Monday , March 8 2021
Lajmi i fundit

Nga 1 gushti: FILLON “SKENA VERORE”

Në kalanë e Ulqinit, në ambientin e mrekullueshëm para Kullës monumentale të Balshajve, gjatë tre javëve të para të gushtit edhe këtë sezon, nën organizimin e Qendrës kulturore, do të mbahet manifestimi “Skena verore”. Turistët, vizitorët dhe qytetarët e Ulqinit çdo natë do të kenë mundësi të marrin pjesë në programe interesante të dramës, muzikës dhe letërsisë me pjesëmarrës autor ... Read More »

Në Ulqin: TAKIMI I MËSUESVE SHQIPTARË TË DIASPORËS

Të hënën, me 29 korrik, në Ulqin fillon Seminari mbarëkombëtar për mësimin plotësues në gjuhen shqipe në diasporë. i cili këtë vit do të organizohet në Ulqin. Ky aktivitet organizohet për të nëntin vit me rradhë nga Ministria e Arsimit, shkences, teknologjisë së Kosovës dhe Ministria e arsimit dhe shkencës së Shqipërisë, dhe do të mbështet nga Komuna e Ulqinit. ... Read More »

Shkolla e muzikës: KONCERT I MILLICA IVANOVIQ

Xhamia e detareve, Dzamija pomoraca, Panorama

Sopranoja Millica Ivanoviq do të mbaj të premtën, në ora 21, koncertin e vet të parë solistik në sallën e Shkollës së muzikës në Ulqin. Ivanoviq në piano do ta përcjell Dario Humenjuka. Në koncert si mysafire do të marr pjesë profesori i Shkollës së muzikës në Ulqin, pianistja Merita Subashiq-Shabanoviq. Read More »

Poema Mevludi: POEMA MË E RECITUAR NË BOTË

Mevlud

Cila mendoni se është poema më e recituar në botë? A ka ndonjë poemë që recitohet përpara një audience të madhe pothuajse çdo ditë? Një kryevepër e letërsisë Osmane shkruar në 1409, Mevludi është një poemë e gjatë e cila është përgjigjja e saktë e pyetjes së mësipërme. Bashkë me të qenit një poemë e gjallë që reflekton dashurinë e ... Read More »

Panairi i librit: FILLIMI ME 10 GUSHT

“Panairi i librit” këtë vit do të filloj me 10 gusht, mëson jozyrtarisht UL-info. Arsye e shtyrjes dyjavore është kërkesa e disa shtëpive botuese nga Maqedonia të cilat theksuan që nuk mund të vijnë në Ulqin gjatë muajit të Ramazanit. Ky manifestim organizohet për të 13 herë dhe tashmë është bërë tradicional. Organizatorët, komuna e Ulqinit dhe Qendra kulturore, presin ... Read More »

Libraria ARTI: KONKURS POEZIE

Libraria Arti, Knjizara Arti

Pronari i librarisë “Arti” Gazmend Çitaku ka vendosur që të organizojë një minikonkurs në të cilin do të shpërblehet poezia më e mire. “Qëllimi është gjithashtu që një ditë, sipas mundësive, të botohet edhe libri i parë me poezi të mbledhura nga libraria ‘Arti’ përmes Facebookut”, deklaroi ai. Konkursi është i hapur deri me datë 1 shtator. Në pesë ditët ... Read More »

Në Tetovë: BOTOHET FJALORI I TË FOLMËS SË ARBËRESHËVE TË ZARËS

Këto ditë, falë Unionit Gjithëshqiptar “Vëllazërimi ynë” me seli në Tetovë, u botua fjalori arbërisht-shqip-kroatisht, me titull “Fjalori i të folmes së sotme të arbëreshëve të Zarës” i autorit Dr. Kruno Krstiq, përkthyer-shqipëruar nga Mehmet Latifi. Tentativat e shumta për të dalë në dritë ky fjalor nuk dhanë rezultatet e pritura, derisa ra në dorë të veprimtarit të çështjes kombëtare ... Read More »

Regjisori i famshëm Lungin festoi ditëlindjen: FESTË PËR TË GJITHË RUSËT NË ULQIN

Pavel Lungin

Ditëlindjen e vet të 64 regjisori i famshëm rus, producenti i filmit dhe skenaristi Pavell Lungin e ka shënuar të premten në një restorant të njohur të Ulqinit. Përveç miqve të tij të shumtë, në festë morën pjesë dhe ministri i kulturës në Mal të Zi Branisllav Miqunoviq dhe nënkryetari i Ulqinit Selim Resulbegoviq. Lungin ka shtëpi në Liman dhe ... Read More »

Revista DIJA: PËRURIMI I NUMRIT 10

Të mërkurën, me 17.07.2013, në ora 18, në Galerinë e Qendrës kulturore në Ulqin, do të organizohet përurimi i Revistës “DIJA”, numri 10. Siç na njoftoi kryetari i Bashkimit të krijuesve shqiptarë në Mal të Zi dr Gani Karamanaga, ky manifestim organizohet në bashkëpunim me Qendrën kulturore, gjegjësisht Bibliotekën e Qytetit në Ulqin. Read More »

Prishtinë: PROMOVOHEN VEPRAT E POETIT ALI PODRIMJA

Në hapësirat e Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Kosovës, para disa ditë u bë paraqitja (ribotimi) e veprave të poetit të ndjerë të Kosovës, Ali Podirmja. Veprat janë të shtypura në nëntë vëllime, ku përmblidhet e gjithë krijimtaria e poetit. Në këto vëllime janë përfshirë: Në vëllimin e parë librat me poezi “Thirrje”, botimi i parë dhe i dytë ... Read More »

Scroll To Top