Tuesday , December 11 2018
Lajmi i fundit

Hajrullah Hajdari: ASIMILIMI I QETË I SHQIPTARËVE NË MAL TË ZI

Hajrullah Hajdari

Bashkëpunimi i partive politike të shqiptarëve në Mal të Zi me pushtetin qendror të këtij shteti dhe marrëdhënjet e mira me partinë – shtet- DPs-in, mëndohej se, ndoshta, duhet të prodhojë efekte pozitive në aspektin e avansimit të të drejtave dhe lirive të njeriut dhe integritetit kombëtarë të shqiptarëve si parabazë për një zhvillim ekonomik të avansuar e të qëndrueshëm. ... Read More »

Qani Osmani: Dita e alfabetit dhe koha e analfabetëve

Qani Osmani

Një ndër datat me rëndësi kombëtare për ne shqiptarët është edhe Dita e Alfabetit, e cila shënohet si një ngjarje me shumë rëndësi kulturore dhe kombëtare në të gjitha trojet e banuara me shqiptarë. Gëzon fakti që populli shqiptar gjatë historisë ka qenë i lidhur me gjuhën, historin dhe tokat e veta me rrënjë, po sikur lisi shekullor, kështu që ... Read More »

Qani Osmani: AKADEMIKËT ME TITUJ!

Qani Osmani

Realiteti i pamëshirshëm e vrastar me të cilën sot ballafaqohet rinia shqiptare në përgjithësi, është të marshuarit drejt univerziteteve, ku sot kemi mijëra studentë të diplomuar e thuajse po aq të papunësuar. Nëqoftë se e analizojmë më detajishtë këtë realitet hasim me dilemën se a thua vallë këto univerzitete ju servojnë cilësi aq të larta të dijes sa që të ... Read More »

N.Shaptafi: KUSH ËSHTË MË I DASHTUNI I MILLOS!!

Nevryz Shaptafi

Lideret e partive shqiptare me ne fund u ulen ne nje tryeze te perbashket… Brenda mureve nje kalaje zhvillohet biseda ne mes te tre aktorve te skenes politike.Ne kete situate ato gjinden njekohsisht brenda dy roleve: ne njeren ane te bindin skenaristin se cili i permbahet me se miri skenarit,ndersa ne anen tjeter te bindin publikun se e gjithe kjo ... Read More »

Dr. Petkoviq: RËRA QË NXIRRET NGA BUNA TË PËRDORET PËR MBUSHJEN E PLAZHEVE

Racva Bojana, Buna

„Nuk duhet të shitet asnjë metër kub rërë nga Buna si material ndërtimor, gjersa njëkohësisht plazhet që gravitojnë afër grykëderdhjes po zhduken“, vlerësoi prof. Dr. Savo Petkoviq. Ai është një nga autorët e Projektit për mirëmbajtjen e rrjedhshmërisë së degës së djathtë të lumit Buna, në bazë të cilit po kryhen punimet për heqjen e tepricës së materialit nga Buna. ... Read More »

Ismet Kallaba: ULQINI, SKENË E TEATRIT ABSURD

Ismet Kallaba

Akoma pa u shuar mirë plagët nga djegia e ullishtës në Bashbylyk, me ç’rast u dogjën disa qindra ullinj të vjetër (qindravjeçarë) duke shkaktuar një dëm të pakompensueshëm, një tjetër lajm i keq bëhet i ditur në lidhje me ullishtën në Valdanos. Paralajmërimi i qeverisë së Malit të Zi për mundësinë e shkëmbimit të pronës së një firme nga Nikshiqi ... Read More »

Ali Gjeçbritaj: VITI I SKENDERBEUT – Kryetrimi dhe vepra e tij jetojnë në qenien tonë

Ostros Skenderbeu

Viti i Skënderbeut po shenohet gjithandej kah frymojnë shqipatarët me aktivitete të ndryshme. Kaluan 550 vjet që kryetrimi iku në amshim, la pas vetës heroizëm të cilin jo vetëm shqiptarët por gjithë Europa po e shenon në mënyra dhe forma të ndryshme. Pesqind e pesëdhjetë vjetë nuk janë pak. Por figura Skënderbeut nuk është shlyer asnjëherë nga kujtesa e popullit ... Read More »

Scroll To Top