Tuesday , March 31 2020
Lajmi i fundit

Muzat e Alpeve 2013: ÇMIMI “TEUTA” PËR BRKOVIQIN

Në Komunën e Pejës, gjegjësisht në Rugovë, të marten mbaroi edicioni i parë i Manifestimit Rajonal të Shkrimtarëve ”Muzat e Alpeve 2013” me shkrimtarë nga Kosova, Mali i Zi dhe Shqipëria. Fituesi i parë i çmimit letrar “Teuta” është poeti dhe shkrimtari i mirënjohur malazez Jevrem Brkoviq. Më këtë rast laureati dhe shkrimtarët u pritën në takim pune nga Kryetari ... Read More »

Martinoviq: RRUGËTOVA PËR 24 SHEKUJ PËR TA RIGJETUR TEUTËN

Shkrimtari i shquar malazez Mirash Martinoviq është një shembull i dashurisë, respektit, bashkëndjenjës dhe lidhjes ndërmjet popujve, i cili në radhën e dhjetëra librave me tema antike e ka edhe romanin Teuta, kushtuar mbretëreshës ilire. Nëpërmjet ketij romani Martinoviq kthehet 24 shekuj prapa në kohë, atje ku bashkohen popujt e Ballkanit. Ndërsa lehtësim në rrugëtimin e tij ishin një ekip ... Read More »

Takimi regjional i shkrimtarëve: TEUTA PËR BRKOVIQIN

Poeti dhe shkrimtari malazez Jevrem Brkoviq është fituesi i parë i çmimit letrar “Teuta”. Këtë çmim, të cilin e jep shoqata me të njëjtin emër e shkrimtarëve regjional nga Kosova, Shqipëria dhe Mali i Zi, do ti jepet Brkoviqit në takimin “Muza e Alpeve”, i cili të hënën dhe të martën mbahet në fshatin Kuqishte afër Pejës, në Kosovë. Çmimin ... Read More »

KARAMANAGA: ANDREJ NIKOLAIDISI E DONË ULQININ

Andrej Nikolaidisi është një ndër shkrimtarët më të njohur sot, jo vetëm në Mal të Zi, por edhe në tërë vendet ku flitet gjuha serbo-malazeze-kroate-boshnjake. Me promovimin e librit më të ri të këtij autori “I Biri”, në Skenën verore në Kala, përkthyer edhe në gjuhën shqipe nga shkrimtari i njohur Hajro Ulqinaku, tashmë bëhet i njohur edhe në gjuhën ... Read More »

Libri i ri i Jaho Kollarit: PLUSKVAMPERFEKTI – TREGIME MODERNE

Këto ditë nga shtypi del libri i ri i shkrimtarit ulqinak, Jaho Kollari me emrin “Pluskvamperfekti”. Sipas fjalëve të autorit, bëhet fjalë për tregime bashkëkohore, botuesi i së cilës është “Asociacioni Ulqini”. Kollari ka lindur para 52 viteve në Ulqin, ndërsa tash një kohë të gjatë jeton dhe punon në Gjermani. Ka studiuar gjuhën dhe letërsinë shqipe në Universitetin e ... Read More »

Promovimi i librit të Andrej Nikolaidis: „I BIRI“ NË SHQIP

Andrej Nikolaidis

Në Skenën verore të Qytetit të vjetër të martën, në ora 21:30, do të bëhet promovimi i librit „I biri“ të Andrej Nikolaidis, në gjuhën shqipe. Për këtë vepër shkrimtari nga Ulqini fitoi Çmimin evropian për letërsi në vitin 2011. Romanin e Nikolaidisit në gjuhën shqipe e përktheu Hajro Ulqinaku, ndërsa botues janë PEN Qendra e Kosovës dhe Shoqata e ... Read More »

Në Ranë: FILLOI PANAIRI I 13 I LIBRIT

Plazhi i vogel, Mala plaza, Panorama

Në Plazhin e vogël të Ulqinit të dielën në mbrëmje filloi Panairi i 13 i librit. Në këtë manifestim tradicional në rreth tridhjetë stenda botimet e veta  i prezantojnë shtëpitë botuese nga Shqipëria, Kosova, Maqedonia dhe Mali i Zi. Edhe pse ishte e paralajmëruar që në hapjen solemne do të marrin pjesë pretenduesit  e fronit të Malit të Zi dhe ... Read More »

Befas: RITA ORA NË ULQIN

Rita Ora Ulqin

Këngëtarja e famshme botërore me origjinë shqiptare, Rita Ora, ka vendosur që këto ditë të shijojë plazhet e Ulqinit. Siç skruan Telegrafi, aty po qëndron edhe familja e saj, ndërsa fansat e shumtë e kanë ndjekur për ta parë nga afër dhe për të bërë fotografi me të. Menjëherë pasi e kanë parë në Ulqin, fansat kanë shfrytëzuar rrjetet sociale ... Read More »

Panairi i librit në Ulqin: NË HAPJE PRINC LEKA II ZOGU

Në hapjen solemne të Panairit të 13 të librit në Ulqin do të jetë i pranishëm pretenduesi për fronin shqiptarë, princi Leka i II Zogu, jozyrtarisht mëson Ul-info. Princ Leka (31) është djali i Leka I dhe nipi i mbretit shqiptarë Ahmet Zogut. “Lartë madhëria e tij, mbreti shqiptarë”, siç ka qejf ta quaj veten, është i lindur në Afrikën ... Read More »

Panairi i 13 i librit: HAPJA SOLEMNE TË SHTUNËN

Të shtunën, me 10 gusht, në Plazhin e vogël të Ulqinit solemnisht do të hapet Panairi i 13 i librit. Këtë manifestim tashmë tradicional e organizon Qendra kulturore, me përkrahjen e komunës së Ulqinit. Është paralajmëruar që në panairin e sivjetmë do të marrin pjesë shtëpitë botuese nga Shqipëria, Kosova, Maqedonia dhe Mali i Zi. Panairi do të zgjas deri ... Read More »

Scroll To Top