Sunday , April 30 2017
Lajmi i fundit

Vidoviq: DUBROVNIKU DHE ULQINI GJITHMON ISHIN TË LIDHUR

Foto: Edin Sarvan

Për Ditë të Ulqinit dy artiste nga Dubrovniku, mexosoprano Diana Hile dhe pianistja Ivana Marija Vidoviq me Vox Ragusei, ishin mysafirë në këtë qytet. “Dubrovniku dhe Ulqini prej shumë kohësh janë të lidhur me ndërtim anijesh, e sot duhet të lidhen me kulturë dhe art sepse kjo është lidhja më dinjitoze ndërmjet kulturash. Dubrovniku është dhe do të mbetet feneri ... Read More »

Grupi teatral “Teuta”: SË SHPEJTI SHFAQJE NË SHKODËR DHE TIRANË

Nana

Grupi teatral “Teuta” së shpejti me dramën “Nana” do ti prezantohen publikut në Shqipëri. Siç mëson Portali Ul-info, Ulqinakët këtë shfaqje do ta luajnë me 22 prill në Shkodër, ndërsa dy ditë më vonë në Tiranë. Pritet që këtë dramë emotive, regjisor i së cilës ishte Munib Abazi, së shpejti ta shohin edhe dashamirësit e teatrit nga Prishtina dhe Podgorica. Read More »

Jubile: FESTOHET 15 – VJETORI I “KOHËS JAVORE”

Koha Javore

E vetmja e përjavshme në gjuhën shqipe, “Koha javore”, ka festuar të shtunën mbrëma, në hotelin “Mediteran” në Ulqin, 15 – vjetorin e botimit të kësaj gazetë. Për këtë të përjavshme dhe planet në të ardhmen folën kryetari i Këshillit kombëtar të Shqiptarëve (KKSH) Genci Nimanbegu, kryeredaktori Ali Salaj dhe kryetari i Këshillit programor Gjekë Gjonaj. “Koha javore” 13 vite ... Read More »

Shkolla e muzikës: SHPËRBLIME PËR FIZARMONISTËT SIMONOVIQ DHE LEKOVIQ

Klasa-harmonika

Nxënësit e Shkollës së muzikës në Ulqin Simon Simonoviq (9 vjeç) dhe Millosh Lekoviq (8 vjeç), në klasën e profesorit të fizarmonikës Jozo Jakoviq, kanë marrë pjesë në Garën e VII internacionale të harmonikës në Knjazhevac, Serbi. Në këtë garë të njohur dhe në konkurrencë të fortë ku morën pjesë fizarmonistët nga vendi dhe regjioni (Mali i Zi, Serbia, Bosnja ... Read More »

Ambasada e SHBA-së: SHKENCËTARI ISLAM MYSAFIR NË ULQIN

Imam Eid

Doktori i njohur i shkencave islamike i cili jeton dhe punon në SHBA, Talal Eid, do të mbajë ligjëratë me 20 prill në Galerinë e Qendrës për kulturë në Ulqin, mëson Portali Ul-info. Imam Eid është një studiues i shquar mysliman, teolog, aktivist dhe pedagog për Islamin dhe myslimanët, si edhe raportet midis të krishterëve, hebrenjëve dhe myslimanëve në Amerikën ... Read More »

Qendra për kulturë: PËR FUNDJAVË SHFAQEN DY FILMA

Shqip

Rishfaqet për herë të dytë filmi “Perla e Bunës” si dhe filmi vizatimor “Strumfat” (Pufat e vegjël) Për shkak të shikueshmërisë së lartë dhe kërkesës, nga ana e asaj audiencë e cila s’ka arritur të jetë prezente ne Premieren e filmit, Qendra për Kulturë Ulqin shfaq të shtunen dhe të dielen ne ora 20:30 edhe njëherë filmin “Perla e Bunës” ... Read More »

„Perla e Bunës“: BUKURITË E ULQINIT NËPËR EUROPË DHE AMERIKË

Biser Bojane, Perla e Bunes

Filmin “Perla e Bunës”, i cili jetën e vet kinematografike e filloi para më shumë se një muaj e gjysmë, deri tani e kanë parë më shumë se 150.000 shikues. Për momentin filmi është përkthyer në gjuhën angleze, gjermane dhe italiane, ndërsa regjisori Karaxhiq thekson se do të vizitojë edhe vende të tjera. “Momentalisht punohen titrat në gjuhën shqipe, sepse ... Read More »

Qendra për kulturë: PËRURIMI I LIBRIT DHE EKSPOZITA E FOTOGRAFIVE

image-0-02-04-1164d50eb0228d677703f83dbba9b3175195a9dd446a68d39dcc9710390a8a55-V

Në kuadër të festës së Ditës së Ulqinit u mbajtën dy manifestime interesante në Qendër për kulturë. Në Bibliotekën e qytetit u organizua përurimi i librit “Qëmtime nga historia e Ulqinit” e autorit Jusuf Lika. Për këtë libër të vlefshme, në dy gjuhë, folën akademiku Zuvdija Hoxhiq dhe prof. dr. Ruzhdi Ushaku, si dhe vet autori. Po ashtu, të hënën ... Read More »

Përurimi i klipit dhe këngës për Kripore: DHURATË DASHURIE E ARTISTËVE NGA ULQINI

Spot Kriporja, Solana

“Me këtë projekt dëshiruam që të tregojmë se Kriporja është botërore, por e ynja”, thanë artistët e Ulqinit në përurimin e këngës dhe kripit “Artists for Salina”. Sipas fjalëve të producentit Enkela Bisha, qëllimi i artistëve ishte që të zgjojnë vetëdijen e qytetarëve dhe të tregojnë se Kriporja për shkak të vlerave të saja unike nuk duhet të jetë brengë ... Read More »

Shkolla e muzikës: TË SHTUNËN KONCERT I ARTISTËVE EMINENT

Shkolla e muzikes Ulqin, Muzicka skola Ulcinj

  Nga Shkolla e muzikës në Ulqin është njoftuar se të shtunën do të mbahet koncerti tradicional me rastin e Ditës së Ulqinit, në Sallën e kongreseve të hotelit “Mediteran”, me fillim në ora 20. Përveç nxënësve të Shkollës së muzikës do të marrin pjesë edhe profesorët e tyre Gjylie Pelingu – soprano, Jellena Knezheviq – piano, Sllagjana Bozhoviq – ... Read More »

Scroll To Top