Saturday , August 15 2020
Lajmi i fundit

Arijana Kurmemoviq: BOTA DETARE DHE PESHKATARËT VIKTIMAT E PARA TË KËRKIMIT TË NAFTËS DHE GAZIT

Polar 2

Tre vite pas shpalljes së tenderit, nisi kërkimi i naftës dhe gazit në Bregdetin malazez. Paralajmërohen tendera dhe shpime të reja kërkimore, u përcaktua tashmë edhe fitimi për shtetin, por jo edhe për qytetarët. Për dëm pak kush brengoset. Këto ditë në ujërat territorial të Malit të Zi do të lundrojë anija për kërkime sizmike të konsorciumit italo-rus “Eni – ... Read More »

S.Ganiq: EKOSISTEMI I KRIPORES ÇDO DITË PO PRISHET, SHTYRJA E ZGJIDHJES ËSHTË FATALE

Kriporja, Solana 7

Në hapësirën e Kripores së Ulqinit gjendja është alarmuese. Biodiversiteti po prishet dita ditës, basenet janë në gjendje katastrofale, u ndryshua edhe përbërja kimike e ujit, ndërsa për shkak të të gjitha të përmendurave, përbërja e botës shpendore po ndryshon konsiderueshëm. Në Kripores ot ka më shumë lloje të shpendëve të ujërave të ëmbla, u shkatërruan më shumë se 60 ... Read More »

N.Shaptafi: KUSH ËSHTË MË I DASHTUNI I MILLOS!!

Nevryz Shaptafi

Lideret e partive shqiptare me ne fund u ulen ne nje tryeze te perbashket… Brenda mureve nje kalaje zhvillohet biseda ne mes te tre aktorve te skenes politike.Ne kete situate ato gjinden njekohsisht brenda dy roleve: ne njeren ane te bindin skenaristin se cili i permbahet me se miri skenarit,ndersa ne anen tjeter te bindin publikun se e gjithe kjo ... Read More »

M.Knezheviq: EROZIONI DHE PAKUJDESI PO I HANË “MUSHKËRITË E QYTETIT”

Borova 1

Nëse urgjentisht nuk ndalet shkatërrimi i Pyllit të Pishave ky ambient unik bregdetar në pjesën e pasme të shumë plazheve në bregdetin e Ulqinit mund të ndryshohet në mënyrë drastike vitet e ardhshme dhe të zhduket ngadalë. Pjesa më e rrezikuar e pyllit shtrihet pranë bregdetit, nga ish hoteli “Galeb” deri tek hoteli “Albatros” dhe më gjatë, në gjatësi prej ... Read More »

Dr. Petkoviq: RËRA QË NXIRRET NGA BUNA TË PËRDORET PËR MBUSHJEN E PLAZHEVE

Racva Bojana, Buna

„Nuk duhet të shitet asnjë metër kub rërë nga Buna si material ndërtimor, gjersa njëkohësisht plazhet që gravitojnë afër grykëderdhjes po zhduken“, vlerësoi prof. Dr. Savo Petkoviq. Ai është një nga autorët e Projektit për mirëmbajtjen e rrjedhshmërisë së degës së djathtë të lumit Buna, në bazë të cilit po kryhen punimet për heqjen e tepricës së materialit nga Buna. ... Read More »

A.Kurmemoviq: ULQINAKËT S’KANË ÇFARË TË BËNË ME MBETURINA

Mbeturina, Otpad, Bashbylyk

Ulqinit çdo ditë po i zihet fryma nga deponitë e egra, ndërsa përpjekjet e përditshme të Ndërmarrjes Komunale nuk janë të mjaftueshme, sepse, tash gati dy vite, nuk ekziston vendi për deponimin e mbeturinave të ngurta dhe ndërtimore. Drejtori i Ndërmarrjes Publike “Veprimtaritë Komunale” Skender Kaleziqi thotë se po e përballojnë situatën ashtu si dinë dhe munden dhe se fajtori ... Read More »

Ismet Kallaba: ULQINI, SKENË E TEATRIT ABSURD

Ismet Kallaba

Akoma pa u shuar mirë plagët nga djegia e ullishtës në Bashbylyk, me ç’rast u dogjën disa qindra ullinj të vjetër (qindravjeçarë) duke shkaktuar një dëm të pakompensueshëm, një tjetër lajm i keq bëhet i ditur në lidhje me ullishtën në Valdanos. Paralajmërimi i qeverisë së Malit të Zi për mundësinë e shkëmbimit të pronës së një firme nga Nikshiqi ... Read More »

Scroll To Top