Monday , January 22 2018
Lajmi i fundit

Gjithçka gati: „SERVANTES DHE DULCINEA“ NË PROGRAM SONTE

Servantes dhe Dulcinea

Organizatorët e dramës „Servantes dhe Dulçinea“ kanë lajmëruar që gjithçka është gati për premierën e kësaj drame romantike në Qendër për kulturë në Ulqin. „Kjo ishte një punë e madhe edhe për teatrot profesionist duke marrë parasysh tematikën e dramës, efektet e skenës dhe kostumografin“, tha regjisori Munib Abazi. Në premierën e sotme, përveç të ftuarve të lartë të Ministrisë ... Read More »

Kadare dhe Agolli: SERVANTESI DHE HISTORIA E LIDHJES ME SHQIPTARËT

Agolli Kadare

Agolli dhe Kadareja, të dy e kishin objektiv shkrimin e një libri me personazh qendror autorin e “Don Kishotit”… Vite të shkuara, që në rininë e tyre, dy nga shkrimtarët më të shquar shqiptarë, Ismail Kadare dhe Dritëro Agolli, kanë pohuar, apo këtë edhe e kanë shkruar se, secili në llogarinë e tij, kishin pasur për një kohë të gjatë ... Read More »

Nikolaidis për „Servantes dhe Dulcinea”: ROJTARI I SHPIRTIT TË KËTIJ QYTETI

Servantes

“Në këto kohë të vështira për Ulqin, kur ky qytet i vjetër vetëm po mbijeton, nuk ka askush që gjërat mund ti lëviz para përveç vet Ulqinakëve”, ka vlerësuar shkrimtari dhe kritiku i filmit Andrej Nikolaidis. Ai theksoi që për këtë arsye çdo manifestim i shpirtit, entuziazmit dhe inventivitetit sot ka vlerë më shumë se më herët, e pikërisht këtë ... Read More »

Nesër në galerinë e Qendrës: PRESS “SERVANTES DHE DULCINEA”

Servantesi

Në Galerinë e Qendrës kulturore, nesër (të enjten) do të mbahet konferenca për shtyp e grupit teatral i cili përgatit dramën “Servantes dhe Dulçinea”. Me këtë projekt gazetarët do ti njoftojë regjisori i dramës Munib Abazi, si dhe personazhet kryesorë Muho Uruçi (Servantesi) dhe Flutur Mustafa (Dulçinea).Premiera e kësaj drame do të shfaqet tre net. Të premten, më 16 maj, ... Read More »

Mbrëmë në “Montana”: PROMOVOMOHET LIBRI I REXHEP LLESHIT

Istina

Në restorantin “Montana” mbrëmë është mbajtur promovimi i librit “Moja istina”(E vërteta ime) e autorit Rexhep Lleshi. Ky është edicioni i librit në gjuhën malazeze, i cili para dy viteve është botuar në gjuhën shqipe.Për këtë vepër voluminoze autobiografike me frymëzim folën Lubomir Kovaçeviq, Mima Bezmareviq, Gjergj Camaj, si dhe vet autori, derisa është lexuar letra e Qazim Nikeziqit. Botimin ... Read More »

Në Kala: QËNDROJË EKIPI I ARKITEKTËVE FRANCEZ

Kalaja, Stari grad

Pesë arkitektë nga Franca, në krye me princin Nikolla i II Petroviq Njegosh kanë kryer sot qëndrimin studimor në Kala të Ulqinit. Ato bënë analizën e gjendjes së objekteve të rrënuara në këtë hapësirë, ndërsa gjatë vitit të ardhshëm do të punojnë projektin e rindërtimit të tyre. “Pastaj do të tentojmë që nga donatorët vendas dhe të huaj të gjejmë ... Read More »

Ekspozita: RUDI GOGA DHE SERVANTESI

184866_195359047151835_6923212_n

Në Galerinë e Qendrës për kulturë në Ulqin, më 16 maj, do të hapet ekspozita e pikturave dhe vizatimeve të piktorit të njohur Rudi Goga, tema e së cilës do të jetë shkrimtari i njohur spanjoll Miguel de Servantes. “Ideja për këtë ekspozitë ka lindur mbasi që është lajmëruar që përgatitet drama teatrale “Servantes dhe Dulçinea”, tha për Portalin Ul-info ... Read More »

Premiera: „SERVANTES DHE DULCINEA” MË 16 MAJ

Servantes

Të premten më 16 maj, në 20.30, në Sallën e madhe të Qendrës për kulturë, do të mbahet premiera e dramës teatrale “Servantes dhe Dulçinea”, tha për Portalin Ul-info drejtuesi i këtij projekti Munib Abazoviq. Ai theksoi që kjo dramë do të shfaqet fillimisht tre net me radhë: natën e parë do të ftohen personalitetet nga jeta publike, politike dhe ... Read More »

Canka: FJALA PËRSHËNDETËSE PËR REVISTËN “DIJA”

Ne promovimin e Dijes

Zonja dhe zotërinj, të nderuar miq, të dashur bashkëqytetar! 11 numra të revistës DIJA tashmë janë bërë enciklopedi e llojit të vet të Shqiptarëve në Mal të Zi, por edhe të komunës së Ulqinit. Sepse, duke marrë parasysh strukturën, mënyrën dhe llojin e teksteve dhe autorët të cilët janë të përfaqësuar aty, është lehtë të konkludojmë që bëhet fjalë për ... Read More »

Scroll To Top