Tuesday , September 18 2018
Lajmi i fundit

Skena Verore: MBRËMJE AUTORIALE DHE PANEL DISKUTIMI

Jovan Nikolaidis

  Në festivalin e 30, jubilar Skena Veore, të shtunën është në program përurimi i librit “Shqiptarët dhe unë” të shkrimtarit nga Ulqini Jovan Nikollaidis. Publiku do të ketë mundësi të jetë i pranishëm edhe në debatin me emrë “”Veprimtaria botuese në kulturen shqiptare (bashkëpunimi ndërkufitar dhe lidhja regjionale)“, ku do të flasin Arian Leka- Tiranë, Ben Andoni- Tiranë. Flaka ... Read More »

Plazhi i Madh: KOPSHTET NATYRORE TË ZAMBAKUT RANOR (Foto)

Pjescani ljiljan

Dinat në Plazhin e Madh me ligj janë të mbrojtura, sepse janë zona të shumëllojshmërisë së jashtëzakonshme. Veçanërisht janë interesant zambakët ranor të cilët mund të shihen vetëm në Plazhin e Madh. Saktësisht, këto ditë vështruesit më të vëmendshëm mund të vërejnë livadhet e kësaj lule të mrekullueshme. Formën e luleve të mëdha, të bardha dhe me jetëgjatësi të shkurtër ... Read More »

Skena Verore: SONTE FILMI DHE KLLAPAT E ULQINIT

Te jesh plak

Festival tradicional „Skena Verore“ po hynë në dhjetëditëshin e fundit, ndërsa programi po bëhet gjithnjë e më interesant. Kështu Ulqinakët dhe mysafirët e tyre kanë mundësi që të enjten të shikojnë projeksionin e filmit dokumentar “Të jesh plak”, i cili fillon në ora 21, ndërsa prej orës 21:20 do të mund të shijojnë tingujt e “Mbrëmjes së këngëve burimore” të ... Read More »

Festivali Seanema: PËR TË KATËRTËN HERË NË FUND TË GUSHTIT

22552668_732272620297784_7757340431026972247_n

OJQ Unë veproi ruan traditën e organizimit të përvitshëm të festivalit të filmit në Ulqin, SEANEMA Film Festival, i cila do të mbahet këtë vit në datat 23 – 26 gusht. Tema e festivalit për këtë edicion do të jetë identiteti. Sipas organizatorëve, programit i festivalit më tej kontribuon në afirmimin e multikulturalizmit në Mal të Zi, duke respektuar parimin ... Read More »

Sonte në Kala: TRYEZA E RRUMBULLAKËT DHE MBRËMJA LETRARE

Skena verore, Tregu i roberve, Trg robova

Në Skenën Verore sonte në program është tryeza e rrumbullakët dhe diskutimi me ekspertët e mjedisit jetësor në temën “Prezantimi i projekteve dhe hulumtimeve”. Në Hotelin “Pallati Venecia”, me fillim në ora 21, u planifikua që në kuadër të “Panairit të Librit” të mbahet mbrëmja autoriale e shkrimtarit Pavlle Goranoviq. Bëhet fjalë për shkrimtar të ri dhe të spikatur, i ... Read More »

Sonte në Kala: PËRURIMI I FILMIT DHE MBRËMJA LETRARE

IMG-5168e31ab1297d6aef7381987c8c25a4-V

  Në Skenën Verore sonte, me fillim në ora 21, në kuadër të “Javës së mjedisit jetësor”, do të shfaqet filmi dokumentar “Rrugëtimi nëpër gjenerata” i regjisores Edina Mustafiq. Në Hotelin “Pallati Venecia”, po ashtu me fillim në ora 21, u planifikua në kuadër të Panairit të Librit të mbahet mbrëmja autoriale e shkrimtarit Namik Dokle. Bëhet fjalë për shkrimtar ... Read More »

Për të 18 herë: HAPET “PANAIRI I LIBRIT” NË RANË

Panairi i Librit, Sajam Knjiga 1

“Ky është manifestimi më i rëndësishëm kulturor i cili mbahet në Ulqin”, deklaroi kryetari i Komunës Loro Nrekiq duke hapur Panairin e sivjetmë të librit. Në këtë solemnitet folën edhe ministri i kulturës së Malit të Zi Aleksandar Bogdanoviq, zëvendës ministri i turizmit të Shqipërisë Hajrullah Çeku, drejtori i Organizatës Turistike Fatmir Gjeka, drejtoresha e Institutit për Promovimin e Librit ... Read More »

Panairi i Librit: PANAIRIN E HAPIN MINISTRAT E KULTURËS DHE TURIZMIT TË MALIT TË ZI DHE SHQIPËRISË

Panairi i Librit, Sajam Knjiga

NP Qendra e Kulturës Ulqin në bashkëpunim me Organizatën Turistike – Ulqin si dhe Institutin e Librit – Tiranë, organizon “Panairin e Librit 2018”, gjegjësisht panairin e 18 me radhë. “Panairi i Librit 2018” do të mbahet në Plazhin e Vogël, gjegjësisht në Shëtitoren e qytetit. Si risi e Edicionit te 18-të mund të cekët numri i ekspozuesve prej 50 Shtëpive ... Read More »

Të premten: ANDREJ NIKOLAIDIS NË KORÇULLË

Andrej Nikolaidis

Në ishullin Korçullë me 3 gusht do të mbahet mbrëmja letrare me temë si TË LEXOJMË NË MËNYRË AKTIVE! Në krahun prej guri të Kinemasë verore në këtë ishull publikut do ti prezantohet bashkëqytetari jonë Andrej Nikollaidis, shkrimtar dhe gazetar, fitues i çmimit më të rëndësishëm rajonal për letërsinë “Mesha Selimoviq” për romanin “Fjalia hungareze”, për vitin 2016. Përndryshe, këtë ... Read More »

Gazmend Çitaku: UDHËTIM NË KOHË – ALI GJEÇBRITAJ

Ali Gjecbritaj

Libri ”Udhëtim në kohë” (botoi Diti&Oli-Libraria ARTI, Ulqin, 2018, fq.388), e autorit Ali Gjeçbritaj padyshim se paraqet një minienciklopedi për Krajën dhe banorët e saj. Që nga titulli i librit lexuesi parapërgatitet për diçka interesante mirëpo ajo që përjetohet me shfletimin  e librit askend nuk e lë indiferent para të dhënave historike, dokumentare, etnologjike… andaj udhëtimi në kohë me të ... Read More »

Scroll To Top