Wednesday , November 21 2018
Lajmi i fundit

Nata e pare e festivalit të modës: PREZANTOHEN GJASHTË KRIJUES

Ulcinj Fashion Night

Me prezantimin e gjashtë krijuesve, ndër të cilët ishte edhe Ulqinakja Edita Nimanbegu, të shtunën mbrëma në Molën e madhe, poshtë bedenave të Kalasë, filloi festivali i dytë me radhë i modës “Ulcinj International Fashion Nights”. Ndër mysafirët e shumtë, ishin zyrtarët e lartë shtetëror, diplomatët e huaj të akredituar në Podgoricë, drejtuesit lokal, e në veçanti të ftuarit nga ... Read More »

Fillon festivali ndërkombëtarë i modës: PROMOVIM I BUKUR I ULQINIT

Fashion, Sfilata, Moda, Revija

Në Mole të Madhe, poshtë bedenave të Kalasë, sonte në ora 20, fillon festivali i dytë me radhë i modës “Ulcinj International Fashion Nights”. Në këtë manifestim të cilin e organizon OJQ “Montenegro events”, do të prezantohen 11 dizajnues nga vendet e rajonit, SHBA, Ukraina dhe Italia. Organizatorët janë të bindur se ky festival i cili Ulqinin e vendosi në ... Read More »

Art Club: Botohet përmbledhjen me tregime “Delfini në Barbanë” të shkrimtarit Asllan Bisha

Asllan Bisha

Përmbledhja me tregime për fëmijë „Delfini në Barbanë“ është libri më i ri i shkrimtarit Asllan Bisha, i cili është botuar këto ditë nga Shoqata e Artistëve dhe Intelektualëve „Art Club“. Ky është libri i tij i katërt për fëmijë dhe vjen pas romanit për fëmijë „Ufo në Barbanë“. Libri përmban dhjetë tregime, që janë vazhdimësi e tregimeve që lidhen ... Read More »

D.Llolla: PO KËRKOJMË MODELIN PËR VETËQËNDRUESHMËRINË E FESTIVALIT

Seanema Film Festival

“Çdo projekt i mire fillon nga ideja autentike. Në rastin tonë, ne kombinuam kinematografinë me aktivizmin shoqëror dhe kulturor, ndërsa tërë projektin edhe më shumë e pasuron karakteri multikultural i festivalit”, tha drejtoresha e Seanema Film Festivalit Drita Llola. Ajo dje në Podgoricë foli në forumin FIAT (Festivalin e teatrit alternativ ndërkombëtar), në të cilin u fol për krijimin e ... Read More »

Ulcinj International Fashion Nights: NË HAPJE MYSAFIRË NGA „DJEPI I MODËS“

Fashion, Sfilata, Moda, Revija

Çdo gjë është praktikisht gati për festivalin e dytë me radhë të modës „Ulcinj International Fashion Nights“, i cili do të mbahet këtë fundjavë në Mole të Madhe, poshtë bedenave të Kalasë. Siç mëson Portali Ul-info, këtë manifestim do ta hapin mysafirët surprizë, të cilët, siç thon organizatorët nga OJQ „Montenegro Events“, „vijnë nga vendi i cili është djep i ... Read More »

Sonte: PREMIERA E SHFAQJES SË REGJISORES EDINA MUSTAFIQ

Edina Mustafiq

Të mërkurën, me 12 shtator, me fillim në ora 20, në Qendrën e Kulturës në Ulqin do të luhet shfaqja “Hajdutët nuk vijnë gjithmonë për të keq”. Kjo shfaqje është vepër e autorit Dario Fo, ndërsa për publikun e Ulqinit vjen në regji të Edina Mustafiqit, e nën udhëheqjen e prof. Fadil Hysaj. Në skenë do të shfaqen aktorët Bashkim ... Read More »

Vazhdimi i manifestimeve kulturore në Ulqin: FILLON KOLONIA E ARTIT FIGURATIV

IMG-5ff6e561691c7831e85b37c2b7c39ccb-V

Prej sot deri të dielën me 16 shtator, do të mbahet kolonia e artit figurativë “Ulqini në telajo”, mëson Portali Ul-info. Në këtë manifestim do të marrin pjesë 40 artistë nga shtatë shtete të Ballkanit: Kroacia, Shqipëria, Serbia, Maqedonia, Kosova, Bosnja dhe Hercegovina dhe Mali i Zi. Gjatë këtyre katër ditëve artistët në lokacionet më atraktive në komunën tonë do ... Read More »

Të shtunën: EDICIONI I XX I “FESTIVALIT TË GRAVE KRIJUESE”

Ibro (2)

Këtë vit në Ulqin do të mbahet edicioni i XX i “Festivalit të grave krijuese”. Ky eveniment organizohet nga Shoqata “Harmonia” dhe me përkrahjen e kryetarit të Komunës së Ulqinit, z. Loro Nrekiq, ndërsa koordinatore është nënkryetarja e Komunës Hadixha Gjoni. Festivali do të mbahet të shtunën, me 15 shtator, me fillim në ora 19 në Sallën e koncerteve të ... Read More »

Përfundon festivali i muzikës klasike: KONCERT PËR TU MBAJTUR NË MEND I INVA MULËS

Inva Mula 3

Rreth 300 dashamirë të muzikës klasike ishin të pranishëm të dielën mbrëma në koncertin e divës së operës Inva Mulës në Kala. Në përcjelljen e pianistit Genc Tukiçi, ajo mbajti koncert për tu mbajtur mend, me të cilin përfundoi Festivali i 3 Ndërkombëtar i Muzikës Klasike “Belcanto Dolcinio”. Në emër të Komunës së Ulqinit, si organizator së bashku me Fondacionin ... Read More »

Inva Mula: JAM E GËZUAR QË SONTE PËR HERË TË PARË KËNDOJ NË ULQIN

INVA MULA 2

Diva e famshme e operës Inva Mula shprehu kënaqësinë që të dielën në skenën e Kalasë do të këndojë në natën e fundit të Festivalit Ndërkombëtar të Muzikës Klasike “Belcanto Dolcinio”. “Ulqini është qytet mikpritës dhe turistik dhe jam e gëzuar që me organizimin e këtij manifestimi krijohet edhe tradita e mirë e kësaj lloj muzike. Është gjë e madhe ... Read More »

Scroll To Top