Tuesday , October 15 2019
Lajmi i fundit

Të premten dhe të shtunën: FESTIVALI “ADA MUSIC WEEK”

Ada Music Week

Të premten dhe të shtunën, me 12 dhe 13 korrik, në plazhin Dolcinium Kite Surf në Ulqin do të mbahet Festivali “Ada Music Week”. Siç u tha, këtë eveniment e organizon kompania Carlsberg Montenegro me brend e vet Tuborg, në bashkëpunim me plazhin Dolcinium Kite Surf, ndërsa headliner i festivalit të parë Ada Music Week është Osunlade. Në festival do ... Read More »

Përurimi i librit në Kala: “NGA DITARI” I AUTORES TANJA SEKULLIQ

Tanja

Të mërkurën, në Sheshin para Muzeut Arkeologjik në Kala, me fillim në ora 20, do të mbahet përurimi i librit “Nga ditari” i autores Tanja Sekulliq. Bëhet fjalë për përkthimin në gjuhën shqipe të librit “Iz dnevnika” të shkrimtares nga Tivari, të cilin e publikoi Forumi i Hapur Kulturor nga Cetina. Librin në gjuhën shqipe e përktheu publicisti dhe botuesi ... Read More »

Në Plazhin e Madh: XHIROHET SERIALI “PERLA E BUNËS”

Biser Bojane

Deri me 29 korrik në Plazhin e Madh do të xhirohen tetë pjesë të serialit “Perla e Bunës”, mëson Portali Ul-info. Filmin me të njëjtin emër, me regji të Miodrag Karaxhiqit, e në të cilin mund të shihen bukuritë e Ulqinit, deri tani e kanë shikuar mbi 200.000 njerëz. Është paralajmëruar që këto seri do të emetohen në televizionet nacionale ... Read More »

SOS telefoni: TË ENJTËN DOKUMENTARI „TA RUAJMË TRADITËN“

Te ruajme traditen

“SOS telefoni për femra dhe fëmijë viktima të dhunës“ – Ulqin ka realizuar dokumentarin „Ta ruajmë Traditën“. Projekti është përkrahur dhe financuar nga Fondi për Mbrojtjen dhe Realizimin e të Drejtave të Pakicave. Në këtë dokumentar janë përfshi 5 veshje autoktone shqiptare, ku flasin artizanet e njohura nga Komuna e Ulqinit. Poashtu është pasqyruar tradita e dasmës ulqinake e shkuarjes ... Read More »

Të enjten: “ART CLUB” ORGANIZON PËRURIMIN E LIBRIT

Ftesa zyrtare

Shoqata e Artistëve dhe Intelektualëve “Art Club” në bashkëpunim me Organizatën Joqeveritare “Eksodi ‘99” – Mitrovicë dhe Bibliotekën e Qytetit – Ulqin do të bëjnë përurimin e librit “Eksodi ’99 – Dëbimi me dhunë i popullatës shqiptare nga Kosova”. Përurimi do të mbahet të enjten, më 27 qershor 2019, ora 19.00, në Bibliotekën e Qytetit – Ulqin. Read More »

Qendra për Kulturë: PREZANTIMI DHE ADMINISTRIMI BASHKËKOHOR NË LOKALITETIN ARKEOLOGJIK TË SHASIT

Sas, Shas, Svac

Lokaliteti arkeologjik i Shasit është vendosur nën mbrojtje ligjore më Vendim numër 1018 të datës 18. 10. 1950. Gërmimet arkeologjike në Shas kanë filluar në vitin 1958 dhe kanë vazhduar më 1985, 2012, 2015, 2016 dhe do të vazhdojnë në vitin 2019. Në bazë të Planit te rregullimit hapësinor të Ulqinit, Ligjit për mbrojtjen e të mirave kulturore dhe Ligjit ... Read More »

Southern Soul Festival: TË MËRKURËN FILLON EDICIONI I 7-të

SSF (1)

Nga e mërkura, më 26 qershor, deri më 1 korrik në Plazhin e Madh do të mbahet Southern Soul Festival, i 7 me radh. U paralajmëruan katër ditë argëtim në plazh, si dhe disa emra artistësh: Delfonic, Jan Kinčl & Regis Kattie, Giovanni Damico, Nu Guinea, The Mauskovic Dance Band, Art Of Tones, Flora Purim & Airto Moreira, Alex From Tokyo, Josh Milan, EDDY RAMICH, Anders Sicre, Deetron, Nubiyan Twist, Fred P – ... Read More »

Scroll To Top