Tuesday , March 31 2020
Lajmi i fundit

Kuriozitete

Feed Subscription

Rikujtim: EDHE FITUESIT E OSKARIT XHIRUAN FILMA NË ULQIN

Old Shatterhand

Të mrekulluar me bukuritë e Ulqinit artistë të shumtë të njohur e përcollën ekzotiken e natyrës së këtyre anëve në telajot e filmit. Ndër to ishte edhe fituesi i vetëm i “Oskarit” nga këto hapësira, Dushan Vukotiq – Vud, i cili në vitin 1966 xhiroi filmin “Kontinenti i shtatë”. Dy vite më herët, në kanionin e Krythës, u xhiro një ... Read More »

Dubrovnik 1933: RIZO SHURDHA PARA KAFENESË SË QYTETIT (foto)

rizo-dbk

Rizo Shurdha (1921-2003) ishte një nga Ulqinakët më të njohur dhe më të dashur në shekullin 20. Në këtë fotografi nga viti 1933 shihet Rizoja i vogël, i cili prej moshës 7 vjeçare qëndronte në Dubrovnik ku, si atraksion, me vite punonte në hyrjen në Kafenenë e qytetit (Gradska kafana). Më vonë këtë punë e kryenin dy vëllezërit e tij, ... Read More »

Ulqini në veprën e shkrimtarit të madh: PORTI KRYESOR I “TOKËS SË MALEVE TË KALTRA”

bram-stoker

Abraham – Brem Stoker (1847 – 1912) ishte shkrimtar irlandez i cili famën botërore e arriti me horor romanin “Drakula”. Në veprën e tij “The Lady of the Shroud”, Stoker përshkruan vendin misterioz në Ballkan – The Balka. Në këtë roman të publikuar në vitin 1909 porti kryesor i “Tokës së maleve të kaltra” (Land of the Blue Mountains)  është ... Read More »

Në vjeshtë: HANI SA MË SHUMË GËSHTENJA

kesten-geshtenja

Në shpatet veriore të Pinjeshit dikur kishte shumë trungje të gështenjës. Toka e lagësht, me pak diell, i përshtatej këtij druri shumë të pasur me vitamina dhe minerale. Gështenja, për shembull, ka për qindje shumë të lartë të niseshteje (mbi 44 për qind), për çka është më e ngjashme me pataten dhe misrin se sa me frutat arrore. Gjatë sezonit ... Read More »

Peloidi i Ulqinit: CILËSOR SI AI NË DETIN E VDEKUR

peloid-blato-balta

Një studim shkencor ka treguar që peloidi (balta minerale) nga Kriporja e Ulqinit nuk është më i dobët për nga cilësia se balta minerale nga brigjet e Detit të vdekur. Ky peloid, përndryshe, prej kohësh përdoret në formë të kompresës nga balta, maskës dhe preparateve topikale për trup, ndërsa preparatet shiten në tërë botën. Peloidi krijohet me grumbullimin shumëvjeçar të ... Read More »

Shpend i rrallë: PORZANA FRIKACAKE NË PLAZHIN E MADH

Pjetlic

Kënetat në Plazhin e madh, të cilat ndodhen në mes të linjave të para të dinave ranore dhe pyjeve natyror, paraqesin habitat unik në Europë. Kështu, për shembull, në këtë zonë jeton rreth një për qind e popullatës së përgjithshme europiane të shpendit të rrallë ujor – Porzana frikacake ose porzana e vogël (Porzana pusilla). Me këmbë të gjatë dhe ... Read More »

Ramonda: NË RRETHINË TË ULQINIT EKZISTON FENIKS-BIMA.

Ramonda_nathaliae

Në shpatet e Rumisë rritet feniks-lulja. Bëhet fjalë për Ramonda natalia, e cila edhe pse e tharë mund të ringjallet me shiun e parë. Ajo është bimë e ndjeshme e cila lulëzon prej gjysmës së dytë të prillit e deri në gjysmë të majit. Kur gjatë thatësirës hynë në fazën e qetësisë, tkurrë gjethtë të cilët janë aq të tharë ... Read More »

Manaferrat: KËNAQËSI E ËMBËL DHE E SHËNDETSHME

Kupina

Një nga kënaqësitë më të mëdha në kohën e fëmijërisë ishte që në gusht të hamë dhe të vjelim manaferra në kaçubat e Ullishtës. Gjyshja ime thoshte që gati të gjithë pjesët e kësaj bime kanë efekt shërues. Nga fryti i shijshëm të cilin do ta mblidhnim ajo do të bënte reçel, marmelatë, ëmbëlsira dhe lëng. Hulumtimet kanë treguar se ... Read More »

Me vetëm një gjeth lari: PËR PESË MINUTA LIROHUNI NGA STRESI!

Lovor, Lari

Shkencëtarët kanë njoftuar se me ndihmën e një gjethi të larit ekziston mundësia që njerëzit për më pak se 5 minuta të lirohen nga stresi dhe ankthi! Sipas pohimit të Genadij Malahov nga Rusia, e gjitha që duhet të bëni është të digjni larin e tharë në tavllë (taketuke). “Dilni nga dhoma 10 minuta, kur të ktheheni, do të vëreni ... Read More »

Scroll To Top