Friday , June 5 2020
Lajmi i fundit

Senad Maku: “LARAMANIZMI” I HAXHI ZENELIT NË SHKRIMET E TIJA NDAJ PUSHTIMIT OSMAN DHE ISLAMIT SI FE !!

Senad Maku

Ajo që mora shkas të shkruaj dhe të reagoj janë zërat dhe shkrimet e disa bashkvendasve të mi, konkretisht duke u fokusuar në artikujt dhe veçanërisht në artikullin e fundit të z. Haxhi Zenelit me titull “E vërteta e konvertimit të shqiptarëve” të botuar nëpër portalet tona, ku autori nuk është objektiv në atë që shkruan dhe kur flet për ... Read More »

Shaban Peraj: PUSHTETIN E HUMBËN JO ME FAJIN E VOTUESIT

Shaban Peraj

Kur i dëgjon se si flasin liderët e subjekteve politike shqiptare këtu në Mal të Zi e kuptojmë se ku jemi. Ata janë bërë pjesë e pashmangshme e problemeve tona, pa ndonjë alternativë. Në Mal të Zi ka disa vite që po të njëjtit, përditë e më shumë po e damkosin shoqërinë tonë. Këtë e shohin të gjithë qytetarët shqiptarë ... Read More »

Ali Salaj: PARTITË POLITIKE SHQIPTARE REFLEKTUAN ZHGËNJIM

Ali Salaj

Marrëveshja për pushtetin vendor në komunën e Ulqinit tregoi përfundimisht fytyrën e vërtetë të liderëve politikë shqiptarë, të cilët për hir të interesave personale bënë pazare në dëm të interesave të qytetarëve dhe votuesve shqiptarë. Edhe pse partitë politike shqiptare i kishin numrat e duhur (18) për të ushtruar vetë pushtetin, ato u përcaktuan për një koalicion të pazakonshëm dhe ... Read More »

Gazmend Çitaku: NË KALANË E MBRETËRESHËS ILIRE – TEUTA

Kalaja e Teutes

13 maj 2018. Ditë e diele. Moti jo shumë i keq nga pak bie shi por plani që kemi bërë për të vizituar Kalanë e mbretëreshës ilire Teuta në Rrizanë (Rhizon, Risani i sotëm) duhej zbatuar. Kësaj radhe duke ndjerë vështirësinë e pushtimit të kësaj pike historike shumë domethënëse për të gjithë ne vendosëm që të nisemi pak më heret ... Read More »

S.Shkreli: ULQINI, 28 VITE TË HUMBURA! A VETËM DPS-I KA FAJ?

Simoni

Lexova ditët e fundit reagime të ndryshme rreth marrëveshjes për zgjedhjen e drejtuesve të “rinjë” në Komunen e Ulqinit! Nuk u çudita aspak, edhe pse kam kaq shumë vite që shoh se si luhet në kurrizë të Ulqinit, banorëve të kësaj njësie administrative sa sot asnjë nuk më çuditë. Nuk dua të bëjë histori, e as të sjell ne kujtesën ... Read More »

Xh.Zeneli: PËRFAQËSUESIT E SHQIPTARËVE NË MAL TË ZI – NGA LOJALIZMI DERI TE SERVILIZMI I TEPRUAR NDAJ PUSHTETIT

Xheladin Zeneli

Sikur disa parti shqiptare të ishin lojal ndaj çështjes shqiptare aq sa janë lojal ndaj Malit të Zi dhe Millo Gjukanoviqit, pozita e shqiptarëve në këtë shtet do të ishte shumë më e mirë! Në zgjedhjet presidenciale që u mbajtën me 15 prill 2018, përballë 6 kandidatëve të tjerë opozitarë, me 53,8% fitoi kandidati i PDS-së, Millo Gjukanoviq, njeriu që ... Read More »

M.Shaptafa: FORMIMI I INDIVIDIT ME IDENË E BESIMIT NË ZOT

Medjeni

Dëshiroj të spjegoj nje hadith/thenje të profetit Muhammed a.s. por së pari dua të bëj një hyrje. Historia është si një organizëm i gjallë. Çdo periudhe nxjerr një tjetër. Çdo ide/ologji nxjerr një tjetër e kështu me rradhë. Prandaj Zoti në Kur’an thot: “Shetitni nëpër tokë dhe shihni si kanë vajtur ata para jush..”, duke dashur të na tregojë se ... Read More »

Esat Mehmeti: ULQINI KA KRIZË EKONOMIKE, POLITIKE DHE INSTITUCIONALE!

Esat Mehmeti

Ngecja ekonomike, rritja e papunësisë, pa perspektiva e të rinjve dhe  varfëria e madhe, janë disa nga shifrat që dëshmojnë se ekonomia e Ulqinit është në krizë të thellë ekonomike, politike dhe institucionale. Përfaqësuesit kryesor të këtij mjedisi me qëndrimet e veta kryeneçe, dëshmojnë joseriozitetin e duhur. Loja e tyre jo e hijshme, për pasojë, përshkallëzoi edhe më shumë krizën ... Read More »

Gani Karamanaga: ULQINI DHE SHKODRA

Gani Karamanaga

Dashuria Pjesë e rëndësishme e historisë, kulturës dhe traditës së Shkodrës është edhe Pazari i Vjetër  i këtij qyteti, që, për fat të keq, sot nuk ekziston më. Sipas të dhënave gojore fillimet e tij, mendohet se i përkasin Dinastisë së Bushatllinjve, por që lulëzimin më të madh ai e arriti gjatë pushtimit osman, duke u bërë pazari më i ... Read More »

Qani Osmani: IDENTITETI I PËRBASHKËT KOMBËTAR

Qani Osmani

Me 11 mars në Ulqin Instituti i Komunikimit “Medius” nga Tirana në bashkëpunim me Shoqatën e Artistëve dhe Intelektualëve “Art Club” dhe gazetën “Koha javore” organizuan debatin publik me temë “Identiteti shqiptar në procesin e integrimit të Malit të Zi në Bashkimin Evropian”. Fillimisht dëshiroj ti përgëzoj organizatorët e këtij debati të ashtutëquajtur publik, pasi gjatë tërë kohës panelistët debatonin ... Read More »

Scroll To Top