Sunday , January 24 2021
Lajmi i fundit

Festivali muzikor në plazhin Dolcinium: SOUTHERN SOUL FESTIVAL MONTENEGRO 2013

Në plazhin “Dolcinium” të premten fillon festivali i parë i muzikës “Southern Soul Festival Montenegro 2013”. Ky manifestim,në të cilin do të mblidhen rreth tetëdhjetë emra reprezentues të soul-it dhe drejtimeve tjera muzikore, (funk, disko, house, dub, reggae dhe jazz), do të zgjas deri të dielën. Sipas parashikimeve të organizuesit, ky festival do të sjell në rivierën e Ulqinit nga ... Read More »

Gjylie Pelingu: KONCERTE SOLISTIKE NË SHKODËR DHE TIRANË

Gjatë këtij muaji sopranoja nga Ulqini Gjylie Pelingu mbajti koncert në Shkodër, në Shkollën e muzikës “Prenk Jakova”, si dhe në Universitetin e Arteve në Tiranë, nën drejtimin e pedagoges Manjola Nallbani, kurse pianiste ishte Elvina Gurra.                                                                                                                  Në program ishin Verdi, Puccini, Donizetti, Mozarti, Lehari, si dhe këngë shqiptare. “Këto koncerte i kam quajtur koncerte diplome por në fakt ato ... Read More »

Pallati Venecija: MYSAFIRË SHKA “STANKO DRAGOJEVIQ”

Kori i përzier i Shoqërisë kulturo-artistike “Stanko Dragojeviq” do të mbaj të enjten, më 27 qershor, në Pallatin Venecia, koncert i cili do të filloj në ora 21. Në program janë veprat e  Rahmanjinov, Dimitrov, Shvedov, Brukner, Arkadell,Mokranjac, Bozhiq, Petroviq dhe Taminxhiq. Mysafirë special i koncertit do të jenë ansambli vokal “Assa voce”. Kori i “Stanko Dragojeviq” është Shoqëria më e vjetër kulturo-artistike në Mal të ... Read More »

SKENA MUZIKORE E ULQINIT NË NJËQIND VITET E FUNDIT

Arkivi, Arhiva

Jeta muzikore është përbërë nga këngët dhe vallet tradicionale, gjegjësisht folklorit popullor i cili, kryesisht, është kënduar dhe interpretuar në rastet siç janë dasmat, netët e vajzave, synetllëk dhe të ngjashme. Më së shpeshti e interpretuar dhe më e spikatura është padyshim vallja e piratëve “Dum sharaveli” e cila është karakteristike për mënyrën e interpretimit të valles, këngës, ritmit, dinamikës ... Read More »

Juria e gazetës së Zagrebit: NUKOLAIDIS NË RRETHIN E NGUSHTË PËR ÇMIMIN

Në rrethin e ngushtë për çmimin e njohur letrar të cilin e jep “Jutarnji list” i Zagrebit për veprën më të mirë prozë të botuar në vitin 2012 ndodhet edhe shkrimtari dhe kritiku nga Ulqini Andrej Nikolaidis. Në garë për këtë çmim me prestigj ai merr pjesë me romanin “Shtyrje. Paresia” (Odlaganje. Parezija). Kjo vepër fletë për “rastin Nikolaidis” me ... Read More »

Panairi i librit: PËR TË 13 HERË NË RANË

Panairi i librit, Sajam knjiga

“Panairi i librit” këtë vit do të mbahet në fund të korrikut dhe fillim të gushtit në Ranë, mëson portali UL-info. Ky manifestim organizohet për të 13 herë dhe tashmë është bërë tradicional. Organizatorët, komuna e Ulqinit dhe Qendra kulturore, presin që këtë vit në panair do të mblidhen më shumë botues nga vendi dhe jashtë se sa vitin e ... Read More »

Flautistja Shefika Kutluer: GJYSHI IM ËSHTË ULQINAK

“Gjyshi im Ekrem Karadagli ka lindur në Ulqin, e pastaj me familje u shpërngul në Prizren ku lindi babai im. Kështu unë faktikisht erdha në vendin tim. Erdha në shtëpi”, tha flautistja e njohur nga Turqia Shefika Kutluer. Ajo këtë javë është paraqitur si soliste në Teatrin popullor malazez dhe ka kënaqur publikun. “Të gjitha shumëllojshmëritë që kam në shpirt ... Read More »

SHOQATA GLOBUS-ART: Panairi i I-rë Ndërkombëtarë i prodhimeve artistike

Shoqata  e artizaneve “Globus-Art“ nga data 13 deri më 23 qershor 2013 organizon Panairin e I-rë  Ndërkombëtarë të prodhimeve artistike, në komunën e Ulqinit. Me datën 13 qershor Panairi mbahet në Krythë, kompleksi “Lamiga” me fillin në ora 10:00-18:00h. Hapja solemne do të mbahet në Ulqin, hoteli “Llolla” me 14 qershor në ora 10:00-23:00 dhe me 15 qershor nga ora 10:00-15:00. Panairi ... Read More »

Perurim në Ulqin: ENCIKLOPEDI E SHESTANIT

Don Gjon Buzuku, Kraja Shestani

Të martën, në “Art gallery” të Qendrës kulturore në Ulqin, është bërë përurimi i librit “Kraja me veçantit shestanase në rrjedhën e shekujve”. Për këtë “enciklopedi të vogël shestanase” kanë folur anëtarët e redaksisë dr Nail Draga dhe dr Ruzhdi Ushaku, si dhe kryeredaktori prof dr.Simë Dobreci. U lexua edhe kumtesa e prof. Hajrullah Koliqit. Në këtë libër janë përmbledhur ... Read More »

ART klub: NË FILLIM TË KORRIKUT FESTIVALI I FILMIT

Shoqata-Art-Club-Ulqin.1

Shoqata e artistëve dhe intelektualëve „Art klub“ ka deklaruar  se bë fillim të muajit të ardhshëm do të organizohet “Festivali i filmit të shkurtër dokumentar”. “ Planifikojmë që nga 5 deri më 7 korrik të paraqesim dhjetë filma të njohur të këtij zhanri të cilët i kanë bërë regjisorët nga Shqipëria dhe Kosova”, tha për portalin UL-info kryetari i kësaj ... Read More »

Scroll To Top