “Qendra kulturore” në Ulqin. Shtëpia e pashës është ndërtuar rreth vitit 1742. Një vit më herët, sulltan Mahmudi I, i ... Read More »

“Meteorët e arsimit shqip në MZ 1887-1964”: VEPRA TË RËNDËSISHME HISTORIOGRAFIKE

Ditë më parë në Tuz u përuruan tre vëllime me titull “Meteorët e arsimit shqip në MZ 1887-1964” të autorit prof. dr Palok Berisha. “Me këto studime dr Berisha i dhuron arsimit shqip në Mal të Zi dhe shkollave, bibliotekave, institucioneve edukativo-arsimore vepra me vlerë jo vetëm pedagogjike por edhe shkencore e historike”, tha publicisti Fran Camaj. Ai shtoi se ... Read More »

MONUMENTET E MBROJTURA KULTURORE NË ULQIN

Trashëgiminë kulturore të kësaj zone në radhë të parë e përfaqësojnë të mirat kulturore të palëvizshme (monumentet e mbrojtura kulturore). Në zonën e komunës së Ulqinit, në pajtim me Ligjin për mbrojtjen e munumenteve kulturore të MZ, janë regjistruar 10 monumente të palëvizshme kulturore, dhe atë  pesë objekte sakrale(fetare), dy objekte profanë (laike), dy zona urbane nga të cilat njëra ... Read More »

Në Qendrën kulturore: PROMOVIM I ENCIKLOPEDISË PËR VRESHTARI

Bashkimi i krijuesve shqiptar në Mal të Zi organizonë përurimin e veprës “ENCIKLOPEDI  E VRESHTARISË DHE VERËTARISË”, të  autorit Andrea Shundi (79), profesorit shqiptar me renome botërore. Ky manifestim do të mbahet të premten, me 6.09.2013, në Galerinë e Qendrës kulturore në Ulqin, në ora 18. Enciklopedia në fjalë ka 861 faqe, 3200 artikuj, 5000 terma e sinonime, 135 kultivarë ... Read More »

Në ankandet online: MONEDHAT ILIRE PREJ ARGJENDI

Monedha Ilire, Ilirski novac

Në ankandet online kanë dalë në shitje një numër i konsiderueshëm monedhash antike të prodhimeve ilire. Shitja e tyre është e herëpashershme dhe sipas informacioneve të ankandeve online burimet e shitjeve janë të ndryshme: Nga Granada Hills, California, Morehead City, North Carolina e SHBA, Kanada si dhe nga kryeqyteti i Austrisë, Viena. Çmimet e shitjeve të fundit variojnë nga 25 ... Read More »

Së shpejti në Ulqin: SRGJAN DRAGOJEVIQ XHIRON FILMIN

Regjisori i famshëm Srgjan Dragojeviq, autori i filmit kult “Lepa sela lepo gore”, ka lajmëruar që  në fund të shtatorit do të filloi xhirimin e filmit të ri në Ulqin. Për këtë arsye ka kërkuar statistë nga Ulqini për këtë vepër të tijën, dhe ate: meshkuj nga 30 deri në 40 vjeç, femra nga 30 deri në 40 vjeç, fëmijë ... Read More »

Libraria Arti: U MBYLLË KONKURSI I POEZISË

“Ju njoftoj se edhe zyrtarisht konkursi i poezisë i iniciuar nga ‘ARTI’ shpallet i mbyllur”, deklaroi pronari i librarisë Gazmend Çitaku. Ai i falënderoi “të gjithë ata qe morën guximin dhe krijimet e veta i dërguan në adrese të librarisë Arti”. “Komisioni për vlerësim do te mblidhet të enjten ndërsa të shtunën do të shpallim 3 poezitë më të arrira ... Read More »

Scroll To Top