Friday , April 3 2020
Lajmi i fundit

Me koncertin në Kala: PËRFUNDON “BELCANTO DOLCINIO”

Belcanto Dolcinio

Të dielën mbrëma në Kala u mbajt koncerti “Nata me klasikët shqiptarë”, në të cilin morën pjesë shumë artistë të njohur. Ky ishte aktiviteti përfundimtar në kuadër të Festivalit të sivjetmë të Muzikës Klasike “Belcanto Dolcinio”, i cili filloi të enjten. Këtë manifestim e organizuan Komuna e Ulqinit dhe Fondacioni Shqiptaro – Amerikan i Kulturës, me përkrahjen e një sërë ... Read More »

Poceo “Belcanto Dolcinio”: TË PREMTEN KONCERT I GRUPIT “BREAK OF REALITY”

Break od Reality

Break of Reality do të performoj në Ulqin në kuadër të edicionit të katërt të Festivalit Ndërkombëtar Muzikor Belcanto Dolcinio.  Koncerti do të mbahet më 13 Shtator në ora 20:00 në Kala.  Konsiderohen si një nga ansamblet më të mira botërore të muzikës alt(ernativo)-klasike. Break of Reality  dallohet për tingullin rock të violinçelit, ka bërë bashkë dëgjues të muzikës klasike, dhe ato të ... Read More »

„Ulqini në telejo“: 60 ARTISTË KATËR DITË KANË PIKTURUAR MOTIVET NGA ULQINI

Telajo

Me ekspozitën e përbashkët dhe ndarjen e çmimeve simbolike pesë anëtarëve për realizimit më të mira të cilat i zgjodhi juria, të dielën mbrëma solemnisht përfundoi edhe një manifestim ndërkombëtar artistik „Ulqini në telajo“. Në këtë tubim, të katërtin me radhë, morën pjesë 60 pjesëmarrës nga shtatë shtete të Evropës Juglindore të cilët në katër ditët e kaluar kanë pikturuar ... Read More »

Dolcinium International Festival: TË SHTUNËN NË QENDËR PËR KULTURË

Dulcinium

Në Ranë mbrëmë solemnisht u hap “Dolcinium International Festival”, në të cilin marrin pjesë 12 grupe folklorike nga nëntë shtete. Nata e dytë e këtij manifestimi të shtunën do të mbahet në Sallën e Madhe të Qendrës për Kulturë. “Jam i lumtur që për vite me sukses po e organizojmë këtë festival, manifestimin e mrekullueshëm ndërkombëtar të folklorit, në të ... Read More »

Globus Art: NGA 1. SHTATORI PANAIRI I MADHË NË RANË

Panairi Globus Art1

Shoqata e Artisteve dhe Artizaneve GLOBUS ART do te jete organizojë kryesor i Panairit Nderkombetar Arteve Vizuale, Artizanatit dhe Agrobiznesit.nga data 1-7 Shtator 2019 ne Shëtitoren e Plazhit te Vogël (Rane) Ulqin. Ne kuadër te këtij Panairi I cili do te hapet me 1 Shtator ne 20:00 h. në afërsi te Xhamise se Detareve do te performojne grupet te folklorit ... Read More »

Scroll To Top