Thursday , August 13 2020
Lajmi i fundit

Festivali Seanema: PËR TË KATËRTËN HERË NË FUND TË GUSHTIT

22552668_732272620297784_7757340431026972247_n

OJQ Unë veproi ruan traditën e organizimit të përvitshëm të festivalit të filmit në Ulqin, SEANEMA Film Festival, i cila do të mbahet këtë vit në datat 23 – 26 gusht. Tema e festivalit për këtë edicion do të jetë identiteti. Sipas organizatorëve, programit i festivalit më tej kontribuon në afirmimin e multikulturalizmit në Mal të Zi, duke respektuar parimin ... Read More »

Sonte në Kala: TRYEZA E RRUMBULLAKËT DHE MBRËMJA LETRARE

Skena verore, Tregu i roberve, Trg robova

Në Skenën Verore sonte në program është tryeza e rrumbullakët dhe diskutimi me ekspertët e mjedisit jetësor në temën “Prezantimi i projekteve dhe hulumtimeve”. Në Hotelin “Pallati Venecia”, me fillim në ora 21, u planifikua që në kuadër të “Panairit të Librit” të mbahet mbrëmja autoriale e shkrimtarit Pavlle Goranoviq. Bëhet fjalë për shkrimtar të ri dhe të spikatur, i ... Read More »

Sonte në Kala: PËRURIMI I FILMIT DHE MBRËMJA LETRARE

IMG-5168e31ab1297d6aef7381987c8c25a4-V

  Në Skenën Verore sonte, me fillim në ora 21, në kuadër të “Javës së mjedisit jetësor”, do të shfaqet filmi dokumentar “Rrugëtimi nëpër gjenerata” i regjisores Edina Mustafiq. Në Hotelin “Pallati Venecia”, po ashtu me fillim në ora 21, u planifikua në kuadër të Panairit të Librit të mbahet mbrëmja autoriale e shkrimtarit Namik Dokle. Bëhet fjalë për shkrimtar ... Read More »

Për të 18 herë: HAPET “PANAIRI I LIBRIT” NË RANË

Panairi i Librit, Sajam Knjiga 1

“Ky është manifestimi më i rëndësishëm kulturor i cili mbahet në Ulqin”, deklaroi kryetari i Komunës Loro Nrekiq duke hapur Panairin e sivjetmë të librit. Në këtë solemnitet folën edhe ministri i kulturës së Malit të Zi Aleksandar Bogdanoviq, zëvendës ministri i turizmit të Shqipërisë Hajrullah Çeku, drejtori i Organizatës Turistike Fatmir Gjeka, drejtoresha e Institutit për Promovimin e Librit ... Read More »

Panairi i Librit: PANAIRIN E HAPIN MINISTRAT E KULTURËS DHE TURIZMIT TË MALIT TË ZI DHE SHQIPËRISË

Panairi i Librit, Sajam Knjiga

NP Qendra e Kulturës Ulqin në bashkëpunim me Organizatën Turistike – Ulqin si dhe Institutin e Librit – Tiranë, organizon “Panairin e Librit 2018”, gjegjësisht panairin e 18 me radhë. “Panairi i Librit 2018” do të mbahet në Plazhin e Vogël, gjegjësisht në Shëtitoren e qytetit. Si risi e Edicionit te 18-të mund të cekët numri i ekspozuesve prej 50 Shtëpive ... Read More »

Të premten: ANDREJ NIKOLAIDIS NË KORÇULLË

Andrej Nikolaidis

Në ishullin Korçullë me 3 gusht do të mbahet mbrëmja letrare me temë si TË LEXOJMË NË MËNYRË AKTIVE! Në krahun prej guri të Kinemasë verore në këtë ishull publikut do ti prezantohet bashkëqytetari jonë Andrej Nikollaidis, shkrimtar dhe gazetar, fitues i çmimit më të rëndësishëm rajonal për letërsinë “Mesha Selimoviq” për romanin “Fjalia hungareze”, për vitin 2016. Përndryshe, këtë ... Read More »

Gazmend Çitaku: UDHËTIM NË KOHË – ALI GJEÇBRITAJ

Ali Gjecbritaj

Libri ”Udhëtim në kohë” (botoi Diti&Oli-Libraria ARTI, Ulqin, 2018, fq.388), e autorit Ali Gjeçbritaj padyshim se paraqet një minienciklopedi për Krajën dhe banorët e saj. Që nga titulli i librit lexuesi parapërgatitet për diçka interesante mirëpo ajo që përjetohet me shfletimin  e librit askend nuk e lë indiferent para të dhënave historike, dokumentare, etnologjike… andaj udhëtimi në kohë me të ... Read More »

„Martin Scheider Jacoby“: TË ENJTEN EKSPOZITA E FOTOGRAFIVE NË KALA

Yenepa

Nga Shoqata “Martin Scheider Jacoby” u njoftua se të enjten, në programin e festivalit “Skena Verore”, me fillim në ora 21, në Kala do të organizohet ekspozita e fotografive. Tema e ekspozitës është “Pasuritë natyrore të Ulqinit”, e cila është pjesë e aktiviteteve në “Javën e mbrojtjes së mjedisit jetësor”. Fotografitë janë vepër e Adrian Peroviqit dhe Zenepe Likës. Read More »

Sonte në Kala: PËRURIMI I LIBRIT TË I.KARAMANAGËS DHE FILMIT PËR SERVANTESIN

Ismeti (3)

Në kuadër të Festivalit “Skena Verore” në Kala, sonte do të përurohet libri më i ri i Ismet Karamanagës “Ulqini florini”. Për këtë vepër dhe për profesor Karamanagësn, themeluesit dhe drejtuesit të Shoqatës “Kalaja”, do të flasin publicistët e njohur. Përurimi do të mbahet në hapësirën para Muzeut të qytetit, me fillim në ora 21. Në ora 21.45 do të ... Read More »

Panairi i librit: DO TË KETË RRETH 50 EKSPOZUES

Libra, Knjige

Në Panairin e 18 të librit, i cili do të hapet me 3 gusht, do të prezantohen rreth 50 shtëpi botuese nga vendet e rajonit, mëson Portali Ul-info. Pritet që në këtë solemnitet, përveç të tjerëve, të jenë të pranishëm edhe ministri i kulturës i Malit të Zi dhe ministri i turizmit i Republikës së Shqipërisë. Panairin e organizon Qendra ... Read More »

Scroll To Top