Tuesday , August 4 2020
Lajmi i fundit

Kuriozitete

Feed Subscription

NË KALABRI ULQINAKU – SINONIM PËR PIRATËT?!

Ulqini

Pirateria në Mesdhe është e vjetër sa edhe vet historia. Për pirateri ishin të njohur ilirët. Nga fillimi i shekullit të ri duggenott (Ulqinaku) është, siç thotë historiani i njohur Milan Shufllaj, në të folurin kalabrez sinonim për pirat!?Piratët Ulqinak, sidomos në shekullin 16-18, shumë shpesh kanë sulmuar dhe vjedhur brigjet e Italisë duke sjellur me vete robërit të cilët ... Read More »

National Geographic:REPORTAZH PËR BEKTASHIZMIN SHQIPTAR

sufi

Mbi kodra Në një mal të vetmuar në Shqipëri, besimtarët e mistikëve Sufi, kanë ridalë nga hijet e komunizmit – duke ftuar botën aty. Gazetarja dhe gjurmuesja e re e National Geographic, Grantee Mehves Lelic ka bërë një foto-reportazh për Sufit në Shqipëri. Ditët me Dervishin Në mëngjesin me vesë të 25 janarit, mjegulla me në fund largohet dhe ne ... Read More »

PREJARDHJA E TOPONIMIT VALDANOS

Valdanos, Panorama

Toponimi i gjirit parajsor të Valdanosit shpesh ka tërhequr vëmendjen e vendasve dhe shkencëtarëve. Në  opinion është përhapur interpretim që do të thotë “lugina e arrave”, e cila ka prejardhjen nga fjalët italiane “valle di noce”. Kjo hipotezë është e mbështetur në faktin që në rrethinën e afërt të plazhit në Valdanos ekzistojnë arrat shekullore. Por, mendojmë që është më ... Read More »

SYRI I BEGUT NË LIQENIN E SHASIT

Liqeni i Shasit, Sasko jezero

Thellësia më e madhe në Liqenin e Shasit është rreth nëntë metra dhe gjendet në degën e cila quhet Syri i Begut. Në këtë vend është burimi nënujor i cili këtë liqe verës e furnizon me ujë të kripur, për ç’arsye në sistemin e tij mund të gjendet dhe disa lloje të peshkut të detit. Niveli mesatar më i lartë ... Read More »

SARA EMRI MË I SHPESHT

Sipas të dhënave të Ministrisë së punëve të brendshme dhe administratës publike, emri më i shpeshtë që vitin e kaluar është dhënë fëmijëve në Mal të Zi është Sara. Interesante është që këtë emër që ka prejardhje hebraike, e do të thotë sundimtare, sunduese, ia japin fëmijëve femër të gjithë grupet fetare në Mal të Zi. Sara ishte gruaja e ... Read More »

VALËT E DETIT DERI TEK SHËNKOLLI!

Ada e Bunes, Ada Bojana, Panorama

Ishulli Ada është krijuar me fundosjen e anijes në grykëderdhjen e Bunës në det në vitin 1858. Me kohë rreth saj janë grumbulluar sedimentet lumore të Bunës, kështu që mbas 24 viteve është shfaqur ishulli. Derisa nuk ka ekzistuar Ada, dhe më vonë deri në vitin 1899 (derisa ajo ishte akoma e vogël), valët nga punenti (era e fortë perëndimore) ... Read More »

RRUGËT E ULQINIT NË REGJION

Sipas qytetit tonë janë quajtur dy rrugë në lagjet e njohura në kryeqytetet e Serbisë dhe të Malit të Zi, si dhe në Kosovë. „Rruga e Ulqinit“(Ulcinjska ulica) në Beograd gjendet në vendbanimin Zvezdara, derisa (Ulcinjska) në Podgoricë gjendet në lagjen ekskluzive Gorica. Rruga e Ulqinit gjendet edhe në Prizren, derisa në Prishtinë quhet thjeshtë „Ulqini“. Në afërsi të saj ... Read More »

ROSA MARSATORJA

Marsatorja është lloj i vogël i rosës. Rosa marsatorja ka vetull të bardh karakteristike. Në fluturim duket si ngjyrë kaltër e zbehur. Ushqehet me zhytje në ujë. Në Kripore qëndrojnë rreth katër mijë çifte të marsatores, që është një për qind e popullatës e cila bënë folenë në Evropë. Read More »

GURI I GJERANAVE

Guri i Gjeranava, Krs od Djerana

Ishulli i vogël ose thjesht guri i Gjeranave gjendet 2,2 milja në juglindje nga kepi i Gjeranave dhe një milje nga bregu. Këtë lokalitet zhytësit e quajnë vendin e amforave të fundosura, detarët “varrezë e anijeve”, ndërsa peshkatarët habitat të guacave dhe të shumë llojeve të çmueshme të peshkut (dental, kocë, levrek, peshk guri …) Detarët e anijeve me vela ... Read More »

BEJTET NË ULQIN

Hotel-Dvori-Balsica-Ulcinj-Montenegro-8

Në Ulqin gjithmonë ishte zakon i bukur që me rastin e ngjarjeve të rëndësishme lokale apo familjare mendimi të shprehet me vargje. Gjatë shekullit 18 është zhvilluar krijimtaria e njohuri si letërsia e bejtexhive apo e teqeve, gjegjësisht letërsia në gjuhën shqipe, por në alfabetin arab. Kjo letërsi, pra, është krijuar si prodhim i kulturës islame dhe nevojës shpirtërore të ... Read More »

Scroll To Top