Wednesday , April 14 2021
Lajmi i fundit

Të enjten në Malësi: EKSPOZITA FIGURATIVE E PIKTORIT QAZIM MUJA

Ftesa 1 - zyrtare

Shoqata e Artistëve dhe Intelektualëve “Art Club” në bashkëpunim me Qendrën Kulturore-Informative “Malësia” do të organizojnë ekspozitën figurative “Refleksione” të piktorit Qazim Muja. Ju ftojmë që të merrni pjesë në hapjen e ekspozitës, të enjten, më 20 qershor 2019, ora 20:00, në QKI “Malësia” – Tuz, dhe ta pasqyroni këtë veprimtari kulturore në median Tuaj. Read More »

“Globus Art“: PANAIRE JAVËS SË ARDHSHME NË MOSTAR DHE ULQIN

Mostar

Shoqata e Artisteve dhe Artizaneve “Globus Art”, me qender ne Ulqin, do te jete bashkorganizator i Panairit te 17-te “Dani Trešnje” ne Mostar nga data 19-21 qershor dhe organizator kryesor i Panairit nderkombetare te arteve vizive, artizanatit dhe agrobiznesit me moton GLOBUS ART 2019. me datat 22-23 qershor ne shetitoren ne Rane te Ulqinit. Ne Panairin e Mostarit “Globus Art” do ... Read More »

Qendra për Kulturë: PAMJE E RE E ISH KINO SALLËS

D4FF454E-DB8B-405C-BE93-02C0857210EB

Pas vitesh të pakujdesit të madh dhe lënies tragjike mbas dore, objekti i dikurshem i Kino Salles, në Qendër të Ulqinit, u pastrua dhe u ngjyrosë. Sipas fjalëve të drejtorit të Qendrës për Kulturë, kjo punë është kryer me përkrahjen e disa sipërmarrësve. Ai tha që ky institucion e pret këtë sezon gati dhe se xhiro llogaria e tij nuk ... Read More »

Të shtunën: PREZANTIMI I KRIJUESVE SHQIPTARË NGA ULQINI NË DURRËS

Libra, Knjige

Klubi i Shkrimtarëve Durrës në bashkëpunim me Bashkimin e Krijuesve Shqiptarë në Mal të Zi, ndërsa me përkrahjen e Këshillit Kombëtar të Shqiptarëve, organizojnë manifestimin “Prezantimi i krijuesve shqiptarë nga Ulqini në Durrës”. Manifestimi do të mbahet të shtunën, me 15 qershor. PROGRAMI 1-Hapja e aktivitetit premovues nga Kryetari i Klubit të Shkrimtarëve dhe Artistëve Durrës-Nikolla Spathari . 2-Përshëndet pjesëmarrësit kryetari ... Read More »

Të dielën: “SY N’SY 3” NË ANË TË MALIT

Sy ne Sy

Të dielën, me 9 qershor, në restorantin “Lamiga” në Anë të Malit do të mbahet mbrëmja Natë pranvere komike në Ulqin “Sy n’sy 3”. Në shfaqjen tashmë të njohur luajnë Bashkim Alaj, Edina Mustafiq dhe Jeta Hoxha, ndërsa mbrëmjen me këngë do ta begatojë Edon Ceka. Mbrëmja fillon në ora 21. Read More »

Në Kala: PREZANTOHET MONOGRAFIA E RE E G.ÇITAKUT

Gazmend Çitaku

Të premten mbrëma poshtë Muzeut Arkeologjik në Kala u prezantua monografia “Udhëtim në kështjellat ilire në Mal të Zi” e publicistit Gazmend Çitaku. Për këtë vepër, për krijimin e saj, folën pjesëmarrësit në projekt, publicisti Sami Flamuri, shkrimtari Jaho Kollari dhe vet autori. Në këtë libër u prezantuan hollësisht kalatë e Ulqinit, Budvës, Risanit, Meteonit dhe Duklës (Doclea), ndërsa vlerë ... Read More »

Londër: PUBLIKOHET “TRILOGJIA E ULQINIT” E ANDREJ NIKOLAIDISIT

Andrej Nikolajdis

Shtëpia botuese “Istros books” nga Londra publikoi këto ditë librin “The Olcinium Trilogy” (Trilogjia e Ulqinit), i cili përmbledh tre romane të shkurta të Nikolaidisit: I Biri, Ardhja dhe Deri në Mbretëri. Siç theksohet në recension, këto vepra së bashku përmbledhin vizionin apokaliptik të qytetit të lashtë: atje ku mistikët parashikojnë, ku regjimet planifikojnë kundër qytetarëve të vet dhe ku njerëzit e ... Read More »

NË SHKOLLËN FILLORE NË KATËRKOLLË: TAKIM LETRAR ME SHKRIMTARIN PËR FËMIJË HAJRO ULQINAKU

Shkolla

Me rastin e 1 Qershorit – Ditës Ndërkombëtare të Fëmijëve, të premten (më 31 maj 2019), në Shkollën Fillore „Bedri Elezaga“ – Katërkollë u organizua takim letrar me Hajro Ulqinakun, njërin prej shkrimtarëve më të mirë të letërsisë shqipe për fëmijë. Nxënësit kanë paraqitur interesim të posaçëm për krijimtarinë e Ulqinakut. Në një bisedë të ngrohtë me nxënësit, shkrimtari është ... Read More »

OT: ULQININ E VIZITOI GRUPI I GAZETARËVE NGA AUSTRIA

Gazetarët

Organizata Turistike dhe Organizata Nacionale Turistike në Ulqin organizuan këto ditë qëndrimin e grupit studimor të gazetarëve nga mediet e njohura Austriake. Ato u njoftuan me ofertën turistike të Komunës së Ulqinit dhe vizituan monumentet natyrore dhe kulturore të qytetit. Gazetarët e e medieve nga Austria u akomoduan në objektet hotelerike të kompanisë “Karisma”, ku iu organizua pritja solemne. Read More »

Qendra për Kulturë: TË SHTUNËN FESTOHET DITA NDËRKOMBËTARE E FËMIJËVE

Qendra (1)

Nga Qendra për Kulturë njoftuan se të shtunën, me 1 qershor, solemnisht do të hapet Dita Ndërkombëtare e Fëmijëve. Kremtimi do të mbahet në Ranë me fillim në ora 12, me pjesëmarrjen e institucioneve edukuese – arsimore dhe shoqërive kulturo – artistike nga Ulqini. Ky eveniment organizohet me përkrahjen e Komunës së Ulqinit dhe Organizatës Turistike të Ulqinit. Read More »

Scroll To Top