Sunday , January 24 2021
Lajmi i fundit

Fillon “Skena verore”: TRE JAVË PROGRAM KULTURORË

Hotel-Dvori-Balsica-Ulcinj-Montenegro-8

Festivali “Skena verore-Ulqin 2013” do të hapet të enjten, me 1 gusht, në Kala, nën organizimin e Qendrës kulturore dhe komunës së Ulqinit, ndërsa nën patronatin e Ministrisë së kulturës. Mbas hapjes solemne, në galerinë “Kullën e Ballshajve” vizitorët do të mund të shohin ekspozitën e piktorëve nga Shkodra fqinje. Turistët, vizitorët dhe qytetarët e Ulqinit do të kenë mundësi ... Read More »

Në skenën e Kalasë: MYSAFIRË TEATRI NGA ZAGREBI

Kalaja, Stari grad

Teatri “Rugantino” nga Zagrebi të martën në hapësirën para Muzeut të qytetit në Kalanë e Ulqinit, në ora 21:30, do të performoi shfaqjen “Gruaja e parë – Gruaja e dytë”. Kjo vepër e Vlladimir Stojsavleviqit është komedi klasike me karakter që fillon dhe mbaron në mënyrë anekdotike. Shfaqja fitoi shpërblimin e parë në Poreç në vitin 2008. Read More »

Nga 1 gushti: FILLON “SKENA VERORE”

Në kalanë e Ulqinit, në ambientin e mrekullueshëm para Kullës monumentale të Balshajve, gjatë tre javëve të para të gushtit edhe këtë sezon, nën organizimin e Qendrës kulturore, do të mbahet manifestimi “Skena verore”. Turistët, vizitorët dhe qytetarët e Ulqinit çdo natë do të kenë mundësi të marrin pjesë në programe interesante të dramës, muzikës dhe letërsisë me pjesëmarrës autor ... Read More »

Në Ulqin: TAKIMI I MËSUESVE SHQIPTARË TË DIASPORËS

Të hënën, me 29 korrik, në Ulqin fillon Seminari mbarëkombëtar për mësimin plotësues në gjuhen shqipe në diasporë. i cili këtë vit do të organizohet në Ulqin. Ky aktivitet organizohet për të nëntin vit me rradhë nga Ministria e Arsimit, shkences, teknologjisë së Kosovës dhe Ministria e arsimit dhe shkencës së Shqipërisë, dhe do të mbështet nga Komuna e Ulqinit. ... Read More »

Shkolla e muzikës: KONCERT I MILLICA IVANOVIQ

Xhamia e detareve, Dzamija pomoraca, Panorama

Sopranoja Millica Ivanoviq do të mbaj të premtën, në ora 21, koncertin e vet të parë solistik në sallën e Shkollës së muzikës në Ulqin. Ivanoviq në piano do ta përcjell Dario Humenjuka. Në koncert si mysafire do të marr pjesë profesori i Shkollës së muzikës në Ulqin, pianistja Merita Subashiq-Shabanoviq. Read More »

Poema Mevludi: POEMA MË E RECITUAR NË BOTË

Mevlud

Cila mendoni se është poema më e recituar në botë? A ka ndonjë poemë që recitohet përpara një audience të madhe pothuajse çdo ditë? Një kryevepër e letërsisë Osmane shkruar në 1409, Mevludi është një poemë e gjatë e cila është përgjigjja e saktë e pyetjes së mësipërme. Bashkë me të qenit një poemë e gjallë që reflekton dashurinë e ... Read More »

Panairi i librit: FILLIMI ME 10 GUSHT

“Panairi i librit” këtë vit do të filloj me 10 gusht, mëson jozyrtarisht UL-info. Arsye e shtyrjes dyjavore është kërkesa e disa shtëpive botuese nga Maqedonia të cilat theksuan që nuk mund të vijnë në Ulqin gjatë muajit të Ramazanit. Ky manifestim organizohet për të 13 herë dhe tashmë është bërë tradicional. Organizatorët, komuna e Ulqinit dhe Qendra kulturore, presin ... Read More »

Libraria ARTI: KONKURS POEZIE

Libraria Arti, Knjizara Arti

Pronari i librarisë “Arti” Gazmend Çitaku ka vendosur që të organizojë një minikonkurs në të cilin do të shpërblehet poezia më e mire. “Qëllimi është gjithashtu që një ditë, sipas mundësive, të botohet edhe libri i parë me poezi të mbledhura nga libraria ‘Arti’ përmes Facebookut”, deklaroi ai. Konkursi është i hapur deri me datë 1 shtator. Në pesë ditët ... Read More »

Në Tetovë: BOTOHET FJALORI I TË FOLMËS SË ARBËRESHËVE TË ZARËS

Këto ditë, falë Unionit Gjithëshqiptar “Vëllazërimi ynë” me seli në Tetovë, u botua fjalori arbërisht-shqip-kroatisht, me titull “Fjalori i të folmes së sotme të arbëreshëve të Zarës” i autorit Dr. Kruno Krstiq, përkthyer-shqipëruar nga Mehmet Latifi. Tentativat e shumta për të dalë në dritë ky fjalor nuk dhanë rezultatet e pritura, derisa ra në dorë të veprimtarit të çështjes kombëtare ... Read More »

Regjisori i famshëm Lungin festoi ditëlindjen: FESTË PËR TË GJITHË RUSËT NË ULQIN

Pavel Lungin

Ditëlindjen e vet të 64 regjisori i famshëm rus, producenti i filmit dhe skenaristi Pavell Lungin e ka shënuar të premten në një restorant të njohur të Ulqinit. Përveç miqve të tij të shumtë, në festë morën pjesë dhe ministri i kulturës në Mal të Zi Branisllav Miqunoviq dhe nënkryetari i Ulqinit Selim Resulbegoviq. Lungin ka shtëpi në Liman dhe ... Read More »

Scroll To Top