Monday , December 16 2019
Lajmi i fundit

Dilema prindërore: AUTORITAR OSE LIBERAL NDAJ FËMIJËVE

femijet

Shkruan: Arlinda Sukaliqi FËMIJËT NUK DUHET DETYRUAR, ATA DUHET T’I BINDIM Shpesh si prindër pyesim veten se cila gjë është më e mirë për fëmijën tonë,cila sjellje ose cili qendrim është i duhuri që fëmia jonë të marr edukimin e duhur.Na ka rastisur të dëgjojmë se kontrolli i tepruar dhe autoritarizmi në edukimin e fëmijëve,i nxit shpesh që fëmijët te ... Read More »

RASTI VALDANOS – PAKUJDESI DHJETËRA VJEÇAR I SHTETIT

Valdanos

Në janar të këtij viti u bënë plotë katër dekada prej ditës kur Ulqinakët mbetën pa rreth 18 mijë rrënjë ullinj shekullor në gjirin e Valdanosit. Me Vendimin e Kuvendit të Komunës së Ulqinit nga viti 1978, në Valdanos nga një numër i madh i Ulqinakëve u morr prona “për ndërtimin e objektit ushtarak me karakter të përhershëm”. Me këtë ... Read More »

Prim.dr Gani Karamanaga: TA SHPËTOJMË MATERNITETIN

Gani Karamanaga

Materniteti ka qenë ëndrra e shumë gjeneratave, mjekëve, si edhe nënave që të lindin në vendin e tyre. Pas vitit 1945 në lokalitetin e hotelit “Jadran” në gadishullin Suka u propozua që ky objekt të transformohet në Spital të Përgjithshëm me Maternitet, por nuk pati mirëkuptim për këtë ide. Në atë kohë të gjithë ulqinakët lindin në Tivar dhe në ... Read More »

Arlinda Sukaliqi: VRASËSI I HESHTUR

Femije, Djeca

Prindër të dashur zgjohuni,një „virus“, vrasës i heshtur po zhvillohet tek femijët Prinndër te dashur ju nuk po e vereni por një tragjedi e hehtur po zhvillohet nëpër shtëpitë tona ,dhe ka të bëjë me më të vlerëshmit tanë,me pasurinë tonë me të çmuar-fëmijët tanë. Psikologë të shumtë dokumentojnë se nëpër mes punës së tyre si terapist kanë parë qindra ... Read More »

Senad Maku: “LARAMANIZMI” I HAXHI ZENELIT NË SHKRIMET E TIJA NDAJ PUSHTIMIT OSMAN DHE ISLAMIT SI FE !!

Senad Maku

Ajo që mora shkas të shkruaj dhe të reagoj janë zërat dhe shkrimet e disa bashkvendasve të mi, konkretisht duke u fokusuar në artikujt dhe veçanërisht në artikullin e fundit të z. Haxhi Zenelit me titull “E vërteta e konvertimit të shqiptarëve” të botuar nëpër portalet tona, ku autori nuk është objektiv në atë që shkruan dhe kur flet për ... Read More »

Shaban Peraj: PUSHTETIN E HUMBËN JO ME FAJIN E VOTUESIT

Shaban Peraj

Kur i dëgjon se si flasin liderët e subjekteve politike shqiptare këtu në Mal të Zi e kuptojmë se ku jemi. Ata janë bërë pjesë e pashmangshme e problemeve tona, pa ndonjë alternativë. Në Mal të Zi ka disa vite që po të njëjtit, përditë e më shumë po e damkosin shoqërinë tonë. Këtë e shohin të gjithë qytetarët shqiptarë ... Read More »

Ali Salaj: PARTITË POLITIKE SHQIPTARE REFLEKTUAN ZHGËNJIM

Ali Salaj

Marrëveshja për pushtetin vendor në komunën e Ulqinit tregoi përfundimisht fytyrën e vërtetë të liderëve politikë shqiptarë, të cilët për hir të interesave personale bënë pazare në dëm të interesave të qytetarëve dhe votuesve shqiptarë. Edhe pse partitë politike shqiptare i kishin numrat e duhur (18) për të ushtruar vetë pushtetin, ato u përcaktuan për një koalicion të pazakonshëm dhe ... Read More »

Gazmend Çitaku: NË KALANË E MBRETËRESHËS ILIRE – TEUTA

Kalaja e Teutes

13 maj 2018. Ditë e diele. Moti jo shumë i keq nga pak bie shi por plani që kemi bërë për të vizituar Kalanë e mbretëreshës ilire Teuta në Rrizanë (Rhizon, Risani i sotëm) duhej zbatuar. Kësaj radhe duke ndjerë vështirësinë e pushtimit të kësaj pike historike shumë domethënëse për të gjithë ne vendosëm që të nisemi pak më heret ... Read More »

S.Shkreli: ULQINI, 28 VITE TË HUMBURA! A VETËM DPS-I KA FAJ?

Simoni

Lexova ditët e fundit reagime të ndryshme rreth marrëveshjes për zgjedhjen e drejtuesve të “rinjë” në Komunen e Ulqinit! Nuk u çudita aspak, edhe pse kam kaq shumë vite që shoh se si luhet në kurrizë të Ulqinit, banorëve të kësaj njësie administrative sa sot asnjë nuk më çuditë. Nuk dua të bëjë histori, e as të sjell ne kujtesën ... Read More »

Scroll To Top