Saturday , November 28 2020
Lajmi i fundit

Art Club: TË PREMTEN PËRURIMI I LIBRIT “BISEDA E BREZAVE”

Ftesa - Dimitrov Popoviq

Shoqata e Artistëve dhe Intelektualëve “Art Club” në bashkëpunim me Qendrën për Ruajtjen dhe Zhvillimin e Kulturës së Pakicave dhe Bibliotekën e Qytetit – Ulqin do të bëjnë përurimin e vëllimit poetik “Biseda e brezave” të autorit Dimitrov Popoviq, të premten, më 20 dhjetor 2019, ora 18.00, në mjediset e Bibliotekës së Qytetit – Ulqin. Read More »

SHAI “Art Club”: PËRURIMI I LIBRAVE TË ALI BARDHIT

Ftesa - Varrezat ne Ulqin

Shoqata e Artistëve dhe Intelektualëve “Art Club” do të bëjë përurimin e librit “VARREZAT NË ULQIN – Zona e brendshme e qytetit dhe rrethina e afërt” të autorit mr. Ali Bardhi, të premten, më 13 dhjetor 2019, ora 19.00, në Galerinë e Qendrës së Kulturës – Ulqin. Ndërsa të shtunën, më 14 dhjetor 2019, ora 11.00, në Qendrën Islame Edukative Humanitare “Munira” ... Read More »

Art Club: NË SHKOLLËN FILLORE “BOSHKO STRUGAR” U PËRURUA LIBRI “PRINCESHA ALBIONË” I SHKRIMTARIT ASLLAN BISHA

IMG-ca5031852df09898142a7cedf1913db1-V

  Përmbledhja me tregime për fëmijë “Princesha Albionë” e shkrimtarit Asllan Bisha është përuruar sot (të premten) në Shkollën Fillore “Boshko Strugar” në Ulqin, ku autori ka punuar si mësimdhënës i gjuhës dhe letërsisë shqipe. Në emër të botuesit, nxënësit dhe mësimdhënësit e pranishëm i ka përshëndetur kryetari i Shoqatës së Artistëve dhe Intelektualëve “Art Club”, Ismet Kallaba. Ai dhe ... Read More »

Ibrahim BERJASHI: RRUDHAT E BALLIT I KEMI FSHEHUR ME KAPELE (cikël poezish)

ibrahim-berjashi

FLETË E GRISUR NË LIBRIN E HISTORISË Rrënjët – t’k’putura,në zemër tjetër, Dhe gjakun – të dalldisur e t’shprishur, Belbëzim- pa ndjesi,të vjetër, Udhëtarë – të kërrusur e t’braktisur… Herë -në ferr, Herë -në parajsë, Skandaloze- kapricioze: Gur i çarë,det i tharë, Pa fis,ulli as farë, Nuk lind – djalë, As – s’vehet unazë. Krejt- të katandisur! Ritual – shëmti,etike, ... Read More »

“Perla e Bunës 2”: KOMEDI, TRILER DHE DRAMË ROMANTIKE

biser-bojane-2-velika-plaža-ulcinj-foto-gov.me_

Këto ditë në RTS filloi shfaqja e tetë episodeve të reja të cilët janë pjesë e sezonit të dytë të serialit të njohur “Perla e Bunës”, të cilët u xhiruan nga qershori deri në gusht në rivierën e Ulqinit. Seriali nën regjinë e Mima Karaxhiqit është njëkohësisht komedi, triler dhe dramë romantike, sepse përveç lëmshe dashurie dhe kthesave interesante melodramatike, ... Read More »

“Art Club”: Botohet përmbledhja me tregime për fëmijë “Princesha Albionë” të shkrimtarit Asllan Bisha

Kopertina - Princesha Albionë

Shkrimtari Asllan Bisha është njëri ndër krijuesit më produktivë ndër shqiptarët në Malin e Zi. Për lexuesit e vegjël ai këto ditë ka dalë me librin e ri “Princesha Albionë”, përmbledhje e tregimeve për fëmijë. Në libër janë përfshirë 16 tregime, një pjesë e të cilëve janë tregime të reja, kurse disa prej tyre janë botuar më herët. Edhe në ... Read More »

Art Club: Prof. dr. Ruzhdi Ushaku sjell botimin e ri “Enigma e Valdanosit”

Enigma Ruzhdi Ushaku

Studiuesi i njohur nga Ulqini, prof. dr. Ruzhdi Ushaku, vjen për lexuesin me një botim të ri, “Enigma e Valdanosit”, një përpjekje për të ndriçuar shumë mistere dhe enigma që lidhen me këtë lokalitet dhe toponim. Autori tregon se vetë emri Valdanos e ka intriguar që në fëmijërinë e tij sepse i tingëllonte si diçka e mistershme. Krahas kësaj, shumë ... Read More »

Scroll To Top