Thursday , December 3 2020
Lajmi i fundit

Ibrahim BERJASHI: RRUDHAT E BALLIT I KEMI FSHEHUR ME KAPELE (cikël poezish)

ibrahim-berjashi

FLETË E GRISUR NË LIBRIN E HISTORISË Rrënjët – t’k’putura,në zemër tjetër, Dhe gjakun – të dalldisur e t’shprishur, Belbëzim- pa ndjesi,të vjetër, Udhëtarë – të kërrusur e t’braktisur… Herë -në ferr, Herë -në parajsë, Skandaloze- kapricioze: Gur i çarë,det i tharë, Pa fis,ulli as farë, Nuk lind – djalë, As – s’vehet unazë. Krejt- të katandisur! Ritual – shëmti,etike, ... Read More »

“Perla e Bunës 2”: KOMEDI, TRILER DHE DRAMË ROMANTIKE

biser-bojane-2-velika-plaža-ulcinj-foto-gov.me_

Këto ditë në RTS filloi shfaqja e tetë episodeve të reja të cilët janë pjesë e sezonit të dytë të serialit të njohur “Perla e Bunës”, të cilët u xhiruan nga qershori deri në gusht në rivierën e Ulqinit. Seriali nën regjinë e Mima Karaxhiqit është njëkohësisht komedi, triler dhe dramë romantike, sepse përveç lëmshe dashurie dhe kthesave interesante melodramatike, ... Read More »

“Art Club”: Botohet përmbledhja me tregime për fëmijë “Princesha Albionë” të shkrimtarit Asllan Bisha

Kopertina - Princesha Albionë

Shkrimtari Asllan Bisha është njëri ndër krijuesit më produktivë ndër shqiptarët në Malin e Zi. Për lexuesit e vegjël ai këto ditë ka dalë me librin e ri “Princesha Albionë”, përmbledhje e tregimeve për fëmijë. Në libër janë përfshirë 16 tregime, një pjesë e të cilëve janë tregime të reja, kurse disa prej tyre janë botuar më herët. Edhe në ... Read More »

Art Club: Prof. dr. Ruzhdi Ushaku sjell botimin e ri “Enigma e Valdanosit”

Enigma Ruzhdi Ushaku

Studiuesi i njohur nga Ulqini, prof. dr. Ruzhdi Ushaku, vjen për lexuesin me një botim të ri, “Enigma e Valdanosit”, një përpjekje për të ndriçuar shumë mistere dhe enigma që lidhen me këtë lokalitet dhe toponim. Autori tregon se vetë emri Valdanos e ka intriguar që në fëmijërinë e tij sepse i tingëllonte si diçka e mistershme. Krahas kësaj, shumë ... Read More »

Ministria: SHPËRBLEHEN NËNTË NXËNËS DHE ARSIMTARË NGA ULQINI

Shkolla

Në vitin 2018 nëntë nxënës dhe arsimtarë nga Ulqini u shpërblyen nga Fondi për Cilësi dhe Talente të Ministrisë së Arsimit të Malit të Zi. Nxënësit janë: Allmir Dodiq, Antonella Gazivoda, Diandra Koçan, Millivoje Pajoviq dhe Nora Selçanin, si dhe profesorët e tyre: Abela Avdiu, Naim Duraku, Ahmet Markasheviq dhe Arlinda Sukaliq. Sipas fjalëve të ministrit Damir Shehoviq, aksioni i ... Read More »

Të shtunën: KRIJUES NGA VLORA NË ULQIN

Libri, Knjiga, Penkalo, Stilograf

Biblioteka e Qytetit në Ulqin, Bashkimi i Krijuesve Shqiptarë në Mal të Zi dhe Këshilli Kombëtarë i Shqiptarëve organizojnë takimin letrar “Krijues nga Vlora në Ulqin”. Në këtë takim letrar do të marrin pjesë: Çlirim Hoxha, shkrimtar&gazetar&studiues, Drejtor i Bibliotekës Publike “Shevqet Musaraj” Vlorë, Myrteza Mara, Poet – Kryetar i Klubit të Shkrimtarëve “Petro Marko”,  Kozma Billa, Poet – Sekretar i Klubit të Shkrimtarëve “Petro ... Read More »

Në Festivalin e Poezisë në Stamboll: MALI I ZI PREZANTOHET NGA POETJA ULQINAKE FLUTUR MUSTAFA PLLANA

Flutur Mustafa

Në Stamboll u mbajt Festivali i 7-të i Poezisë “Istanbulensis” me temën “Puhizë Ballkanase”. Ky festival mblodhi mbi 30 poetë nga 11 vende të Ballkanit të cilët ndanë eksperiencat e tyre dhe vargjet e plotkuptimësinë e poezisë ballkanese pa marrë parasysh barrierat gjuhësore. Mali i Zi u prezantua denjësisht nga poetja ulqinake Flutur Mustafa Pllana. Poezitë e saj u përkthyen ... Read More »

Art Club: PËRURIMI I ROMANEVE TË AUTORIT MARK LUCGJONAJ

Mark Lucgjonaj - Ftesa

Shoqata e Artistëve dhe Intelektualëve “Art Club” në bashkëpunim me Bibliotekën e Qytetit – Ulqin do të organizojnë përurimin e romaneve “Fshati i heshtjes” dhe “Ligji i maskave” të autorit Mark Lucgjonaj, të premten, më 25 tetor 2019, ora 18.00, në mjediset e Bibliotekës së Qytetit – Ulqin. Read More »

Scroll To Top