Wednesday , March 21 2018
Lajmi i fundit

U hap ekspozita: “ULQINI NË TELAJO”

Kolonija

Në hotelin “Albatros” mbrëmë është hapur ekspozita “Ulqini në telajo”. Bëhet fjalë për rreth 30 punime, kryesisht pejzash me motive të Ulqini, të cilët janë krijuar gjatë zgjatjes së kolonisë së piktorëve e cila në qytetin tonë ka filluar më 5 shtator, nën organizimin e Institutit të librit dhe promocionit nga Tirana dhe komunës së Ulqinit. Ekspozitën e hapi kryetari ... Read More »

Ekspozitë: ,,ULQINI NË TELAJO”

Carshia Ulqin, Carsija Ulcinj, Kaldrma, Kalldrami

Me nismë të Komunës së Ulqinit dhe Institutit të Librit dhe Promocionit nga Tirana në Ulqin nga data 5-8 shtator do veprojë Kolonia e piktorëve. Janë mbi 30 piktore nga vise te ndryshme dhe piktore vendas te cilet do te sjellin ne telajo pjese te trashegimise kulturore te Ulqinit. Ata, ne forme arti kete rralle do te sjellin nje tjeter guide per te gjithe ata qe ... Read More »

Gjekë Gjonaj: Mhill Gjuraj në shpirt ka shqiptarizmin

Mhill Gjuraj

Njohja  në Shtoj të Ulqinit Miku  dhe bashkëkombasi im  Tomë Ndue Jaku, atdhetar i dalluar shqiptaro-amerikan  ( që  jeton prej disa dekadash në Nju-Jork)  nëpërmjet postës elektronike  pak ditë më parë më njoftoi se  më ka dërguar disa faqe gazetash  në gjuhën shqipe  që botohen në  Amerikë, në të cilat pasqyrohet jeta ,  veprimtaria   e sukseshme patriotike  dhe kontributi  i ... Read More »

Dr. Nail Draga: LIBRI PARË NË SHQIP PËR ZEZAKËT E ULQINIT

(Ali Llunji, HARAPËT E ULQINIT, Botoi: Art Club, Ulqin 2013) Ndonëse për Ulqinin deri me tash  janë shkruar artikuj, studime e botime të veçanta publicistike e shkencore  të cilat kanë rëndësinë për kohën kur janë botuar, është hetuar mungesa e një botimi për një komunitet i cili jeton më shekuj në Ulqin. Fjala është për komunitetin afrikan të zezakëve apo ... Read More »

Cmimi “Teuta”. DRITËRO AGOLLI – LEGJENDA E LETRAVE SHQIPE

QSUT Hospita

(Arsyetim per ndarjen e Cmimit “Teuta”,shkrimtarit te mirenjohur shqiptar Dritero Agollit) Dritero Agolli, një ndër shkrimtarët më të mëdhenj të letërsisë shqipe, ndër individualitetet më kreativë  të poezisë, prozës  dhe të mendimit mbi  aspektet shoqërore e krijuese të njëmendësisë sonë, me një bagazh aq të madh e kreativ  të veprave,  është bërë  sinonim i vlerave  të qëndrueshme  të fushave  krijuese në ... Read More »

Tjetër sukses i Ulqinakut: “Kiyamet” i Nikolaidisit në turqisht

cover

Në edicionin e shtëpisë botuese nga Stambolli “Aylak Kitap” është botuar përkthimi në turqisht i romanit “Ardhja” i Andrej Nikolaidisit. “Ardhja” është tregim detektivësh i cili zhvillohet në atmosferën e apokalipsës, kështu që përkthyesi i romanit Akin Terzi ka vendosur ta quajë “Kiyamet”. Ky Ulqin për romanin “Parezija” fitoi Çmimin e Bashkimit evropian për letërsi si dhe çmimin shtetëror malazez. Read More »

Promovohet libri për Harapët e Ulqinit: ETNOS I VOGËL ME ZEMËR TË MADHE

Harapet e Ulqinit - Promovim libri

Në hotelin “Mediteran” mbrëmë, në kuadër të Panairit të 14 të librit, është prezantuar libri i botuar pak kohë më parë “Harapët e Ulqinit” e publicistit Ali Llunji. Sipas fjalëve të dr Nail Dragës, ky libër është studimi më gjithëpërfshirës deri tani për këtë grupim etnik. “Ishte ky një etnos i vogël me zemër të madhe”, shtoi dr Ruzhdi Ushaku, ... Read More »

Sonte në Panairin e librit: NATA ME ALI LLUNJIN

Ali Llunji, Harapet e Ulqinit

Në kuadër të Panairit të 14 të librit sonte, me fillim në ora 20.30, në hotelin “Mediteran”, do të prezantohet libri i botuar pak kohë më parë “Harapët e Ulqinit” e publicistit Ali Llunji. Ky libër është studimi më gjithëpërfshirës deri tani për këtë grupim etnik i cili Ulqinit gjatë tre shekujsh i ka dhënë sharmë dhe hijeshi të posaçme. ... Read More »

Mbrëmë në panairin e librit: MBRËMJE DEDIKUAR ALI PODRIMJES

Ali Podrimja (Kosovo)

Në kuadër të Panairit të 14 të librit mbrëmë në hotelin “Mediteran” është mbajtur mbrëmja dedikuar poetit Ali Podrimja. Mbi jetën dhe punën e këtij poeti të madh të gjuhës shqipe folën kritiku letrar dr Basri Çapriqi dhe drejtoresha e Institutit të librit në Tiranë Irena Toçi. Vargjet e veta për Podrimjen i lexoi poetja Rita Saliu, ndërsa aktori i ... Read More »

Skena verore: SONTE TEATROT NGA PRISHTINA DHE SHKODRA

Muzeu, Muzej, Tregu i roberve, Trg robova, Stari grad, Kalaja

Në Skenën verore në Kala sonte është parashikuar mbajtja e dy programeve dramatik. Fillimisht, në ora 21, do të luhet monodrama “Mos na harroni”, e luajtur nga Teatri kombëtar i Prishtinës, e në regji të Ismet Elezit. Gjysmë ore më vonë, vizitorët do të kenë mundësi të shohin shfaqjen “Kënaqësia e tradhtisë”, e tetos nga Shkodra, ndërsa në regji të ... Read More »

Scroll To Top