Sunday , March 29 2020
Lajmi i fundit

Kantautori nga Sarajeva këndon në Ulqin: KEMAL MONTENO NË PALLATIN VENECIA

Kantautori i njohur nga Sarajeva Kemal Monteno do të performojnë të premten në Ulqin. Ai në hotelin “Pallati Venecia” në Kala do të mbajë natë artistike. Siç thanë nga kompania “Real Estate”, e cila organizon koncertin në Ulqin të legjendës muzikore nga Sarajeva, për arsye të numrit të kufizuar të vendeve dhe interesimit të madh të publikut, është i domosdoshëm ... Read More »

Goranoviq në shqip: ONUFRI BOTOI VARGJET E POETIT MALAZEZ

Përmbledhja e poezive të poetit malazez Pavle Goranoviq me titull “Stinët e humbura” është botuar në gjuhën shqipe në botimin e shtëpisë së njohur botuese “Onufri” nga Tirana. Vargjet e Goranoviqit në shqip i ka përkthyer profesori Dimitrov Popoviq, ndërsa parathënien botimit e shkroi Anton Gojçaj. Goranoviq është njëri nga shkrimtarët më të njohur të letërsisë bashkëkohore malazeze, si dhe ... Read More »

BKA: ME 15 GUSHT DITA E DIASPORËS

Biznis klub Ana e Malit

„Biznis Klub Anamalit“ njoftoi opinion se, në bashkëpunim me OJQ „Ora“, organizon veprimtarinë „Dita e Diasporës 2013“. Ky manifestim do të mbahet me 15 gusht në Shas dhe Katërkollë, dhe në kuadër të tij do të organizohen lojëra tradicionale, garat sportive, vizita në kalanë e Shasit dhe programi muzikor në të cilin do të marrin pjesë SHA“Tradita“ nga Ana e ... Read More »

Në skenën e Kalasë: PËRFUNDOI „KALIMERA POETIKE“

Me natën letrare të akademikut Mehmet Kraja të dielën në mbrëmje në Kala përfundoi edicioni i 22 i „Kalimeres poetike“, manifestim të cilin e organizon Shoqata e artistëve dhe intelektualëve „Art klub“. Për veprën e këtij shkrimtari folën akademiku Ali Aliu, poeti dhe kritiku Basri Çapriqi, shkrimtari Ibrahim Berjashi, përkthyesi Qazim Muja dhe botuesi Bujar Hudhri, si dhe vet Kraja. ... Read More »

Regjisori i njohur Pavel Lungin: ULQINI ËSHTË VEND POETIK

Pavel Lungin

Një nga regjisorët e njohur botërorë, Pavel Lungin, ka deklaruar që në Ulqin po mbledh energjinë për një nga sfidat më të mëdha në karrierë. Fituesi i çmimit për regji në Kan tha për “Dnevne novine” që po punon në filmin “Zonja e Pikos”, sipas tregimit të shkurtër të Aleksandër Pushkinit. “Tema e këtij filmi modern është ndjenja e numrit ... Read More »

Fillon “Kalimera poetike”: NË PROGRAM MEHMETI, PREGL DHE KRAJA

Në kuadër të “Skenës verore”, të premten fillon manifestimi treditorë “Kalimera poetike”. Në këtë manifestim të cilën tradicionalisht e organizon Shoqata e artistëve dhe intelektualëve “Art klub” do të paraqiten kësaj radhe tre krijues të shquar letrarë: Kim Mehmeti nga Maqedonia, Slavko Pregl nga Sllovenia dhe akademiku Mehmet Kraja. Të tre mbrëmjet do të mbahen në hapësirën monumentale pata Muzeut ... Read More »

Fillon “Skena verore”: TRE JAVË PROGRAM KULTURORË

Hotel-Dvori-Balsica-Ulcinj-Montenegro-8

Festivali “Skena verore-Ulqin 2013” do të hapet të enjten, me 1 gusht, në Kala, nën organizimin e Qendrës kulturore dhe komunës së Ulqinit, ndërsa nën patronatin e Ministrisë së kulturës. Mbas hapjes solemne, në galerinë “Kullën e Ballshajve” vizitorët do të mund të shohin ekspozitën e piktorëve nga Shkodra fqinje. Turistët, vizitorët dhe qytetarët e Ulqinit do të kenë mundësi ... Read More »

Në skenën e Kalasë: MYSAFIRË TEATRI NGA ZAGREBI

Kalaja, Stari grad

Teatri “Rugantino” nga Zagrebi të martën në hapësirën para Muzeut të qytetit në Kalanë e Ulqinit, në ora 21:30, do të performoi shfaqjen “Gruaja e parë – Gruaja e dytë”. Kjo vepër e Vlladimir Stojsavleviqit është komedi klasike me karakter që fillon dhe mbaron në mënyrë anekdotike. Shfaqja fitoi shpërblimin e parë në Poreç në vitin 2008. Read More »

Nga 1 gushti: FILLON “SKENA VERORE”

Në kalanë e Ulqinit, në ambientin e mrekullueshëm para Kullës monumentale të Balshajve, gjatë tre javëve të para të gushtit edhe këtë sezon, nën organizimin e Qendrës kulturore, do të mbahet manifestimi “Skena verore”. Turistët, vizitorët dhe qytetarët e Ulqinit çdo natë do të kenë mundësi të marrin pjesë në programe interesante të dramës, muzikës dhe letërsisë me pjesëmarrës autor ... Read More »

Në Ulqin: TAKIMI I MËSUESVE SHQIPTARË TË DIASPORËS

Të hënën, me 29 korrik, në Ulqin fillon Seminari mbarëkombëtar për mësimin plotësues në gjuhen shqipe në diasporë. i cili këtë vit do të organizohet në Ulqin. Ky aktivitet organizohet për të nëntin vit me rradhë nga Ministria e Arsimit, shkences, teknologjisë së Kosovës dhe Ministria e arsimit dhe shkencës së Shqipërisë, dhe do të mbështet nga Komuna e Ulqinit. ... Read More »

Scroll To Top