Wednesday , November 20 2019
Lajmi i fundit

Pëllumb Gorica, VOAL: ULQINI, NJË HISTORI E VJETËR ILIRE

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Në çdo udhëtim të përshkruar është bërë zakon të prekim copëza përjetimesh të gjalla të natyrës, historinë e vendeve dhe kulturën e tyre të lashtë. Dendësia e përshtypjeve është aq e madhe saqë nuk di çfarë të shkruash më parë. Kështu ndodhi edhe në udhëtimin tonë drejt Ulqinit për të njohur këtë qytet të lashtë shqiptar me plot ngrohtësi e ... Read More »

Kinematografi: BASHKIM ALAJ DHE FLUTUR MUSTAFA JANË HAJNAT E KOSOVËS!

Bashkim Alaj, Flutur Mustafa

Kanë nisur xhirimet e filmit “Hajnat e Kosovës” projekt filmik ky i cili bën bashkë aktorët nga Ulqini, Bashkim Alaj, Flutur Mustafa me aktoret nga Kosova Besart Zeneli, Besfort Berberi dhe Blin Sylejmani me skenarist dhe producent Agush Mulliqin dhe regji te Arlinda Morines e skenografi te Dhurim Ismmaili – Dajki. Filmi “Hajnat e Kosoves” trajton problematikat e Kosoves nga ... Read More »

Ramiz Kelmendi: LETRA PREJ ULQINI

Ramiz Kelmendi

(Një fragment në kujtim të Ramiz Kelmendit, i cili vdiq më 11 janar 2017) Tridhjetëmijë «stranca» ka Ulqini, or Muho. Kanë ardhë pej gjithsekejt: pej Sarajevet, pej «Skopjet», pej Beligradi, pej «Gjakovicet»… Gjashtëmbëdhjetë «pruga» plat e përplat vijnë në ditë në Ranë, para hotelit «Repuplikës». Pa, pa. S’isht mahi. Keni dhanë odat për «strancat»? Sa «pastela»? Të tana?! Pa, pa, ... Read More »

Sami Kraja: DISA FJALË PËR LIBRIN “NË DERË TË OBORRIT”

Gani Karamanaga SH

Të nderuar zonja dhe zotërinjë, Në fillim due të shprehur admirimin tim për pjesmarrjen tuaj në këtë tubim për promovimin e librit “ NË DERË TË OBORRIT “ e mikut tim të nderuar Dr Gani Karamanaga. Por krahas kësaj dua të kërkojë ndjesë se pse dua të “dijalogoj “ me Dr Ganon. I dashur doktor, unë jam tip sentimental, ndaj ... Read More »

Libraria “Arti”: HAPET KONKURSI I PESTË I POEZISË

Arti

Libraria “Arti” nga Ulqini ka hapur të mërkurën, me 1 nëntor, konkursin e poezisë. Edicioni i sivjetmë, me temë “Anija”, do të jetë i pesti me radhë. Konkursi do të jetë i hapur deri me 30 nëntor. Secili autor mund të dërgoj deri në 5 punime. Poezitë mund të dërgohen në adresën elektronike ulqini_sot@yahoo.com, ose në INBOX të FB faqes ... Read More »

“Art Club”: Botohet përmbledhjen me novela “Në ‘Safari’” të shkrimtarit Asllan Bisha

Asllan Bisha

Në kuadër të edicionit të botimeve të Shoqatës së Artistëve dhe Intelektualëve “Art Club”, këto ditë ka dalë nga shtypi përmbledhja me novela “Në ‘Safari’” e shkrimtarit Asllan Bisha. Libri përbëhet nga nëntë novela, të cilat trajtojnë në mënyrë letrare-artistike ngjarje të përjetuara nga autori, ku shpeshherë realja dhe jorealja ballafaqohen me njëra-tjetrën. Në disa novela, që janë vulë e ... Read More »

Nesër në Katërkollë: MANIFESTIMI “DITA E SHEGËS”

Shega, Sipak

Biznis Klub Ana e Malit në bashkëpunim me Komunën e Ulqinit dhe Organizatën Turistike –Ulqin organizojnë manifestimin “DITA E SHEGËS”2017. Manifestimi do të mbahet ditën e enjte, me 02 nëntor 2017, në Katërkollë. PROGRAMI Ora 09:00 –Në kuadër të manifestimit ,, Dita e Shegës’’2017 që organizohet për të gjashtin vit më radhë do bëhet mbjellja e bimëve dekorative më qëllim rregullimin ... Read More »

Në Cetinë: TË ENJTEN PËRURIMI I LIBRIT TË DR. KARAMANAGES

Gani Karamanaga SH

Në Sallën multimediale të Ministrisë së kulturës në Cetinë të enjten do të organizohet përurimi i librit të autorit dr. Gani Karamanaga „Në derë të oborrit“ (Kallxime nga Kalaja). Është paralajmëruar që përurimi do të fillojë në ora 18. Kjo vepër e dr. Karamanagës është botuar në dy gjuhë dhe me përkrahjen e Fondit për pakica. Read More »

Sonte në Bibliotekën e qytetit: PËRURIMI I LIBRIT TË ALEKSANDER JANINOVIQIT

Aco Janinovic

Në Bibliotekën e qytetit në Ulqin sonte, me fillim në ora 18, do të përurohet libri „Ulcinjske skice“ (Skicat e Ulqinit) të gazetarit në pension Aleksander -Aco Janinoviq (1942). Në këtë vepër u përmblodhën tekstet më të mira të cilët Janinoviq i botoi në gazetën ditore „Pobjeda“, si korrespondent shumëvjeçar nga Ulqini. Për këtë vepër do të flasin publicistët dhe ... Read More »

Scroll To Top