Saturday , January 23 2021
Lajmi i fundit

Në Ranë: FILLOI PANAIRI I 13 I LIBRIT

Plazhi i vogel, Mala plaza, Panorama

Në Plazhin e vogël të Ulqinit të dielën në mbrëmje filloi Panairi i 13 i librit. Në këtë manifestim tradicional në rreth tridhjetë stenda botimet e veta  i prezantojnë shtëpitë botuese nga Shqipëria, Kosova, Maqedonia dhe Mali i Zi. Edhe pse ishte e paralajmëruar që në hapjen solemne do të marrin pjesë pretenduesit  e fronit të Malit të Zi dhe ... Read More »

Befas: RITA ORA NË ULQIN

Rita Ora Ulqin

Këngëtarja e famshme botërore me origjinë shqiptare, Rita Ora, ka vendosur që këto ditë të shijojë plazhet e Ulqinit. Siç skruan Telegrafi, aty po qëndron edhe familja e saj, ndërsa fansat e shumtë e kanë ndjekur për ta parë nga afër dhe për të bërë fotografi me të. Menjëherë pasi e kanë parë në Ulqin, fansat kanë shfrytëzuar rrjetet sociale ... Read More »

Panairi i librit në Ulqin: NË HAPJE PRINC LEKA II ZOGU

Në hapjen solemne të Panairit të 13 të librit në Ulqin do të jetë i pranishëm pretenduesi për fronin shqiptarë, princi Leka i II Zogu, jozyrtarisht mëson Ul-info. Princ Leka (31) është djali i Leka I dhe nipi i mbretit shqiptarë Ahmet Zogut. “Lartë madhëria e tij, mbreti shqiptarë”, siç ka qejf ta quaj veten, është i lindur në Afrikën ... Read More »

Panairi i 13 i librit: HAPJA SOLEMNE TË SHTUNËN

Të shtunën, me 10 gusht, në Plazhin e vogël të Ulqinit solemnisht do të hapet Panairi i 13 i librit. Këtë manifestim tashmë tradicional e organizon Qendra kulturore, me përkrahjen e komunës së Ulqinit. Është paralajmëruar që në panairin e sivjetmë do të marrin pjesë shtëpitë botuese nga Shqipëria, Kosova, Maqedonia dhe Mali i Zi. Panairi do të zgjas deri ... Read More »

Kantautori nga Sarajeva këndon në Ulqin: KEMAL MONTENO NË PALLATIN VENECIA

Kantautori i njohur nga Sarajeva Kemal Monteno do të performojnë të premten në Ulqin. Ai në hotelin “Pallati Venecia” në Kala do të mbajë natë artistike. Siç thanë nga kompania “Real Estate”, e cila organizon koncertin në Ulqin të legjendës muzikore nga Sarajeva, për arsye të numrit të kufizuar të vendeve dhe interesimit të madh të publikut, është i domosdoshëm ... Read More »

Goranoviq në shqip: ONUFRI BOTOI VARGJET E POETIT MALAZEZ

Përmbledhja e poezive të poetit malazez Pavle Goranoviq me titull “Stinët e humbura” është botuar në gjuhën shqipe në botimin e shtëpisë së njohur botuese “Onufri” nga Tirana. Vargjet e Goranoviqit në shqip i ka përkthyer profesori Dimitrov Popoviq, ndërsa parathënien botimit e shkroi Anton Gojçaj. Goranoviq është njëri nga shkrimtarët më të njohur të letërsisë bashkëkohore malazeze, si dhe ... Read More »

BKA: ME 15 GUSHT DITA E DIASPORËS

Biznis klub Ana e Malit

„Biznis Klub Anamalit“ njoftoi opinion se, në bashkëpunim me OJQ „Ora“, organizon veprimtarinë „Dita e Diasporës 2013“. Ky manifestim do të mbahet me 15 gusht në Shas dhe Katërkollë, dhe në kuadër të tij do të organizohen lojëra tradicionale, garat sportive, vizita në kalanë e Shasit dhe programi muzikor në të cilin do të marrin pjesë SHA“Tradita“ nga Ana e ... Read More »

Në skenën e Kalasë: PËRFUNDOI „KALIMERA POETIKE“

Me natën letrare të akademikut Mehmet Kraja të dielën në mbrëmje në Kala përfundoi edicioni i 22 i „Kalimeres poetike“, manifestim të cilin e organizon Shoqata e artistëve dhe intelektualëve „Art klub“. Për veprën e këtij shkrimtari folën akademiku Ali Aliu, poeti dhe kritiku Basri Çapriqi, shkrimtari Ibrahim Berjashi, përkthyesi Qazim Muja dhe botuesi Bujar Hudhri, si dhe vet Kraja. ... Read More »

Regjisori i njohur Pavel Lungin: ULQINI ËSHTË VEND POETIK

Pavel Lungin

Një nga regjisorët e njohur botërorë, Pavel Lungin, ka deklaruar që në Ulqin po mbledh energjinë për një nga sfidat më të mëdha në karrierë. Fituesi i çmimit për regji në Kan tha për “Dnevne novine” që po punon në filmin “Zonja e Pikos”, sipas tregimit të shkurtër të Aleksandër Pushkinit. “Tema e këtij filmi modern është ndjenja e numrit ... Read More »

Fillon “Kalimera poetike”: NË PROGRAM MEHMETI, PREGL DHE KRAJA

Në kuadër të “Skenës verore”, të premten fillon manifestimi treditorë “Kalimera poetike”. Në këtë manifestim të cilën tradicionalisht e organizon Shoqata e artistëve dhe intelektualëve “Art klub” do të paraqiten kësaj radhe tre krijues të shquar letrarë: Kim Mehmeti nga Maqedonia, Slavko Pregl nga Sllovenia dhe akademiku Mehmet Kraja. Të tre mbrëmjet do të mbahen në hapësirën monumentale pata Muzeut ... Read More »

Scroll To Top