Thursday , January 28 2021
Lajmi i fundit

„Punë të mbarë“: Libër i ri i edukatores Lumnije Rexha – Bisha

Pune te mbare

Përvojën e saj shumëvjeçare si edukatore Lumnije Rexha – Bisha e ka shfrytëzuar për hartimin dhe përgatitjen e teksteve që u kushtohen fëmijëve të moshës parashkollore. Ditëve të fundit ajo ka botuar librin e ri „Punë të mbarë“. Libri është i ndërtuar në mënyrë të tillë që fëmija, nëpërmjet figurave dhe modeleve të kuptojë vetë se çfarë duhet të bëjë, ... Read More »

Seriali „Besa“: SKENA INTERESANTE U XHIRUAN EDHE NË KRIPORE

Serija Besa, Seriali Besa

Këto ditë në një sërë lokacionesh në Ulqin po xhirohet sezoni i dytë i serialit të njohur triler “Besa”. Bëhet fjalë për serinë e cila është bërë fenomen rajonal dhe ndërkombëtarë dhe e cila kontribuon për njohjen e këtij qyteti dhe të bukurive të tija. Kështu, të hënën skuadra shkoi në Kriporen e Ulqinit, hapësirën unike në të cilën janë ... Read More »

Në Kala: MBAHET PËRURIMI I LIBRIT TË MUSTAFA CANKËS

IMG-4099f4c7cd2ce3d6fb7f013ff724a26d-V

Në „Pallatin Venecia“ në Kalanë e Ulqinit, të martën, me 1 dhjetor, u mbajt përurimi i librit „Paraqitje interkulturore – Ulqin dhe Tivar“(Interkulturalni prikazi – Ulcinj i Bar) të gazetarit dhe publicistit Mustafa Canka. Për veprën folën me frymëzim hafiz Sulejman Bugari, shkrimtari Zhelko Miloviq dhe publicisti Ismet Karamanaga, të cilët theksuan se bëhet fjalë për një libër të çmuar ... Read More »

Nga libri i recetave i motrave Bibeziq: ZARA HARAPESHA

Zara

Zara harapesha ishte emri i gatueses së amelcinave (ëmbëlsirave), e cila jetoi në fillim të shekullit XX në Ulqin. Ajo i bënte të gjitha amelcinat tradicionale për njerëzit që kishin shyqyre në shtëpitë e tyre dhe ishte e mirë në punën që bënte. Përndryshe, fjala Zara do të thotë e shkëlqyeshme, e ndritshme, e bukur si lulja dhe është emri ... Read More »

Ulqin: FILLOI XHIRIMI I SEZONIT TË DYTË TË SERIALIT “BESA”

Besa 2

Xhirimi i sezonit të dytë të serialit “Besa”, i cili fitoi një sërë çmimesh, filloi këto ditë në Ulqin. Kjo seri bëhet në bashkëproduksion me Red Planet Pictures, xhirohet në shumë lokalitete në pesë shtete dhe mblodhi afro 200 aktorë nga i tërë rajoni. Mësojmë se emetimi i serialit planifikohet gjatë vitit të ardhshëm. Read More »

Vdiq ikona e muzikës popullore Ismet Peja: EDHE ULQINI I MËRZITUR

Ismet Peja

Këto ditë Kosova dhe mbarë shqiptaria, i kanë dhënë lamtumirën e fundit, doajenit të këngës popullore e qytetare, njërit prej ikonave të fundit të gjeneratës së artë të muzikës, këngëtarit Ismet Peja (1937-2020). Varrimi i këngëtarit është përciell në sfond nga kënga “Të desha me hakikat”, njëra prej këngëve të para që këngëtari pati regjistruar në fillet e karrierës së ... Read More »

Nga historia e muzikës: PARA 130 VITESH U SHKRUA POLKA “DULCIGNO”

Dulcigno Polka 2

Kompozitori i njohur italian Leopold de Wenzel qëndroi në Ulqin në vitin 1880 dhe e kompozoi polkën “Dulcigno”, i inspiruar nga vallet tradicionale “Dum sharaveli” dhe “Nën hije t’limonit”. Libreton për këtë pjesë në gjuhën franceze e kanë shkruar A. de Jallais dhe A.Lemonnier, në tre versione. Ajo një vit më vonë u luajt në “The Empire Theatre” në Londër, ... Read More »

Dr. G.Karamanaga: VËSHTRIM PËR LIBRIN E AUTORIT MUSTAFA CANKA

Gani Karamanaga

Këto ditë doli nga shtypi libri i ri të autorit, publicistit, gazetarit Mustafa Canka. Libri i pajisur me përshkrime nga Tivari dhe Ulqini. Një shëtitje nëpër objektet kulturore, historike, fetare. Kjo vepër na kthen në kohëra të vjetra, me tolerancë, mirëkuptim. Jam i mendimit se këto botime e mundësojnë vazhdimësinë e marrëdhënieve miqësore, historike ndërmjet dy qyteteve të lashtë , ... Read More »

Musa Qazim Qatiq (1878-1915): TEUBE-I NESUH

musa_cazim_catic

O Zot, ja, në sexhde t’ qëndroj I përulem të përhershmës Tënde mirësi Edhe lutjen në vargje ta drejtoj Duke lutur, ah, më jep ndjenjë për bukuri O Zot, ja, në sexhde t’qëndroj. Ti e di se isha i pastër sikur loti Dhe si freskia në pranverën e parë Por njerëzit që në gjuhë mbajnë mjaltë Më dhanë helm në ... Read More »

Ismet Karamanaga: KËTË LIBËR DO TA KËRKOJNË GJITHNJË

Kopertina SHQIP Interkultura

Gazetari dhe publicisti Mustafa Canka, pa modesti cek nxënësi im nga Gjimnazi i Ulqinit, shkroi një libër të madh, i cili na nevojitet dhe i cili pritej. Libri është shumë autentik, me faktografi të paçmueshme, por edhe me metafizikë subtile e cila vezullon në këto qytete, si fill i pandashëm i cili zgjatë edhe pas kalimit të artefakteve. Ai në ... Read More »

Scroll To Top